FB TW PIN NWS
BioRank 6325

Zehra Zümrüt Selçuk

Doğum tarihi : ??.??.1979
Zehra Zümrüt Selçuk kaç yaşında : 45
Kilo & Boy :
Burcu :
Zehra Zümrüt Selçuk doğum yeri : Ordu

Zehra Zümrüt Selçuk Biyografisi

9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olarak atandı.

Zehra Zümrüt Selçuk, 1979 yılında Ordu'da doğmuştur. Aydın eski milletvekili olan babası Atilla Koç, 21 Şubat 2005 - 29 Ağustos 2007 tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı. İlkokul ve ortaöğretimi süresince sırasıyla İzmir, Siirt ve Giresun illerinde okuduktan sonra 1996 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Ardından Bilkent Üniversitesi’nde tam burslu ekonomi lisansı öğrenimi gördü. 2000 yılında Amerika’da Michigan Üniversitesi’nde ekonomi doktorasına başladı, Teksas Üniversitesi’nde işletme doktorasına devam ederken, aynı üniversitede muhasebe ve enformasyon yönetimi yüksek lisansı da yaptı.

2003-2007 yılları arasında Teksas Üniversitesi’nde araştırma asistanı, 2007’den itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı SESRIC’te kıdemli araştırmacı olarak görev yaptı. Halen SESRIC İstatistik ve Enformasyon Direktörüdür.

Bu kurumdaki çalışmaları sırasında toplumsal cinsiyet, demografi, iş gücü, çok boyutlu yoksulluk ölçümleri, eğitim ve inovasyon, bilgi performans sistemleri, bankacılık ve finans, kalkınma yardımları gibi alanlarda faaliyet yürüttü. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik birçok projenin ve kapasite geliştirme programının koordinatörlüğünü yaptı.

Çok sayıda Türkçe ve İngilizce yayını bulunmaktadır. Yerli ve yabancı üniversitelerden dereceler, burslar, sertifikalar almıştır.

KADEM Ankara Temsilciliği ve Denetleme Kurulu Üyeliği, Kadın Birliği Platformu Üyeliği, Satrançla Büyüyorum Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Bilkent Üniversitesi Mezunları Derneği Üyeliği bulunuyor.

2015 yılından beri İslam İşbirliği Teşkilatı İstatistik ve Enformasyon Direktörü olan Zehra Zümrüt Selçuk, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik birçok projenin ve kapasite geliştirme programlarının koordinatörlüğünü üstlendi. İİT İstatistik Komisyonu çerçevesinde uluslararası kuruluşlar ile işbirliğini sağladı; uluslararası toplantılar düzenledi.

İngilizce bilen Zehra Zümrüt Selçuk, 2008 yılında Ali Aydın Selçuk ile evlenmiştir.

9 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olarak atandı.

Zehra Zümrüt Selçuk,21 Nisan 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararnamesiyle görevden alınarak yerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye bölündü. Yeni kurulan iki bakanlıktan biri olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na Vedat Bilgin atandı.

Kaynak:Biyografi.info

Zehra Zümrüt Selçuk için yapılan aramalar

Zehra Zümrüt Selçuk, Zehra Zümrüt Selçuk biyografi, Zehra Zümrüt Selçuk hayatı, Zehra Zümrüt Selçuk özgeçmişi, Zehra Zümrüt Selçuk hakkında, Zehra Zümrüt Selçuk doğum yeri, Zehra Zümrüt Selçuk fotoğraf, Zehra Zümrüt Selçuk video, Zehra Zümrüt Selçuk resim, Zehra Zümrüt Selçuk kimdir?, Zehra Zümrüt Selçuk kaç yaşında?, Zehra Zümrüt Selçuk nereli, Zehra Zümrüt Selçuk memleketi