FB TW PIN NWS

Kanser hastası Demet Işıl Yılmaz: Koronavirüs nehirse, kanser bir okyanus

2020-04-17
Kanser hastası Demet Işıl Yılmaz: Koronavirüs nehirse, kanser bir okyanus
Kanser hastası Demet Işıl Yılmaz: Koronavirüs nehirse, kanser bir okyanus...

Kanser hastası Demet Işıl Yılmaz, yeni tip koronavirüsün neden olduğu kovid-19 salgını başladığında zorlu bir kemoterapi sürecinin ortasındaydı. Kanser tedavisi sürecini Instagram'daki binlerce takipçisiyle paylaşan Yılmaz, şimdi kemoterapi sırasında bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle koronavirüse karşı savunmasız.

Reuters haber ajansına konuşan Yılmaz, "Herkes bağışıklık sistemine dikkat etme çağrısı yaparken ben kovid-19 salgınına en kötü zamanda yakalandım" ifadelerini kullanıyor.kovid-19 salgınının tehlikelerine rağmen bu süreçte hayatta kalmaya kararlı olan Yılmaz, "Koronanın düşmanım olduğunu düşünmüyorum. Bence hiçbirimizin düşmanı değil. Onunla yaşamayı öğrenmeliyiz. Hiç kimse bunu isteyerek deneyimlemez, bunu öğreneceğiz" şeklinde konuşuyor.

Sağlık Bakanlığı kanser hastalarını tedaviye devam eden hastanelere teması azaltmak için farklı servisleri kullanma ve kovid-19 hastalarına bakan sağlık çalışanlarını kanser hastalarından uzak tutma çağrısı yapmıştı.

Kanser hastaları Covid-19 nedeniyle endişeli
Bakanlığın uyarılarına rağmen tedavilerine hastanede devam etmek zorunda olan kanser hastaları, bu ziyaretlerinin kendilerini riske atmasından korkuyor.

İstanbul'da yaşayan 31 yaşındaki Demet Işıl Yılmaz'ın annesi, üç hafta içinde radyoterapiye girmeyi bekleyen kızının sağlığından endişe duyuyor.

Kanser Savaşçıları Derneği'nden Ali Ortakmaç, "Doktorları onlara kemoterapiye gelmeleri gerektiğini söylüyor ancak hastalar artık hastaneye giderken rahat hissetmiyor" şeklinde konuşuyor.

Bazı hastalarsa yoğun bakım ünitelerinde kovid-19 hastalarıyla birlikte tedavi görme endişesi taşıyor.

Demet Işıl Yılmaz tüm bu tehlikelere rağmen umudunu kaybetmiyor ve "Bu da geçecek" diyor.

Kovid-19 pandemisini meme kanseriyle kıyaslayan Yılmaz şöyle diyor: "Eğer kanser okyanussa, koronavirüs benim için bir nehir".