FB TW PIN NWS
BioRank 4824

Zekeriya Öz

Doğum tarihi : ??.??.1968
Zekeriya Öz kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Hukuk Adamı
Zekeriya Öz doğum yeri : Bursa

Zekeriya Öz Biyografisi

Özel yetkili İstanbul cumhuriyet savcısı. Herkes onu Ergenekon savcısı olarak tanıdı.

12 Haziran 2007 Ümraniye’de bir gecekonduda 27 el bombasının bulunması ile başlayan Ergenekon soruşturmasını yöneten savcılardan biridir.

Zekeriya Öz, 1968 yılında Bursa’da 1951′de Bulgaristan’dan Bursa’ya göç eden bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Annesinin adı Kamile Öz, babasının adı Ali Öz'dür. 7 kız kardeşi vardır.

Orta ve lise öğretimini Bursa’da tamamladı. İmam Hatip lisesini bitirdikten sonra 1986 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1991 yılında mezun oldu. Avukatlık stajını da Avukat Mustafa Noyan’ın yanında yaptı. 1997 yılına kadar Bursa Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yaptı. 1997 yılında Hakim ve Savcılar Sınavını kazandıktan sonra savcı oldu.

1999 yılının Ağustos ayında kısa dönem askerlik hizmetini yapmak için askere gitti. Ancak aşırı kiloları yüzünden askerliğe elverişsizdir raporu verilerek Mayıs 2000’de terhis edilmiştir.

Zekeriya Öz, savcı olduktan sonra İlk görev yeri Aydın Çine'dir. Sonra iki yıl Bitlis Mutki'de görev yaptı. Daha sonra Balıkesir, Bigadiç'e atandı.

Zekeriya Öz, 2004 yılında İstanbul, Ümraniye'ye savcı olarak atandı ve 2005 yılında da İstanbul Cumhuriyet Savcısı oldu. Beşiktaş’ta eski adıyla Devlet Güvenlik Mahkemeleri, yeni adıyla özel yetkilendirilmiş Ağır Ceza Mahkemeleri’ne “özel olarak” tayin edildi.

Savcı Öz’ün Ergenekon’dan önce baktığı en önemli soruşturma, El Kaide’nin Avrupa, Türkiye, İran, Suriye, Pakistan sorumlusu “Louai Sakka” davasıydı. Zekeriya Öz, İsrail gemisine saldırı hazırlığı yaparken yakalanan El Kaide’ci Sakka hakkında hazırladığı iddianameyle dikkatleri üzerine çekti. El Kaide üyesi El Sakka hakkında müebbet hapis istemiyle dava açtı. İstanbul'daki İngiliz Başkonsolosluğu, sinagoglar ve HSBC'ye, bombalı saldırı düzenleyen El Kaide militanları Azad Ekinci ve Abdülkadir Karakuş'un Suriye'ye Sakka'nın yanına gittiğini tespit etti.

12 Haziran 2007 Ümraniye’de bir gecekonduda 27 el bombasının bulunması ile başlayan Ergenekon soruşturmasını yöneten savcılardan biridir.

HSYK, adli yargı kararnamesiyle Ergenekon davasına bakan özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ü, özel yetkilerini alarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne atadı.

Zekeriya Öz, ilk evliliğini üniversite biter bitmez yaptı ancak, boşanıp başka biri ile evlendi. Son eşinden 3 kızı vardır.

Zekeriya Öz son olarak hükümete yönelik yolsuzluk operasyonunun baş aktörü oldu. Ancak tam bu sırada 80 bin liralık Dubai gezisi ortaya çıktı. İddialara göre bu gezinin faturasını özel bir inşaat şirketine ödetmişti. Şirket de iddiaları doğruladı.

12 Mayıs 2015 tarihinde HSYK tarafından yapılan açıklamada Zekeriya Öz'ün meslekten ihraç edildiği bildirildi.

FETÖ'cülerle ilişkisi olduğu belirlenen Zekeriya Öz hakkında 10 Ağustos 2015 tarihinde Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tutuklanmak üzere “yakalama kararı” verilmesi yönündeki talebini kabul etti ve yakalama kararı çıkardı. Ancak Zekeriya Öz yakalama kararından saatler önce Sarp sınır kapısından Gürcistan' gitti. Daha sonra Ermenistan'a, oradan da Almanya'ya geçerek iltica talebinde bulundu.

Kaynak:Biyografi.info

Zekeriya Öz için yapılan aramalar

Zekeriya Öz, Zekeriya Öz biyografi, Zekeriya Öz hayatı, Zekeriya Öz özgeçmişi, Zekeriya Öz hakkında, Zekeriya Öz doğum yeri, Zekeriya Öz fotoğraf, Zekeriya Öz video, Zekeriya Öz resim, Zekeriya Öz kimdir?, Zekeriya Öz kaç yaşında?, Zekeriya Öz nereli, Zekeriya Öz memleketi