FB TW PIN NWS
BioRank 2479

Osman Aşkın Bak

Doğum tarihi : 11.Ekim.1966
Osman Aşkın Bak kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Osman Aşkın Bak doğum yeri : Üsküdar, İstanbul

Osman Aşkın Bak Biyografisi

19 Temmuz 2017 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanı olarak görevlendirildi.

Osman Aşkın Bak, 11 Ekim 1966 tarihinde İstanbul Üsküdar’da doğmuştur. Aslen Rize’nin Pazar ilçesi, Derinsu köyündendir. Baba adı Muhittin, anne adı Fatma’dır. Çocukluk yılları Beyoğlu ilçesinin Kasımpaşa semtinde Kaptanpaşa Mahallesi’nde geçti. Babası Deniz Dikimevi’nde terzi olarak çalışıyordu. İlkokulu Kaptanpaşa İlkokulu’nda, Ortaokulu Kasımpaşa Orbay Ortaokulu’nda okudu. 1980 yılının Eylül ayında devlet parasız yatılı sınavlarını kazanarak Kabataş Erkek Lisesi’ne kaydoldu. Lise yıllarında yaz tatillerinde garsonluk yaparak, işportada çorap ve ayakkabı satarak aile bütçesine katkıda bulundu. Bu yıllarda aynı semtte bulunan ve mahallenin futbol takımında oynayan Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştı. Osman Aşkın Bak, lise yıllarında mahallesinin İstanbul Amatör Küme’de yer alan Erokspor Kulübü’nde genç takımda futbol oynamaya başladı. 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü kazanarak üniversiteye başladı. Üniversite yıllarında Kasımpaşa Erokspor Kulübü’nde yöneticilik yaptı.

Üniversite yıllarında hafta sonları Tahtakale’de seyyar tezgâhlarda satış yapıyor veya öğrencilere özel matematik, fizik, kimya dersleri veriyordu. Bu arada siyasetin içinde yer almakta, Refah Partisi seçim çalışmalarında Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında toplantılara ve konferanslara katılıyordu.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği bölümünden 1987 yılında mezun oldu. 1988 yılında İstanbul’dan Londra’ya gitti. LutonCollege’de İngilizce kurslarına devam ederken bir yandan da Türk restoranında çalıştı. Daha sonra Londra’da Costain Construction PLC adlı inşaat şirketinde bir yıl mühendis olarak çalıştı. 1990 yılında İngiltere’de Nottingham Üniversitesinde İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansına başladı. Nottigham’da iki yıl boyunca futbol hakemliği yaptı. Üniversitede öğrenci derneklerinde yöneticilik görevlerinde bulundu. İngiltere futbol ligini yakından takip etme fırsatı buldu. 1992 yılının Ocak ayında yüksek lisansını tamamlayarak Türkiye’ye döndü.

Şubat 1992 ayında İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Programında doktorasına başladı, aynı yıl mayıs ayında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1994 yılında aynı fakültede Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü’nde görevine devam etti.

1996 yılında Hollanda’dan hükümet bursu kazanarak altı ay boyunca Rotterdam Limanı’nda denizcilik ekonomisi ve limancılık konularında eğitim ve seminerlere katıldı. Yurtiçi ve yurtdışı dergilerde, kongrelerde yayınlanmış ve sunulmuş yabancı dilde akademik çalışmaları bulunmaktadır. Mühendislik yönetimi, proje yönetimi, liman işletmeleri, denizcilik ekonomisi, stratejik yönetim konularında çeşitli dersler verdi.

