FB TW PIN NWS
BioRank 759

Dr.Ahmet Koyuncu

Doğum tarihi : -
Ahmet Koyuncu kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Psikiyatr
Ahmet Koyuncu doğum yeri :

Ahmet Koyuncu Biyografisi

Psikiyatr Ahmet Koyuncu

Dr. Ahmet Koyuncu; babası Almanya’da işçi olması nedeniyle Duisburg şehrinde doğmuştur. Türkiye’ye altı yaşında dönmüş ve ilkokulu, Kırşehir ili Gümüşkümbet İlkokulunda okumuştur. Ortaöğretimini ise Kayseri, Pazarören Köy Enstitüsü’nün devamı olan Mimar Sinan Öğretmen Lisesinde tamamlamıştır.

Tıp eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde; Psikiyatri ihtisasını ise, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniğinde tamamlamıştır. Kendisi yaklaşık olarak yirmi yıldır sosyal fobi adlı hastalık üzerine spesifik olarak çalışmaktadır. Uzmanlık yıllarından itibaren (2003-2013) Bahat Grubu Hastanelerinde çalışmaya başlamıştır. Son yedi yıldır “Akademi Sosyal Fobi Merkezini'' açmış ve burada hizmet vermektedir. Yazarın yedi bilimsel kitabı, bir romanı vardır.

Toplam 2000 hastalık bir sosyal fobi arşivine sahiptir. Kendisinin SCI indexe giren 28 uluslararası (bu çalışmaların 14’ünde ilk isim olarak) ve SCI-E indexe giren 2 uluslararası bilimsel çalışması mevcuttur. Bunlara ek olarak beşi yurtiçi dergilerde çıkmış bilimsel yayını bulunmaktadır. Onüçü uluslararası ve yirmi kadarı ulusal kongrelerde sunulmuş olan sözel bildiri ve poster çalışmaları vardır. Bilimsel çalışmaları 500’ün üzerinde atıf almıştır.

APA (American Psychiatric Association) 2012'de sunduğu “The clinical impact of mood disorders in social anxiety disorder” adlı sosyal fobi çalışması, 2014 yılında Comprehensive Psychiatry dergisinde yayımlanmıştır. Yine 2014 yılı Mayıs ayında Journal of Attention Disorder adlı dergide “Inattention predominant type of ADHD is associated with social anxiety disorder” adlı çalışması yayımlanmıştır.

Son beş yıl içerisinde 20 kadar makalesi SCI index bilim dergilerinde yayınlanmıştır. Prof. Dr. Raşit Tükel ve Prof. Dr. Tunç Alkın ile birlikte “Presosyal Anksiyete Dönemi” hipotezini geliştirmiştir. Bu hipotez, SCI index bilim dergisi olan Early Intervention in Psychiatry tarafından yayınlanmıştır. Bu hipotezi destekleyen iki ilaç çalışmasında ise DEHB tedavisinin eşzamanlı sosyal fobiyi de tedavi ettiğini göstermiş ve bu sonuçlar SCI index bilim dergilerinde yayınlanmıştır. Bu dönemde ise Uyku-Apne Sendromuna ikincil gelişen sosyal fobi hipotezi üzerinde çalışmaktadır.

Geliştirdiği hipotez sonrasında önemli SCI index dergilere hakemlik yapmaya başlamıştır. Her yıl on kadar saygın bilim dergisine hakemlik yapmaktadır. Ayrıca Dr. Ahmet Koyuncu, dünyanın en önemli psikiyatri bilim dergisi olan Journal Of Molecular Psychiatry’ye hakemlik yapmış olan tek Türk bilim insanıdır.

Dr. Ahmet Koyuncu’nun uluslararası tanınırlığına rağmen, Türkiye’de bir unvanı (doçent ve profesör) yoktur. Kendisini bağımsız bilim insanı olarak tarif etmektedir. Ayrıca 12 Eylül darbesinin ülkemize verdiği en büyük zarar olan YÖK sistemine karşı duruşu nedeniyle doçentlik sınavlarına girmemiştir. Unvanlarını almamıştır. Almayı da düşünmemektedir.

