FB TW PIN NWS
BioRank 8209

Aishwarya Rai

Doğum tarihi : 11.Kasım.1973
Aishwarya Rai kaç yaşında : 51
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Aishwarya Rai doğum yeri : Mangalore, Karnataka , Hindistan

Aishwarya Rai Biyografisi

Sinema oyuncusu. 1994 Dünya Güzellik Kraliçesi.
Aishwarya Rai, 11 Kasım 1973’de Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başşehri olan Mangalore şehrinde doğdu. Bollywood'da ve Hollywood'da çalışan sinema oyuncusu. 1994 Dünya Güzellik Kraliçesi seçildi. Başarılı bir modellik kariyeri bunu takip etti ve çok geçmeden Bollywood’un ünlü yönetmenleri kapısını çalmaya başladı. Ülkesinde de 2006 yılında en Çok Arzu Edilen 2. Kadın seçilmiştir.

1997’de oynadığı ilk filmi, Mani Ratnam’ın yönettiği “Iruvar” iyi eleştiriler aldı ve Rahul Rawail’in yönetmenliğinde oynadığı “Aur Paar Ho Gaya” ona Umut Vaadeden Kadın Oyuncu ödülünü kazandırdı.

Aishwarya’nın dünya eleştirmenleri tarafından ciddiye alınmaya başladığı yıl 2002 oldu. “Devdas”la birlikte Bollywood’un ve dünyanın en güzel kadını olarak anılmaya başladı. 2003’te Cannes Film Festivali’nin jürisinin ilk Hindistanlı üyesi oldu ve L’Oreal Paris’in “Marka Büyükelçisi” ünvanını aldı.

ABD, İngiltere, Çin, Rusya, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, İspanya ve Fransa da dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde, dergilere çok defa kapak oldu.

2004 yılında, Gurinder Chadha’nın yönettiği “Gelinim Olur Musun?” adlı, dünya çapında büyük bir başarıya imza atan filmde başroldeydi. Londra’daki Madame Tussauds Mumya Müzesi’nde mumyası yapılarak ölümsüzleşen ilk Hintli kadın oldu.

2007 İngiltere yapımı, "The Last Legion" filminde de Colin Firth ve Sir Ben Kingsley’le birlikte başrolde oynamıştır. Aishwarya Rai, ayrıca 50’den fazla filmde oynamıştır.

Dünya çapında altı tane ödülü vardır.

Evlilikleri : 20 Nisan'da 2007 de Hintli aktör Abhishek Bachchan ile evlenmiştir. 2011 doğumlu Aaradhya Bachchan adında bir kız çocukları var.

Kaynak:Biyografi.info

Aishwarya Rai için yapılan aramalar

Aishwarya Rai, Aishwarya Rai biyografi, Aishwarya Rai hayatı, Aishwarya Rai özgeçmişi, Aishwarya Rai hakkında, Aishwarya Rai doğum yeri, Aishwarya Rai fotoğraf, Aishwarya Rai video, Aishwarya Rai resim, Aishwarya Rai kimdir?, Aishwarya Rai kaç yaşında?, Aishwarya Rai nereli, Aishwarya Rai memleketi