FB TW PIN NWS
BioRank 5052

Ahu Özyurt

Doğum tarihi : ??.??.1970
Ahu Özyurt kaç yaşında : 54
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Spiker
Ahu Özyurt doğum yeri : İstanbul

Ahu Özyurt Biyografisi

Ahu Özyurt, 1970 yılında İstanbul'da doğmuştur. Annesi Prof. Gülayten Özyurt, babası Prof. Dr. Mustafa Özyurt'dur. Ebru Özyurt adında bir kız kardeşi vardır. Ahu Özyurt, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nden lisans derecesinden mezun olduktan sonra Columbia Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan Master derecesi ile mezun oldu.

2003’de CNN Türk’e girdi. Gece Görüşü Programını hazırlayıp sundu. Daha önce CNN TÜRK Haber Merkezi'nde Gece Görüşü'nün editör sunuculuğunu yapan Ahu Özyurt, Deniz Bayramoğlu ile birlikte İş Yemeği’ni hazırlayıp sundu. 2007 yılının Kasım ayında CNN TÜRK ve Milliyet Washington muhabirliği görevine getirildi.

2009 yılında Türkiye’ye dönen ve Bloomberg HT kanalının kuruluş aşamasında görev alan Ahu Özyurt, 2011 Ağustos ayında CNN TÜRK’e döndü. Halen Chief Writer/Editor görevlerini üstlenmektedir. Aynı zamanda özel haberler için sahaya da çıkmaktadır. Van depremi sonrasında bölgede 15 gün aralıksız yayınlar yapmış, sosyal ağlarla bölgeye gönderilen yardımların doğru kanalize edilmesine aracılık etmiştir.

Ahu Özyurt, Radikal.com.tr ve Hurriyet Daily News gazetesine haftalık yazılar yazıyor, yurtdışında toplantılarda sunuculuk ve moderatörlük görevleri üstleniyor.

CNN TÜRK'ten önce CNBC-e'de öğle kuşağında yayınlanan Finans Cafe programının editörü ve sunucusuydu. NTV ve ATV’de İstanbul haber merkezlerinde ve Show TV Ankara bürosunda muhabirlik yaptı. CNN World Report programına Türkiye'den haberler gönderdi. 2001 yılındaki finansal krizi canlı yayınla duyuran Ahu Özyurt, piyasalar ve ekonomi çevrelerinin üst düzey yöneticileriyle mülakatlar yaptı. Irak Savaşı ve Kıbrıs görüşmeleri sırasında uzun soluklu özel yayınların da sunuculuğunu ve editörlüğünü yaptı. İsviçre ve New York'ta yapılan Davos Dünya Ekonomik Forumu Toplantıları’na dört kez davet edildi.

1996 yılında Saddam Hüseyin Rejimi’nin ABD tarafından bombalandığı günlerde Bağdat'ta bulunan Özyurt, Muhammed Hatemi döneminin ilk günlerinde de İran'da görev yaptı. 1994 yılında NBC televizyonunun ‘Meet The Press’ programında Washington'da 6 ay staj yaptı. Bill Clinton'ın seçim sürecini Cumhuriyet Gazetesi için takip etti ve yazdı.

2013 yılında ABD’nin Tahran’da 30 yıldır kapalı büyükelçiliğine giren ilk batılı gazeteci oldu.

1999 yılında Abdullah Öcalan'ın İtalya'ya kaçışını iki ay boyunca NTV adına Roma'dan takip etti ve bu çalışmasıyla “Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Yavuz Gökmen Özel Ödülü”nü kazandı. 2001 yılında Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği'nin “En İyi Finans Programı Ödülü”nü aldı. Kazakistan petrolleri ile ilgili haberiyle “CNN World Report En İyi Ekonomi Haberi Ödülü” kazandı.

2007-2009 yılları arasında CNN Türk ve Milliyet’in Washington Temsilciliği yaptı. Ahu Özyurt, ABD Başkanı Barack Obama’nın kampanyasını 2008 yılı boyunca içeriden takip etti ve izlenimlerini “Obama: Bir Kusursuz Fırtına” isimli bir kitapta topladı. 2011’de CNN Türk’e kıdemli editör sıfatıyla geri döndü. CNN TÜRK ekranlarında çok izlenen programından aldığı ilhamla, gazetecilikte 20 yılın en çarpıcı ve yazılmayan hikayelerini, eğlenceli gazetecilik maceralarını biraraya topladığı “Gece Görüşü” isimli kitabı 2014 yılında piyasaya çıktı.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi, Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government Kadın ve Liderlik Bölümü Sertifikası sahibidir.

Ahu Özyurt, İngilizce ve İtalyanca biliyor.

Ahu Özyurt, Radikal.com.tr ve Hurriyet Daily News gazetesine haftalık yazılar yazıyor, yurtdışında toplantılarda sunuculuk ve moderatörlük görevleri üstleniyor.

2018 Mayıs ayında CNN Türk'den ayrılan Ahu Özyurt, 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren Sputnik Haber Ajansı’nın Türkiye’deki radyo yayıncılığı olan Radyo Sputnik’te (RS FM) “Fotoğrafın Tamamı” isimli kuşağı sunmaya başladı.

2019 yılında TV100 kanalında çalışmaya başladı. 2021 Ağustos ayında işine son verildi.

20 Ağustos 2021 tarihinde Galatasaray Spor Kulübü Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevine Ahu Özyurt getirilmiştir.

Kitapları :
2014 - Gece Görüşü
2009 - Obama: Bir Kusursuz Fırtına

Hazırladığı belgeseller:
2013 - Elçiliğin Sırları
2014 - TSK’da Kadın Gücü (TSK ile ortak proje)


Kaynak:Biyografi.info

Ahu Özyurt kitapları

 • Gece Görüşü Gece Görüşü

  Yarın tarihi : 2014-02-06


  Yayınevi : GOA BASIM YAYIN


  Diğer » İletişim-Medya

 • Obama Bir Kusursuz Fırtına Obama Bir Kusursuz Fırtına

  Yarın tarihi : 2008-12-16


  Yayınevi : ALFA YAYINLARI-KELEPİR


  Siyaset » Aktüel Siyaset
  Siyaset » Uluslararası Siyaset
  Siyaset » Siyasal Hayat

Tüm Ahu Özyurt kitapları

Ahu Özyurt için yapılan aramalar

Ahu Özyurt, Ahu Özyurt biyografi, Ahu Özyurt hayatı, Ahu Özyurt özgeçmişi, Ahu Özyurt hakkında, Ahu Özyurt doğum yeri, Ahu Özyurt fotoğraf, Ahu Özyurt video, Ahu Özyurt resim, Ahu Özyurt kimdir?, Ahu Özyurt kaç yaşında?, Ahu Özyurt nereli, Ahu Özyurt memleketi