FB TW PIN NWS
BioRank 2099

Alain Robert

Doğum tarihi : 07.Ağustos.1962
Alain Robert kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Dağcı
Alain Robert doğum yeri : Digoin, Fransa

Alain Robert Biyografisi

Örümcek Adam lakaplı bir dağcı olan Alain Robert, gökdelenlere herhangi bir gereç kullanmadan tırmanabilmektedir. Bu zamana kadar 130’dan fazla gökdelen tırmanışı gerçekleştirmiş ve Dünya rekoru kırmış, Guinness Rekorlar Kitabına adını yazdırmıştır.

Alain Robert, 7 Ağustos 1962 tarihinde Fransa’nın Saône et Loire bölgesindeki Digoin kentinde doğmuştur. Çocukluğunda, hep Bonatti, Rébuffat ve Desmaison gibi hayran olduğu dağcıların izinden gitme arzusu içinde olmuştur.

Ancak Valence Bölgesine yerleşen ailesi, başlangıçta oğullarının bu tehlikeli hevesini iyi karşılamaz. Alain Robert “kahramanları gibi bir dağcı” olabilmek için izcilere katılır ve zamanla tırmanışın abecesini, hareket tarzlarını, hamleleri, iplerin kullanımını öğrenir. On iki yaşındayken bir gün anahtarları evin içinde unutur ve apartmanın sekizinci katındaki dairenin penceresinden içeriye girer. Ailesi kararlılığı karşısında pes eder.

Alain Robert, Valence’ın çevresindeki yalıyarlarda çalışarak yeteneğini geliştir. Onu motive eden: “hesaplanabilen risk, denetlenebilen korku ve egemen olunabilen korkulardır”. Bu aşamadan sonra Alain Robert artık solo olarak, hataya yer bırakmadan, ipsiz ve güvenlik almadan tırmanmaya başlar. İlk başlarda tutuşları ve hareketleri çalışabilmek için güvenlik alarak, ipe bağlı olarak tırmanır; birkaç deneme ardından ise serbest solo tırmanış yapmaya başlar. Bundan böyle yapacağı en küçük bir hata onun için ölüm anlamına gelecektir.

Fakat Alain Robert, bu hatayı istemeyerek birkaç kez yaptı. 1982 yılında, iki kaza geçirdi: En ciddisi, ipli iniş yaparken hatalı atılan bir düğümün çözülmesiyle, on beş metreden kafa üstü düşmesiyle sonuçlandı. Bilanço: Beş gün süren bir koma durumu ve kafatası, burun, bilek, dirsek, kalça ve topuklarda birçok kırık. Doktorların değerlendirmesi ümit kırıcıydı: “Bu delikanlı bir daha tırmanış yapamaz”. Bu kazanın izlerini hâlâ taşımaktadır: iç kulaktaki bir sorundan kaynaklanan kronik bir baş dönmesi. Bugün sosyal güvenlik kurumu kendisini %66 oranında sakat sayıyor.

Kazadan bir yıl sonra, Alain Robert, benzersiz iradesinin gücüyle yeniden tırmanmaya başlar ve alanında en üst düzeye ulaşır. 1991 yılında, Janssens Festivalinde Fransız dağcı Patrick Edlinger’in elinden Sportif Başarı Ödülü’nü alır. İki yıl sonra, Uluslararası Olimpiyat Komitesi başkanı Juan Antonio Samaranch’ın elinden Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden atlet performansı için ödül alır. Aynı yıl Verdon Boğazında solo tırmanış dalında dünya zorluk rekorunu kırar.

İletişim temasını ekstrem tırmanış üzerine kuran Sector adındaki bir sponsor firma, ondan bir gökdelene tırmanmasını ister ve bu etkinliğin belgeselini çekmeyi önerir. 1994 yılında, Chicago’da ilk kulesine tırmanır. Bu dönem, kentsel tırmanış alanındaki başlangıç yıllarıdır. Alain Robert, imkansız olan tırmanışları gerçekleştirmekten hoşlandığını ve bunun kendisi için nihayet tutkusunu dolu dolu yaşayabileceği bir yol olabileceğini fark eder. Dünyanın dört köşesinde kule üstüne kule tırmanır ve aynı zamanda da, bu iş için izin alması zor olduğundan dünyadaki sayısız hapishaneyi de ziyaret etme olanağı bulur. Bu alanda ayrı bir dünya rekoruna sahip olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Alain bu konuda “hapishanede geçirdiği günleri hastanedekilere tercih ettiğini” her fırsatta dile getirmektedir. Mahkûm olsun, gecekondu semtlerinin yoksulları olsun, farklı insanlarla tanışmanın motivasyonunun bir bölümünü oluşturduğunu söyleyebiliriz.

