FB TW PIN NWS
BioRank 6346

Madame Tussauds

Doğum tarihi : 01.Aralık.1761 Ölüm tarihi : 16.Nisan.1850
Madame Tussauds kaç yaşında öldü : 89
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek :
Madame Tussauds doğum yeri : Strasbourg, Fransa
Ölüm yeri : Londra, İngiltere

Madame Tussauds Biyografisi

Londra'da, balmumundan figürlerin yer aldığı Madame Tussaud Müzesi'nin Fransız asıllı kurucusudur. Londra’daki ana müze dışında New York, Las Vegas, Hong Kong, Bangkok, Sidney, Şangay, Berlin, Washington DC., Hollywood ve Amsterdam’da şubeleri bulunan dünyanın en ünlü mumya müzesini yaratan kadın Madame Tussaud’dır.
Marie Tussaud, 1 Aralık 1761, Fransa, Strasbourg’da Marie Grosholtz olarak doğmuştur. Asker olan babası Joseph Grosholtz o doğmadan Fransa-Prusya savaşında öldü. 1761 yılında annesi Anne-Marie Walder onunla İsviçre’ye giderek Bern’de amcası Dr. Philippe Curtius’un evinde yerleşirler. Doktor Philippe Curtius, balmumundan anatomik heykeller yapmaktadır. Ünlü simaların büstlerini yaparak bu işten para kazanmaktadır. 1765 yılında Dr. Philippe Curtius, onları İsviçre’de bırakarak Paris’e taşınır, iki sene sonra da 6 yaşına gelmiş olan Marie Tussaud’u ve annesini yanına alır. Zaman içinde Marie Tussaud onun çırağı olur ve 17 yaşına gelene kadar balmumundan heykel yapmayı öğrenir ve Voltaire ve Benjamin Franklin gibi ünlülerin büstlerini yapmıştır.

1780'de Versailles Sarayı'nda Kral XVI. Louis'nin kız kardeşi Elisabeth' in sanat öğretmeni oldu.

14 Temmuz 1789'da, Paris’de Fransiz ihtilali başladığı zaman halk Bastil’i işgal eder. Hapishanenin müdürü öldürülür ve kellesi sokaklarda teşhir edilerek Curtius’un evine getirilir. Curtius evde yoktur. Marie ve annesi kapıyı açarlar ve kelleyi alırlar. Büstünün yapılmasını isterler, Marie için istenileni yapmamak söz konusu değildir.

Daha sonraki günlerde ve yıllarda giyotin ile kesilen başlardan ünlülerin balmumundan büstlerini yaptırırlar. Bunların içlerinde Kral XVI. Louis ve kraliçe Marie Antoinette dahil, saraydaki günlerinden tanıdığı asiller de vardır. Kucağına aldığı bu başların ifadesiz yüzlerine plaster yayıp kalıplarını almakta, sonra evde bu kalıplardan büstlerini yapmak durumundadır.

Marie’nin yapıtlarını binlerce insan izlemeye gelmektedir. Geçmişte asillerle olan ilişkisi nedeniyle yakalayarak hapse atılır. Boynu tıraşlanarak giyotine hazırlanır ama son anda Curtius onu serbest bıraktırmayı başarır.

Dr. Philippe Curtius 1794'te ölünce onun iki balmumu müzesini ve stüdyosunu devraldı. Marie, kendinden 8 yaş küçük François Tussaud ile 1795 yılında evlendi, Joseph ve François adında iki oğlu oldu. Bir süre sonra boşandı. Devraldığı stüdyonun çok borcu vardır. 1802 yılında Marie ailesini geçindirebilmek için, Curtius’un arkadaşı Paul de Philstal adlı bir işadamından yapıtlarını İngiltere’ye götürerek orada bir sergi açma teklif edilir. Ve Londra’daki Lyceum tiyatrosunda "Sihirli Fener" isimli gösterisi ile birlikte sergilenen yapıtlar anında ünlenerek para kazanmaya başlayınca Philstal kârın yarısını ister. Bunun üzerine Marie Tussaud sergisini gezgin hale getirmeye karar verir. İngiltere'de şehir, kasaba ve köylerinde toplantı salonları kiralayarak yapıtlarını sergiler. Oğulları ile birlikte 33 yıl sergiyi seyyar olarak yürütür.