2003 yılında görevinden ayrılarak özel sektörde çalışmaya başladı. Albayrak Şirketler Grubu’nda yönetim kurulu ve icra kurulu üyesi olarak çalışmaya başladı. Grubun, aynı yıl özelleştirmeden aldığı Trabzon Liman İşletmesi’nin koordinatörlüğünü üstlendi. Limanın yapılanmasında ve yeni yatırım projelerinin gerçekleştirilmesinde aktif roller üstlendi. Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) bünyesindeki Türk-İran İş Konseyinde 2004 yılından itibaren yürütme kurulu üyesi olarak görev yapmaya başladı. Albayrak Grubu’nda ayrıca dış yatırım ve yurt dışı projelerde de görev aldı. 2005 yılında Albayrak Grubu bünyesindeki şirketleri temsilen İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi seçildi. Bu görevi iki dönem yürüttü. Bu süreçte uluslararası taşımacılık, lojistik hizmetler ve limancılık konularında pek çok seminer ve toplantılara katılarak görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Osman Aşkın Bak, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. İstanbul Ticaret Odasında Meclis Üyesi olarak görev yaptı. Çeşitli spor kulüplerinde genel sekreterlik ve başkanlık görevleri ile federasyonlarda yönetim kurulu üyeliği, kurul üyeliği, genel kurul delegeliği ve başkanlık görevlerinde bulundu.

1994 - 2006 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün genel sekreterlik görevini yürüttü. Bu sürede başta güreş olmak üzere amatör branşlarda şampiyon sporcuların yetişmesinde ve kulüp olarak Avrupa ve Dünya kulüpler şampiyonluklarının kazanılmasında aktif rol aldı.

2007-2011 yıllarında Güreş Federasyonu Başkanı olarak görev yaptı.

2007 yılı Mart ayında özerkliğe adım atan Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı’na seçildi. Güreş Federasyonu’nun kurumsallaşması ve altyapının güçlendirilmesi için projeler üretti. 2008 yılında Pekin’de yapılan Olimpiyat Oyunları’na güreş kafilesinin başkanı olarak katıldı. 2009 yılı Şubat ayında yapılan genel kurulda ikinci kez Güreş Federasyonu Başkanı olarak seçildi. Aynı yıl Eylül ayında Danimarka’da yapılan Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoromen stilde Türk milli takımı dünya şampiyonu oldu. Federasyon Başkanlığı döneminde yıldız, genç ve büyükler kategorilerinde çok sayıda Avrupa ve Dünya şampiyonu sporcunun yetiştirilmesinde önemli katkılar sağladı.

Türkiye Futbol Federasyonu’nda genel kurul delegeliği, profesyonel kurul ve dış ilişkiler kurulu üyelikleri görevlerini yürüttü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İDO ve ULAŞIM A.Ş. şirketlerinde yönetim ve denetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

28 Haziran 2011 tarihinde 24. Dönemde Rize AKP Milletvekili seçildi. NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Üyesi ve Dışişleri Komisyonu Sözcüsü oldu. Dopingle Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanlığı yaptı.

Kasımpaşa Spor Kulübü genel sekreterliği, İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu yönetim kurulu üyeliği, TFF Genel Kurul delegeliği, Profesyonel Kurul ve Dış İlişkiler Kurulu üyeliği, İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü genel sekreterliği, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı yaptı.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Almanca ve Farsça bilen Osman Aşkın Bak, evli ve 4 çocuk babasıdır.

7 Haziran 2015 tarihinde ve 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde Rize AKP Milletvekili seçildi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Başbakan Binali Yıldırım tarafından Osman Aşkın Bak Gençlik ve Spor Bakanı olarak görevlendirildi. Yeni görevini Akif Çağatay Kılıç’dan teslim aldı.

2018 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 Temmuz 2018 tarihinde kurulan 66. Hükûmet içinde Gençlik ve Spor Bakanlığı görevini Mehmet Kasapoğlu’na teslim etti.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde, Gençlik ve Spor Bakanı görevi yapan Mehmet Kasapoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İzmir milletvekili seçildi.

3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde, Gençlik ve Spor Bakanlığına Osman Aşkın Bak getirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Osman Aşkın Bak hakkında haberler

Tüm Osman Aşkın Bak haberleri

Osman Aşkın Bak için yapılan aramalar

Osman Aşkın Bak, Osman Aşkın Bak biyografi, Osman Aşkın Bak hayatı, Osman Aşkın Bak özgeçmişi, Osman Aşkın Bak hakkında, Osman Aşkın Bak doğum yeri, Osman Aşkın Bak fotoğraf, Osman Aşkın Bak video, Osman Aşkın Bak resim, Osman Aşkın Bak kimdir?, Osman Aşkın Bak kaç yaşında?, Osman Aşkın Bak nereli, Osman Aşkın Bak memleketi