FB TW PIN NWS
Beyoğlu Sonsuz Bir Söz

Beyoğlu Sonsuz Bir Söz

Yazar :
Yayıncı : RNA İLETİŞİM
Yayın tarihi :
ISBN : 6056267703
Sayfa sayısı : 296 sayfa
Kategori : Diğer » Söyleşi

Konusu

Doğma büyüme Beyoğlulu olan Ahmet Misbah Demircan, 2004 yılında başlayan Beyoğlu Belediyesi Başkanlık görevini Beyoğlu’ndan aldığı ilhamla sürdürürken bir yandan da Beyoğlu’nun nabzını tutuyor.‘’Beyoğlu Sonsuz Bir Söz’’ Başkan’ın ilk kitabı. Kitap; Demircan’ın çeşitli zaman ve zeminlerde yaptığı konuşmalardan oluşuyor. Beyoğlu’ndan dünyaya giden bir tren gibi kitabın sayfaları başka başka dünyalara açılıyor. Bir sayfada Mevlana ile selamlaşırken, diğerinde modern İtalya’nın Beyoğlu’nda kurulduğuna tanıklık ediyorsunuz. Beyoğlu pasajlarında yürürken yolunuz Japonya’ya düşüyor; ordan Beyoğlu’nda bir medeniyetler sofrasına konuk oluyorsunuz.

Sokaklarında doğduğum, büyüdüğüm, güldüğüm, kadim bir kente duyduğum sevgi ve hizmet aşkının bir ifadesidir, Beyoğlu’nun üstümdeki derin tesiridir.’’ diyerek kitabın yazılışını gerekçelendiren Ahmet Misbah Demircan, İstanbul ve Beyoğlu’nda yaşayan, evvel zamandan günümüze kadar yolu buraya düşen herkese Beyoğlu Medeniyetinin, bir hecesi, sonsuz bir sözü olarak bakıyor. Kitap; şehir, siyaset ve medeniyet ekseninde yolu kesişen herkese yeni sözler va’ad ediyor.

Beyoğlu Sonsuz Bir Söz, Beyoğlu’na gönül vermiş bir başkanın Beyoğlu ve şehircilik güncesi olarak günümüze ve geleceğe bıraktığı mütevazı bir miras... Kitabın yazarı, bu mirası şu sözlerle te’yit ediyor: ‘’Beyoğlu hepimiz için çok şey ifade ediyor. Sadece Türkiye değil; dünya için bir değer. Bir kültür –sanat sahnesi, yaşayan bir yaşam modeli. Beyoğlu’nun bizim için gelip geçici, bir günlük, bir saatlik bi anlamı yok. Bizim için bir ömür, hayatımızın merkezi. Medeniyetler çatışması ve Medeniyetler sonu tezlerine karşı Medeniyetler İttifakı’nı öneren lider bir ülkenin Türkiye’nin iftiharı...’’

Yazarı kimdir?