FB TW PIN NWS
BioRank 2129

Ziya Taşkent

Doğum tarihi : ??.??.1932 Ölüm tarihi : 17.Ağustos.1999
Ziya Taşkent kaç yaşında öldü : 67
Kilo & Boy :
Burcu :
Ziya Taşkent doğum yeri : Adapazarı
Ölüm yeri : Çiftlikköy, Yalova

Ziya Taşkent Biyografisi

Türk sanat müziği bestekârı, solisti idi.

Ziya Taşkent, 1932 yılında Adapazarı’nda doğmuştur. İlkokul ve ortaokulun bir kısmını Adapazarı'nda, bir kısmını da İstanbul'da okudu ve Pendik ortaokulundan mezun oldu. Lise öğrenimini ise Kabataş ve Ankara Gazi Lisesinde tamamladı.

Ziya Taşkent, liseyi bitirdiği yıl olan 1953 yılında radyoda açılan sınava katıldı ve radyo sanatçısı oldu. Sahne çalışmalarına 1967 yılında başlayan Ziya Taşkent, 1973 yılından itibaren de Ankara radyosunda koro yönetmenliği'ne başladı.

1998 yılında, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından Ziya Taşkent'e Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

Şarkıcılık yaşamının yanında beste çalışmalarına başlayan Ziya Taşkent, birbirinden güzel şarkıları besteledi. Tema yönünden neo-klasik dönemin en verimli bestekarlarından biriydi.

Bu başarılı çalışmaları, çeşitli gazete ve kuruluşlardan birçok "Yılın Sanatçısı" ödülü almasını sağladı. Koro şefliği yaptığı dönemlerde; Muazzez Abacı, Seçil Heper, Nesrin Sipahi gibi değerli TRT Sanatçıları Ziya Taşkent'in yönetimindeki programlarda konserler verdi. Ziya Taşkent'in radyo repertuarında 50'den fazla eseri vardır.

Ankara Radyosu'nda başlayan sanat yaşamını daha sonra Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu çatısı altında, radyo ve televizyonlarımızda kesintisiz 45 yıl solist, hoca, besteci ve şef olarak sürdürdü.

17 Ağustos 1999 Marmara depreminde Yalova'da bulunan Ziya Taşkent, eşi Ulviye Taşkent, kızı Rengin Dalmanoğlu, ve torunları Ece ve Efe Dalmanoğlu ile birlikte Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde yaşamını yitirdi. Taşkent'in cenazesi Kocatepe Camisi'nde düzenlenen törenin ardından Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.

TRT bir yıl sonra vefa örneği göstererek Ziya Taşkent'in eserlerinden oluşan bir CD ve kaset hazırladı. Bazı eserlerin sanatçının kendi sesinden dinlenebileceği CD ve kasetin satışı Ankara'da Genel Müdürlük, diğer illerde ise bölge müdürlüklerinde yapılıyordu. Sanatçının yasal mirasçısı olan damadı Zafer Dalmanoğlu, CD'nin tüm gelirini TRT Çocuk ve Gençlik Vakfı'na bağışladı.

Ziya Taşkent, 17 Ağustos 1999 tarihinde Marmara depreminde Çiftlikköy, Yalova’da 67 yaşında iken ölmüştür.

Bestelerinden bazıları:
Ne gelen ne soran var, acı geçti günlerim (Hicaz)

Bir gün bu ayrılık biter diyordun (Rast)

Dinmiyor hiç bu akşam ne gözyaşım ne acım (Hüzzam)
Rüzgar susmuş ses vermiyor nedendir (Hüzzam)
Ne bekledim sevgiden ne kaldı bak elimde (Hüzzam)

Bir sabah istiyorum (Kürdî)

Bir gün sevdiğimi anlayacaksın (Gücüme gidiyor böyle yaşamak) (Muhayyer)
Ay batarsa batsın, bakışın yeter (Muhayyer)
Karanlık etme artık, çekil benim ufkumdan (Muhayyer)
Hiç şansım kalmadı sevdadan yana (Muhayyer)

Ne istedin ne verdin, aklında mı hesabı (Nihavend)


Kaynak:Biyografi.info

Ziya Taşkent için yapılan aramalar

Ziya Taşkent, Ziya Taşkent biyografi, Ziya Taşkent hayatı, Ziya Taşkent özgeçmişi, Ziya Taşkent hakkında, Ziya Taşkent doğum yeri, Ziya Taşkent fotoğraf, Ziya Taşkent video, Ziya Taşkent resim, Ziya Taşkent kimdir?, Ziya Taşkent kaç yaşında?, Ziya Taşkent nereli, Ziya Taşkent memleketi