İzinsiz, yasadışı tırmanışlarıyla tanınan dağcının kimi etkinliklerinin yardım amaçlı olduğu gerçeği kamuoyunca pek bilinmemektedir. 1997 yılında, Kuala Lumpur’da bulunan, (1998 ve 2004 yılları arasında dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni olan) Petronas İkiz Kulelerine - dünyanın en yüksek kulesine yaptığı izinsiz tırmanışı öylesine bir medyatik etki yaratır ki, Borneo Adaları’ndaki Sabah Vakfı ondan kendi gökdelenlerine tırmanmasını ister. Yerel yetkililerin izniyle yaptığı iş inanılmaz bir boyut kazanır: on beş bin kişi gösteriyi izlemeye gelir. Bu toplantı sayesinde yardım için 150.000 Euro toplamayı başarır.

Paris’te ADT Quart Monde insani yardım kuruluşunun talebiyle, Alain Robert, Champs-Elysees’nin cephesinden iple iner; binanın cephesi imgesel olarak yeniden dekore edilmiştir: Başkentteki sahipsiz, boş binaların sokaklarda yaşayan evsizlere açılması talebini imgeleştirmek üzere binanın pencerelerini birer birer açmıştır. Binanın altında Bayan Chirac ve Bayan De Gaulle ve birçok önemli şahsiyet bu gösteriyi şaşkınlıkla izlemişlerdir.

On beş yıl içerisinde, Alain Robert dünya çapında yüzden fazla gökdelen ve önemli anıta tırmandı. En büyük başarılarından biri, yüz bin izleyici önünde Abu Dhabi’deki National Bank’a tırmanışı olmuştur. Çarpıcı tırmanışları arasında, 1994 yılında Empire State binası (381 m), 1996’da son kısmındaki anteni hariç Eyfel Kulesi (300,65 m), 1997’de Kuala Lumpur’daki Petronas Twin Towers (452 m), 1999’da Chicago’da Willis Tower (443 m) ve 2007 yılında Shangai’daki Tour Jin Mao (420 m) tırmanışları sayılabilir.

Alain için kent giderek bir dağ kütlesi hâline dönüşmüştür; ancak tek bir farkla, bu coğrafyada hep yeni ve daha yüksek kulelerin inşaatı söz konusu olacaktır.

Kariyerinin zirvesine dünyanın en yüksek gökdeleni olan Burç Halife’ye tırmanarak çıktı. 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek gökdeleni Burç Halife yapıldığı gibi Alain Robert, tırmanmak istedi. 29 Mart 2011 tarihinde yardım almadan gerçekleştiği tırmanışı 6 saat 13 dakika 55 saniye sürdü. Dünya'nın en yüksek bina tırmanışını gerçekleştirmiş oldu.

17 Mayıs 2011 tarihinde Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yüksek binası İstanbul Sapphire’e 1 saat 50 dakikada tırmandı.

Alain Robert, 1982 yılında kaya tırmanışı yaparken yaşadığı 15 metrelik düşüşten dolayı %60 oranında felç geçirmesine, bir taraftan da vertigo ve epilepsi gibi hastalıklarla mücadele etmesine rağmen hala emekli olmaya niyetli değil. Kural tanımazlığıyla tanınan Alain Robert daha önce defalarca gözaltına alınmasına ve yüksek para cezaları almasına rağmen tutkusu ilk günkü tazeliğini koruyor:

Alain Robert, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Zirveye çıkması ortalama 2-4 saat süren Alain Robert, tırmanışlarına evinin tavanındaki özel yaptırdığı tırmanış duvarında hazırlanıyor. Yanında magnezyum tozu, küçük bir çanta ve bir çift kaya tırmanış ayakkabısı bulundurmaktadır. Ayrıca tırmanışlar sırasında üzerinde küresel ısınmaya dikkat çeken ögeler bulunduran tişörtler giyiyor. Çoğu kez polis ve güvenlik görevlileri peşinde olduğu için tırmanışa hazırlık sürecini pek uzun tutamıyor!

Kaynak:Biyografi.info

Alain Robert için yapılan aramalar

Alain Robert, Alain Robert biyografi, Alain Robert hayatı, Alain Robert özgeçmişi, Alain Robert hakkında, Alain Robert doğum yeri, Alain Robert fotoğraf, Alain Robert video, Alain Robert resim, Alain Robert kimdir?, Alain Robert kaç yaşında?, Alain Robert nereli, Alain Robert memleketi