FB TW PIN NWS
BioRank 4125

Akif Çağatay Kılıç

Doğum tarihi : 15.Haziran.1976
Akif Çağatay Kılıç kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Akif Çağatay Kılıç doğum yeri : Siegen, Almanya

Akif Çağatay Kılıç Biyografisi

TBMM 24. dönem milletvekili ve Gençlik ve Spor Bakanıdır.

Akif Çağatay Kılıç, 15 Haziran 1976 tarihinde Almanya’nın Siegen şehrinde doğmuştur. Babasının adı Sinan, annesinin adı Behire Yıldız'dır. Aslen Samsun'un İlkadım ilçesi Ataköy’ündendir. 1961 ve 1980 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi'nden Samsun milletvekilliği yapan İlyas Kılıç'ın torunudur.

Babası Sinan Kılıç Gastroenteroloji uzmanı doktor olup Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde özel doktorluğunu yaptı. Amcası Serdar Kılıç, 2008 - 2010 yılları arasında Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi olarak ve 5 Şubat 2010 - 17 Nisan 2012 tarihleri arasında Millî Güvenlik Kurulu sekreteri olarak görev yaptı.

Akif Çağatay Kılıç, 10 yaşına kadar Almanya’da yaşadıktan sonra ailesi Türkiye’ye göç ederek İstanbul’a yerleşmiştir. İstanbul Işık Lisesi'nde bir yıl okuduktan sonra, İstanbul Alman Lisesi'ne geçti ve oradan mezun oldu. Üniversite eğitimini ise Londra’ya 15-20 dakika uzaklıkta bulunan İngiltere’nin güzide üniversitelerinden biri olan Hertfordshire Üniversitesi'nde "Siyaset ve Avrupa Çalışmaları" bölümünde yaptı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Sabancı Holding, Universal Trading UK Şirketi'nin Londra Bürosu'nda satın alma uzmanı olarak bir yıl çalıştı.

2003 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi'nde Cüneyt Zapsu'nun danışmanı olarak siyasete başladı. Akif Çağatay Kılıç, bu süreç içerisinde Başbakanlık Müşaviri, Özel Kalem Müdür Yardımcılığı gibi görevler üstlenerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kurmay ekibinde uzun yıllar görev yaptı. Ayrıca, Başbakan Erdoğan'ın özel kalem müdür yardımcılığı görevini üstlendiği dönemlerde yurtdışı gezilerinin çoğunda Recep Tayyip Erdoğan'ın tercümanlığını yaptı. 2011 milletvekili genel seçimlerinde milletvekili adayı olmak için 10 Mart 2011'de özel kalem müdür yardımcılığı görevinden istifa etti.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. Dönem milletvekili seçimlerinde AKP’den Samsun milletvekili oldu.

Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, Türkiye-Arjantin Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanvekili, Türkiye-Brezilya ve Türkiye-İtalya Parlamentolararası Dostluk Grupları saymanı, Türkiye-Kanada Parlamentolararası Dostluk Grubu genel sekreteri ve Türkiye-İran Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeliği görevleri yaptı.

25 Aralık 2013 yapılan kabine değişikliği ile Suat Kılıç’ın yerine 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Gençlik ve Spor Bakanı olmuştur.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin dolması sebebiyle 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan seçimde Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra başbakan olan Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde yine Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev aldı.

Çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilen Akif Çağatay Kılıç, Eda Kılıç ile evlidir. İki çocuğu vardır.

7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Samsun milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Ak Parti’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu'nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım'ın aynı gün 65. Hükümet’i kurma görevini alarak 27 kişilik kabinesini kurdu ve Akif Çağatay Kılıç'ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Gençlik ve Spor Bakanı olarak görevlendirdi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Akif Çağatay Kılıç yeni kabinede görev alamaz iken; Gençlik ve Spor Bakanı olarak yerine Osman Aşkın Bak görevlendirdi.

24 Haziran 2018 genel seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak tekrar Türkiye Büyük Millet Meclisine girmiştir. 27. Dönem başında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi başkanı olarak görev yapmış, yasama döneminin ikinci yarısında Dışişleri Komisyonu Başkanı görevine seçilmiştir. Aynı zamanda Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevini sürdürmüştür.

6 Haziran 2023 tarihinde itibarıyla Büyükelçi unvanı ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine atanmıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Akif Çağatay Kılıç hakkında haberler

Tüm Akif Çağatay Kılıç haberleri

Akif Çağatay Kılıç için yapılan aramalar

Akif Çağatay Kılıç, Akif Çağatay Kılıç biyografi, Akif Çağatay Kılıç hayatı, Akif Çağatay Kılıç özgeçmişi, Akif Çağatay Kılıç hakkında, Akif Çağatay Kılıç doğum yeri, Akif Çağatay Kılıç fotoğraf, Akif Çağatay Kılıç video, Akif Çağatay Kılıç resim, Akif Çağatay Kılıç kimdir?, Akif Çağatay Kılıç kaç yaşında?, Akif Çağatay Kılıç nereli, Akif Çağatay Kılıç memleketi