FB TW PIN NWS
BioRank 5850

Ahmet Misbah Demircan

Doğum tarihi : ??.??.1967
Ahmet Misbah Demircan kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Ahmet Misbah Demircan doğum yeri : Kasımpaşa, İstanbul

Ahmet Misbah Demircan Biyografisi

Beyoğlu Belediye Başkanı ve İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği Başkanıdır.

Ahmet Misbah Demircan, 1967 yılında İstanbul Kasımpaşa'da doğmuştur. Toplam 9 kardeştir. Babası ilahiyatçı ve yazar olan Ali Rıza Demircan’dır. Aslen Rize ilinin Sütlüce köyündendir.

İlkokulu Piyalepaşa İlköğretim Okulu'nda okudu. Behçet Kemal Çağlar Lisesi'nden mezun oldu. Ardından girdiği Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden 1992 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde tamamladı. Bunun yanında Tunus ve İngiltere'de lisan kurslarına devam etti.

Profesyonel iş hayatına turizm alanında rehber olarak başladı. Turizmin değişik dallarında tecrübe kazandıktan sonra özel bir turizm firmasında genel müdür oldu. Ve pek çok farklı ülkede iş deneyimini artırdı. Dünya'dan Türkiye'yi, Türkiye'den Dünya'yı analiz eden bir perspektif geliştirdi.

Sivil Toplum Kuruluşlarıyla da ilişkisi MÜSİAD'ın Dış İlişkiler ve Teşkilatlanma Komisyonu'nda görev almasıyla başladı. Akabinde Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nde [TURSAB] değişik görevler üstlendi.

Politikaya 2001 yılında Ak Parti'nin kuruluşuyla başladı. Ak Parti Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı olarak başladığı siyasi yaşamını, aynı partide İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Merkez Turizm Komisyonu Başkan Yardımcısı olarak sürdürdü. 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölgeden 16. sıra milletvekili adayı oldu.

28 Mart 2004 yerel seçimlerde Beyoğlu Belediye Başkanlığı'na AK Parti tarafından aday gösterildi ve seçimleri kazanarak Beyoğlu Belediye Başkanı olarak göreve başladı. 29 Mart 2009 tarihli yerel seçimlerde yeniden aday gösterildi ve yine seçildi. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde tekrar Beyoğlu Belediye Başkanı seçildi. 2004 ile 2019 yılları arasında 15 yıl Beyoğlu Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

Gençlik yıllarından itibaren sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak yer aldı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nde (TÜRSAB) görevler üstlendi.

Belediye Başkanlığı'nın birinci döneminde; Beyoğlu'nda faaliyet gösteren 185 sivil toplum kuruluşunu aktif olarak yönetime katmak amacıyla Yerel Sivil Güçbirliği Merkezi'ni kurdu.

2007 yılında TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) tarafından e-belediyecilik özel başarı ödülü verildi.

İstanbul'un merkezinde kaderine terk edilmiş onlarca sokakta yaptığı aydınlatma ve çevre düzenleme çalışmaları kısa sürede sonuç verdi ve terk edilmiş sokaklar yeniden Beyoğlu'nun kültür-sanat ve turizm alanları olarak yaşama döndü. Başkanlığı döneminde Yeşilçam Ödülleri, Galata Moda Festivali, Altıneller Festivali, Sahaf Festivali projeleri Beyoğlu'nun turizm ve kültür endüstrisinin gelişmesine büyük katkı sağladı. ''Tarlabaşı'' bölgesini ihya etmek amacıyla ''Tarlabaşı Yenileniyor'' projesini başlattı. Şişhane, Asmalı Mescit, Galata, Talimhane gibi bölgelerde gösterdiği gayret karşılığını buldu ve 7 yıllık dönemde yaklaşık 4 bin bina yenilendi, restore edildi ve bir zamanlar terk edilmiş olan bu bölgeler yeniden cazibe merkezi haline geldi. Bu çalışmaları neticesinde 2010 yılında, Berlin, Tour Expi üyesi turizm operatörleri tarafından ''En iyi Turizm Bölgesi'' ödülüne layık görüldü.

Belediye Başkanlığı'nın yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi'nde 4 yıldan bu yana ''Liderlik'' dersleri vermektedir. Yurt içinde ve yurt dışında Kentsel Dönüşüm Uygulamaları, Restorasyon Uygulamaları, Şehir Planlaması, Kamuda Bilişim Teknolojisi Uygulamaları gibi konularda pek çok konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Arapça ve İngilizce bilen Ahmet Misbah Demircan, 1996 yılında Ferda Hanımla evlendi. Zeynep,Rana ve Neva adında 3 kız babasıdır.

Ahmet Misbah Demircan, Resmi Gazete’de yayımlanan 2019/355 sayılı karara göre, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 2 ve 3’üncü maddeleri gereğince 23 Ekim 2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı olarak atandı.

Arapça ve İngilizce bilen Ahmet Misbah Demircan, Abdülhamit II Döneminde Osmanlı Hilafetine Aykırı Bakışlar ve Bir Sistem Tartışması isimli kitapları kaleme almıştır.

Kitapları :
2017 - II. Abdülhamid Döneminde Osmanlı Hilafetine Aykırı Bakışlar
2017 - Bir Sistem Tartışması
2012 - Beyoğlu Sonsuz Bir Söz


Kaynak:Biyografi.info

Ahmet Misbah Demircan kitapları

Tüm Ahmet Misbah Demircan kitapları

Ahmet Misbah Demircan için yapılan aramalar

Ahmet Misbah Demircan, Ahmet Misbah Demircan biyografi, Ahmet Misbah Demircan hayatı, Ahmet Misbah Demircan özgeçmişi, Ahmet Misbah Demircan hakkında, Ahmet Misbah Demircan doğum yeri, Ahmet Misbah Demircan fotoğraf, Ahmet Misbah Demircan video, Ahmet Misbah Demircan resim, Ahmet Misbah Demircan kimdir?, Ahmet Misbah Demircan kaç yaşında?, Ahmet Misbah Demircan nereli, Ahmet Misbah Demircan memleketi