1835 yılında 74 yaşındayken Londra’da Baker Street’teki sürekli yerine yerleşir.

Marie Tussaud’un en son yaptığı eseri 1842 yılında yaptığı kendi büstüdür ve hâlâ sergide yer almaktadır. Müze 1884 yılında Marylebone Yolu'ndaki bugünkü yerine taşındı. 1967 yılında da Tussaud Ailesi tarafından özel yatırımcılara satıldı.

Oğulları Joseph ve François sergiyi devam ettirdiler. 1925’te bir yangın sonucu yapıtların çoğu zarar gördü. 1931 yılında olan depremde sadece katil Dr. Crippen’ın heykeli ikiye bölünür. II. Dünya Savaşı sırasında bombalanan sergide kurtulan bir-iki yapıttan biri Adolf Hitler’inkidir.

Marie Tussaud, 16 Nisan 1850 tarihinde Londra’da 89 yaşında ölmüştür.

250 Yıllık Görkemli Tarih

Dünyanın en ünlü Balmumu Heykel Müzesi markası Madame Tussauds 250 yıl önce ilk Londra'da açıldığı günden beri milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmiştir ve bugün hala popülerliğini korumaktadır.

Madame Tussauds’nun bu yıllarca süre gelen başarısının altında pek çok sebep bulunmaktadır ama bunlardan en önemlisi insanların kalbinde yatan merak duygusudur, Madame Tussauds markası yıllardır insanları merak ettirmeye devam etmiştir.

Madame Tussauds'ya gelenler; geçmişten günümüze bir çok ünlünün arasında eşsiz, duygu yüklü bir yolculuk deneyimliyorlar. Madame Tussauds'yu ziyaret edenler tarihi ve kültürel kahramanlarla ve geçmişten bugüne sanat, spor ve siyaset dünyasının en ünlü isimleri ile yakın temas kurma fırsatını yakalıyor. Madame Tussauds tarihin unutulmaz anlarını ve isimlerini ölümsüzleştirerek tüm ziyaretçilerini geçmişten bugüne bir yolculuğa çıkarıyor.

Tanınmış bir balmumu sanatçısı Dr. Philippe Curtius’ın gündelikçisinin kızı olan Marie’nin çocukluğu Fransa’da geçti. Balmumundan heykel yapmayı genç yaşta öğrendikten sonra, 20 yaşında Fransa Kralı’nın kız kardeşine sanat dersleri vermeye başladı. Marie, 8 yıl boyunca ünlü Versailles Sarayı’nda kraliyet ailesinin yanında yaşadı ve çalıştı. Bu dönemde Marie ve annesi Taht’a olan bağlılıklarının sorgulanmasının ardından hapse atıldılar. Buna karşın, Marie’nin becerileri ve Dr. Curtius’un Milli Askerler üzerindeki etkisi onları kurtardı. Serbest kaldıktan sonra, giyotin kurbanlarına ölüm maskeleri üretmeye zorlandı. Marie 1795’te François Tussaud ile evlendi ve Fransız Devrimi’nden kısa bir süre sonra Joseph ve Francis adında iki oğlu oldu. Daha sonra Dr. Curtius hayatını kaybedince sergisi Madame Tussauds'a miras kaldı ve o da yeni seyirci arayışıyla Londra'nın yolunu tuttu. Burayı 30 yılı aşkın bir süre köşe bucak gezdi. En çok istenen heykeller arasında kraliyet mensupları, politikacılar, devrimciler ve katiller yer alıyordu.

Gündem Madame Tussauds Sergisi ile Takip Ediliyordu.
O günlerde haberler daha çok kulaktan kulağa dolaşarak yayılırdı. Madame Tussauds Sergisi de İngiltere'de gezindiği bu seneler boyunca adeta ayaklı gazete muamelesi görmüş, sıradan insanlarla ünlüleri bir araya getirmesiyle oldukça dikkat çekmiştir. Madame Tussauds, Avrupa'da gündelik hayatın içerisinde Fransız Devrimi ve Napolyon Savaşlarını çok iyi bir şekilde sergilediğinden insanların çok fazla ilgisini çekiyordu. Özellikle Marie’nin “Korku Odası Sergisi”, seyircilerinin hayal gücüne dokunduğu, Dr. Curtius’un “Hırsızlar Mağarası”ndan modellenen tüyler ürpertici bir sergiydi. 1835 yılında Madame Tussauds, Baker Street Bazaar, Londra’da, sabit bir eve kavuşmuştur.

