FB TW PIN NWS
BioRank 8247

Derya Yanık

Doğum tarihi : 30.Mayıs.1972
Derya Yanık kaç yaşında : 52
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Avukat, Bakan
Derya Yanık doğum yeri : Kadirli ilçesi, Osmaniye

Derya Yanık Biyografisi

21 Nisan 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararnamesiyle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık atandı.

Derya Yanık, 30 Mayıs 1972 tarihinde Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde doğmuştur. İlköğrenimini Kadirli'de, orta ve lise öğrenimini Adana Anadolu Lisesi'nde tamamladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Aralık 1996'da İstanbul Barosu'nda avukatlık stajını tamamlayan Derya Yanık, serbest avukat olarak çalışmaya başladı. İnsan hakları, aile hukuku, çocuk ve kadın hakları alanlarıyla ilgili pek çok sivil toplum çalışmasında yer aldı. Çeşitli basın-yayın organlarında muhtelif tarihlerde mesleki, edebi ve siyasi yazı ve çalışmaları yayınlanmış ve yayınlanmaktadır.

Öğrencilik yıllarından bu yana sivil toplum çalışmalarının içinde olan Derya Yanık, Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) yanı sıra pek çok başkaca dernek ve vakıfta üye, yönetim kurulu üyesi ve istişare kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

AK Parti İstanbul Kurucu İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi olan Derya Yanık, 2004-2014 yılları arasında 5 ve 6. dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanlığı ve AK Parti Grup Sözcülüğü görevlerinde de bulunan Derya Yanık, 24 Mart 2021 tarihinde AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

21 Nisan 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararnamesiyle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık atandı.

Derya Yanık evli değildir.

21 Nisan 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararnamesiyle Zehra Zümrüt Selçuk görevden alınarak yerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye bölündü. Yeni kurulan iki bakanlıktan biri olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na Vedat Bilgin atandı.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimde 28. dönem milletvekili adayı oldu ve Osmaniye 1. sıra'dan AKP milletvekili seçildi. 3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Mahinur Özdemir Göktaş getirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Derya Yanık için yapılan aramalar

Derya Yanık, Derya Yanık biyografi, Derya Yanık hayatı, Derya Yanık özgeçmişi, Derya Yanık hakkında, Derya Yanık doğum yeri, Derya Yanık fotoğraf, Derya Yanık video, Derya Yanık resim, Derya Yanık kimdir?, Derya Yanık kaç yaşında?, Derya Yanık nereli, Derya Yanık memleketi