FB TW PIN NWS
BioRank 8874

Ieoh Ming Pei

Doğum tarihi : 26.Nisan.1917
Ieoh Ming Pei kaç yaşında : 107
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Mimar
Ieoh Ming Pei doğum yeri : Guangzhou (Kanton), Guangdong, Çin

Ieoh Ming Pei Biyografisi

Ieoh Ming Pei veya ismin baş harfleri ile daha çok bilinen I. M. Pei Pritzker Mimarlık Ödülü kazanan Çinli-Amerikalı mimardır. Yüksek modernist mimarlığın son temsilcisi olarak bilinmektedir. Ieoh Ming Pei’nin en büyük eserlerinden biri de Paris’teki Louvre Müzesi’nin avlusunda bulunan cam ve metalden oluşturulmuş piramittir.

Ieoh Ming Pei, 26 Nisan 1917 tarihinde Çin’in Guangdong eyaletindeki Kanton kentinde (yeni adı Guangzhou) doğmuştur. Babası Çin Bankası'nın yönetmeni ve Central Bank of China'nın başkanı olmuş bir bankacıydı. Ailesi Hong Kong'a taşındıktan sonra Pei orta okulu bitirdiği zamana kadar orada yaşamıştır. Daha sonra babasının Çin Bankası'ndaki görevi kabul etmesi nedeniyle Şanghay'a taşındılar. İlk eğitimi Hong Kong'un St Paul Koleji'nde tamamladı. Daha sonra eğitimine Şanghay'daki St John Üniversitesi'nde bir sene devam etti.

Ieoh Ming Pei, 18 yaşında iken ABD’de mimarlık okumak için Pennsylvania Üniversitesi'nde mimarlık Fakültesine kayıt oldu. Daha sonra Massachusetts eyaletindeki Boston şehrindeki Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden (MIT) B.A. mimarlık diplomasını 1940 yılında aldı. Ayrıca Harvard Tasarım Okulu'nda okuduktan az sonra Princeton, New Jersey'deki Milli Korunma Araştırma Komitesi'ne üye oldu.

1944 yılında Harvard Üniversitesi'nde başladığı yüksek lisansını ve bauhaus Ekolu ile ilgili olan mimar Walter Gropius altında 1946 yılında tamamladı.

1946 yılında Harvard Üniversitesi'nde yardımcı profesör oldu. 1951 yılında Wheelwright Travelling Fellowship'i kazandı ve 1954'te Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı oldu.

1948 yılından sonra Pei Amerika Birleşik Devletleri’nin her dört köşesinde birçok büyük mimari ve planlama projelerle çalışmış ve çoğunlukla mimar Ludwig Mies van der Rohe’nin stili binalar tasarlamıştır.

Ieoh Ming Pei, 1955 yılında kendi mimari şirketini kurdu, adı önce “I. M. Pei and Associates” olan şirket, 1989 yılında ortakları James Ingo Freed ve Henry N. Cobb dahil olunca “Cobb Freed & Partners” olarak adını değiştirdi.

I.M. Pei, 1983 yılında ABD Ulusal Sanat Galerisi eseriyle Pritzker Mimarlık Ödülünü kazandı.

Ieoh Ming Pei’nin en büyük eserlerinden biri de Louvre Müzesi olmuştur. Tamamen soyut bir tasarıyı ifade eden Louvre Piramidi, Paris’teki Louvre Müzesi’nin avlusunda bulunan cam ve metalden oluşturulmuş piramittir. 1989 yılında bitirilen dört piramitten büyük olanı müzenin ana girişidir.

Louvre Müzesi Piramidi - 1989

leoh Ming Pei, 1990 yılında çalışmalarını tamamlayıp emekli oldu.

1942 yılında Eileen Loo ile evlenen Ieoh Ming Pei’in eşi 2014 yılında ölmüştür. 4 çocuğu vardır, Chien Chung Pei (d.1946), Li Chung Pei (d.1950) adlarındaki iki oğlu da mimardır.

Ieoh Ming Pei, çalışmalarında çelik, beton, cam ve kayaç kullanıyor. Başarılı mimar Pei, dünyanın çeşitli yerlerinde ortaya koyduğu eserleri ile, 20. yüzyılın önde gelen mimarları arasında bulunuyor.

Eserlerinin büyük bir bölümü, devasa heykel parçalarını andıran cüretkar ve basit şekilli yapılar olarak karşımıza çıkıyor.

Ieoh Ming Pei Eserlerinden bazıları :
Louvre Piramidi
Çin Bankası Kulesi
John F. Kennedy Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi
İslam Eserleri Müzesi, Doha
Ulusal Sanat Galerisi


Kaynak:Biyografi.info

Ieoh Ming Pei için yapılan aramalar

Ieoh Ming Pei, Ieoh Ming Pei biyografi, Ieoh Ming Pei hayatı, Ieoh Ming Pei özgeçmişi, Ieoh Ming Pei hakkında, Ieoh Ming Pei doğum yeri, Ieoh Ming Pei fotoğraf, Ieoh Ming Pei video, Ieoh Ming Pei resim, Ieoh Ming Pei kimdir?, Ieoh Ming Pei kaç yaşında?, Ieoh Ming Pei nereli, Ieoh Ming Pei memleketi