Figür Yapım Aşaması
1. Detaylı Ölçü Alma ve Fotoğraflama
İlk olarak figürü yapılacak kişinin en ince detayına kadar yüzlerce ölçüsü alınır ve hangi pozuna istinaden figürüne hayat verilecekse ünlü o pozdayken pek çok farklı açıdan fotoğrafı çekilir.

2. Figürün Kalıbının Çıkarılması
Her bir figür alınan ölçüler doğrultusunda mükemmel bir şekilde kilden yontulur. Yontma işleminde 150 kilogramlık kil kullanılır!

3. Kalıbın Hazırlanması
Üstün kaliteli bir alçı kullanılarak kişinin başının ‘parçalı kalıbı’ çıkarılır. Bu, sonrasında balmumu ve Japon balmumu karışımının döküleceği kil yüzeyinin kopyasını oluşturur. Baş kalıpları çok sayıda ayrı parçadan oluştuğu için oldukça dayanıklıdır. Elimizde 200 yıl öncesinden alçıdan parçalı kalıplarımız mevcut ve bu orijinal kalıplardan birçok kez yeni balmumu kalıbı çıkarılabilir.

4.Balmumunun Dökülmesi
Boyayla renklendirilen ve 74°C’ye ısıtılan erimiş balmumu kalıba dökülür. Ardından balmumu 1,5 cm’lik kalınlığa ulaşıp sertleşinceye kadara soğumaya bırakılır. Balmumu kalıp içerisinden artan sıvı balmumu, dökülür.

5. Kalıbın Çıkarılması
1½ saat soğutulduktan sonra, kalıbın parçaları balmumundan yapılan baştan dikkatlice ayrılır. Bu aşamada balmumu yüzeyde, kalıp parçalarının aralarındaki birleşme yerlerinden kaynaklanan çıkıntılar oluşur. Heykeltıraş bunları dikkatlice düzeltir. Baştaki balmumundan gözler, akrilik gözlere yer açmak için eritilir. Eğer görünecekse, dişler için de aynı işlem uygulanır.

6. Saçların Takılması
Uzman saç stilistleri ünlünün saçlarını en ince ayrıntısına kadar kopyalar. Etik bir şekilde insanlardan elde edilen saçlar teker teker başa takılır ve stil vermek için kesilir. Bu aşama inanılmaz derecede hassas ve karmaşık bir işlemdir ve tüm saçların takılması yaklaşık 6 hafta sürer.

7. Makyaj
Bunların ardından figür bir makyaj ekibi tarafından renklendirilir. Sahici bir ten renginin oluşturulması için yirmi farklı renk kullanılır. Ten rengine yarısaydamlılık, gerçekçi bir doku ve renk katmak amacıyla renk katmanları oluşturmak için yüz kısmında on kat yağlı boya kullanılır. Her bir çil, ben, kırışıklık ve gamze tüm ayrıntılarıyla taklit edilir!

8. Heykelin Son Hali
Genel olarak, bir Madame Tussauds balmumu figürünün uzmanlıkla şekillendirilmesi, kalıbının hazırlanması ve renklendirilmesi dört ay sürer; figürlerin her biri yaklaşık 300.000$ değerindedir.

Kaynak:Biyografi.info

Madame Tussauds için yapılan aramalar

Madame Tussauds, Madame Tussauds biyografi, Madame Tussauds hayatı, Madame Tussauds özgeçmişi, Madame Tussauds hakkında, Madame Tussauds doğum yeri, Madame Tussauds fotoğraf, Madame Tussauds video, Madame Tussauds resim, Madame Tussauds kimdir?, Madame Tussauds kaç yaşında?, Madame Tussauds nereli, Madame Tussauds memleketi