FB TW PIN NWS
BioRank 5825

Muhammed Hatemi

Doğum tarihi : 29.Eylül.1943
Muhammed Hatemi kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Siyasetçi
Muhammed Hatemi doğum yeri : İran

Muhammed Hatemi Biyografisi

İranlı devlet adamı.
Muhammed Hatemi, 29 Eylül 1943 tarihinde İran'ın Yezd eyaletinin Erdekan ilinde doğdu. Yezd cuma imamı ünlü din adamı Ayetullah Ruhullah Hatemi ile zengin bir toprak sahibinin kızı Sanike Ziyai’nin 3'ü kız 6 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. 1961 yılında lise öğrenimini tamamladıktan sonra dini eğitim için Kum Medresesi'ne devam etti. 1965 yılından itibaren dini eğitimine İsfahan Medresesi'nde devam ederken, aynı yıl kaydolduğu İsfahan Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden 1969 yılında lisans derecesi aldı. 1970'de Tahran Üniversitesi'nde Eğitim Bilimleri dalında başladığı yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra ünlü Kum Medresesi'nde içtihat eğitimine devam etti.

Siyasi hayatına 1962 yılında başladı. Özellikle Humeyni'nin bildirileri olmak üzere, siyasi bildiri ve ilanların çoğaltılıp dağıtımını üstlenen Hatemi, İsfahan Üniversitesi İslami Öğrenciler Derneği'ndeki çalışmalara katıldı. Humeyni'nin oğlu Ahmed Humeyni ile birlikte faaliyet gösteren Hatemi, birçok din adamının aksine askerlik görevinden kaçınmadı ve Şah ordusunda asteğmen olarak iki yıl görev yaptıktan sonra, İran İslam Devrimi'nin liderlerinden Ayetullah Beheşti'nin önerisi üzerine 1979'da Hamburg İslami Kültür Merkezi'nin başına geçti.

Devrimden sonra 1980'deki ilk milletvekili seçimlerinde doğum yeri olan Erdekan ve Meybod'dan milletvekili seçilerek meclise girdi. 1981 yılında Humeyni tarafından ünlü Kayhan gazetesinin de dahil olduğu birçok gazete ve dergiyi yayımlayan Kayhan Enstitüsü'nün başkanı olarak atandı. 1982 yılında ise Başbakan Mir Hüseyin Musevi tarafından İslami İrşad ve Kültür Bakanlığı'na getirildi. Haşimi Rafsancani tarafından iki kez aynı görevle kabineye alınan Hatemi, Irak ile süren 8 yıllık savaş sırasında, Tüm Silahlı Kuvvetler Komutanlığı Kültür Muavinliği Propaganda Merkez Başkan yardımcılığı ve Başkanlığını yaptı.

Muhammed Hatemi, halk arasında liberal olduğu gerekçesiyle muhafazakarların baskısı sonucu 1992 yılında istifa etmek zorunda kaldı ve böylece İran İslam Cumhuriyeti'nde görevinden istifayla ayrılan ilk yetkili ve bakan olma unvanını kazandı. İstifasından sonra Cumhurbaşkanı Rafsancani tarafından kültür danışmanlığına ve İran Milli Kütüphane Başkanlığı'na atandı. 1996 yılında İran Dini lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından Kültür Devrimi Yüksek Konseyi üyeliğine getirildi.

İyi derecede Arapça ve çalışmalarını sürdürecek kadar İngilizce ve Almanca bilen, çeşitli zamanlarda üniversitelerde ders de veren Hatemi'nin, "Velayet Kime Ait" (1979) ve "Gelenek, Modernizm ve Gelişme" (1996) olan birçok makalesinin yanı sıra "Dalga Korkusu", "Şehir Dünyasından Dünya Şehrine", "Tiranlık Kıskacında Düşünce ve İnanç" (2000) gibi kitapları ve konuşmalarının derlendiği Siyasi Gelişme, İktisadi Gelişme ve Emniyet (2000), İslam, Ruhaniyet ve İslam Devrimi (2000) ve Kadınlar ve Gençler (2000) adlı kitapları bulunmaktadır.

1997 yılında cumhurbaşkanı seçildi ve 8 yıllık cumhurbaşkanlığı süresini dolduran Muhammed Hatemi 3 Ağustos 2005'de görevini Mahmud Ahmadi-Nejad'a bırakmıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Muhammed Hatemi hakkında haberler

Tüm Muhammed Hatemi haberleri

Muhammed Hatemi kitapları

Tüm Muhammed Hatemi kitapları

Muhammed Hatemi için yapılan aramalar

Muhammed Hatemi, Muhammed Hatemi biyografi, Muhammed Hatemi hayatı, Muhammed Hatemi özgeçmişi, Muhammed Hatemi hakkında, Muhammed Hatemi doğum yeri, Muhammed Hatemi fotoğraf, Muhammed Hatemi video, Muhammed Hatemi resim, Muhammed Hatemi kimdir?, Muhammed Hatemi kaç yaşında?, Muhammed Hatemi nereli, Muhammed Hatemi memleketi