‘Bilim halk içerisinde olur’ felsefesi ile kliniğini İstanbul İkitelli’de açmıştır. Bu merkezde etik, ekonomik ve gösterişten uzak bir hizmet vermektedir. Dr. Koyuncu'ya göre, toplumdan kopmuş ve kliniğe hapsolmuş olan bir üniversitenin ancak unvan ihtiyacını karşılayan bir fabrikaya, akademisyenin ise dershane teknisyenine (Edward Said) dönüşmesi kaçınılmazdır. Gelinen noktayı ise ‘doçent ve profesör çöplüğü’ olarak nitelendirmektedir.

Bir doktorun yaşadığı toplumun sorunları ile yoğrulan bir entelektüel olması gereklidir. YÖK’e boyun eğmiş bilim insanlarının ise bu şanslarının olmadığını düşünmektedir. İşte bu nedenle doktorun önce insan, sonra doktor, doçent, profesör vb. olmasının gerekliliği üzerinde durmaktadır.

Bunların yanı sıra Dr. Ahmet Koyuncu medyadaki şiddet, cinsiyet ayrımcılığı ve homofobi üzerine de çalışmalar yapmaktadır. Psikososyal Analizler yaptığı makaleleri Sözcü gazetesi, Cumhuriyet gazetesi ve OdaTV gibi gazetelerde yayınlanmıştır. Tıpkı bilimsel makalelerinin A sınıfı dergilerde kabul görmesi gibi, psikososyal analizleri de halk tarafından kabul görmüştür. Kendisi bu durumu: “Halkı Nişantaşı ya da Beşiktaş gibi semtlerde yaşayarak göremezsiniz, halkı suçlama kolaycılığına düşersiniz. Halkın arasında yaşamak gereklidir. Ayrıca medyada psikososyal analiz yapan yazarlar pek yok. Bu nedenle yazılarım okurlar arasında kabul gördüğünü tahmin ediyorum.” şeklinde açıklamaktadır.

Bunlara ek olarak Dr. Koyuncu, Kayseri, Mimar Sinan Öğretmen Lisesi’nde devlet tarafından okutulmuş olan bir kişi olarak Nişantaşı’nda ya da Acıbadem gibi yerlerde hizmet vermeyi de kabul etmemektedir. Çünkü bir hekimin gösterişli mekânları kullanarak hastaların gözünü boyaması ve fahiş ücretler alması etik değildir. İşte bu nedenle Dr. Ahmet Koyuncu, uluslararası bilimsel tanınırlığına rağmen, halkın içerisinde hizmet verebilmek için kliniğini varoşlarda, İstanbul-İkitelli’de açmıştır. Dr. Koyuncu bu semtleri bir toplum laboratuvarı olarak görmektedir. Pierre Bourdieu’nun bahsettiği gibi, görüşmelerde toplumsal asimetriye yol açamadığı için yerinde ve objektif gözlemler yapma şansı yakalamaktadır.

Toplum ile beslenen, unvanlarını almamış olan ve varoşlarda onur savaşı veren Dr. Ahmet Koyuncu, tarafsız, objektif, ezber bozan bilimsel çalışmalarına, hipotezlerine ve psikososyal analizlerine devam etmektedir. Tüm psikiyatr ve hekim meslektaşlarını kapital sisteminin onları kliniğe hapsettiği ve DSM at gözlüğüne mahkûm ettiği bu düzene karşı durmaya çağırmaktadır.

Kitaplar:
Takıntı Kuruntu Vesvese (Psikoloji)
Utangaçlık, Çekingenlik ve Sosyal Fobi (Psikoloji)
İkincil Sosyal Fobi (Psikoloji)
Sosyal Fobi Gerçeği (Psikoloji)
Psikososyal Analiz (Psikoloji, Sosyoloji)
Bumerang'ın Aşkı (Roman)

Sosyal Fobi Tedavisi, Depresyon Tedavisi, Ahmet Koyuncu, Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite Tedavisi, Psikososyal Analiz, Takıntı Kuruntu Vesvese, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Psikoterapist, Psikiyatrist

Kaynak:Biyografi.info

Ahmet Koyuncu için yapılan aramalar

Ahmet Koyuncu, Ahmet Koyuncu biyografi, Ahmet Koyuncu hayatı, Ahmet Koyuncu özgeçmişi, Ahmet Koyuncu hakkında, Ahmet Koyuncu doğum yeri, Ahmet Koyuncu fotoğraf, Ahmet Koyuncu video, Ahmet Koyuncu resim, Ahmet Koyuncu kimdir?, Ahmet Koyuncu kaç yaşında?, Ahmet Koyuncu nereli, Ahmet Koyuncu memleketi