FB TW PIN NWS
BioRank 5434

Zahid Akman

Doğum tarihi : ??.??.1958
Zahid Akman kaç yaşında : 66
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Bürokrat
Zahid Akman doğum yeri : Ankara

Zahid Akman Biyografisi

2005 - 2009 arasında RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) başkanlığı görevinde bulunmuştur.
Zahid Akman, tam adı Aykut Zahid Akman’dır. 1958 yılında Ankara’da doğmuştur. 25 yaşından sonra "dinin yasak ettiği şeylerden sakınıp buyurduklarını yerine getiren" anlamına gelen arapça “Zahid” ismini de adının önüne almıştır. Turgut Akman adında kardeşi vardır.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1984 yılında mezun oldu. 1986-1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Radyo Televizyon Sinema Ana Bilim Dalında “TRT Televizyon Haberciliği” konusunda yüksek lisans yaptı.

1987-1995 yılları arasında doktorasını “TV Yayınlarının Gecekondu Gençliğinin Eğitimine ve Toplumsallaşmasına Katkısı” konusunda yaptı.

1983 yılından 1988 çeşitli yayınlarda yöneticilik ve gazetecilik yaptı. 1988 yılından 1992 yılına kadar iletişim ve tanıtım hizmetleri üreten bir ajansın sahipliğini yaptı. 1993-2000 yılları arasında Kanal 7 Televizyonu Ankara Temsilciliği, ana haber sunuculuğu ve çeşitli haber programlarının yöneticiliği ile sunuculuğunu üstlendi.

2000 yılında Amerika’ya giderek 2003 yılına kadar Kanal 7 Televizyonu Washington Temsilciliği görevinde bulundu.

1 Aralık 2004 tarihinde Merkez Medya Basım Reklam Ajans Organizasyon Eğitim Hizmetleri İnşaat Taahhüt Turizm Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine hisse devri ile ortak oldu. 14 Aralık 2004 tarihinde de şirket ortakları tarafından şirket müdürlüğüne seçildi. 6 Mayıs 2005 tarihinde Reklam Medya Eğitim İletişim Ticaret Limited Şirketi müdürlüğüne şirket ortakları arasından seçildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından aday gösterilerek TBMM tarafından 13 Temmuz 2005 tarihinde RTÜK üyeliğine seçildi akabinde RTÜK üst kurulu tarafından RTÜK başkanlığı için aday gösterildi. 17 Temmuz 2005 tarihinde RTÜK başkanlığına atandı. 29 Mayıs 2007 tarihinde TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamayla ikinci kez RTÜK üyeligine seçilen Akman, 17 Temmuz 2007 tarihinde ikinci kez RTÜK Baskanlığına seçildi.

RTÜK’de Zahid Akman döneminde, Akıllı İşaretler Sembol Sistemi olarak sunulan sistem, televizyon izleme eğilimleri araştırması ve ilköğretim çağı çocuklarının televizyon izleme alışkanlıkları araştırması, televizyon haberleri izleme eğilimleri araştırması, ulusal televizyon kanallarında izleyici temsilciliği müessesi kurulması, RTÜK çocuk web sitesinin açılması, karasal sayısal televizyon deneme yayınlarına başlanması gibi uygulamalar faaliyete geçirmiştir.

Zahid Akman, 2007 yılında 730.su düzenlenen geleneksel Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Törenleri kapsamında, Türk Kültürü ve Diline Hizmet Eden Devlet Adamı Ödülüne layık görüldü.

11 Ocak 2008 tarihinde Beyazıt Öztürk'ün sunduğu Beyaz Şov programında canlı yayında Can Tanrıyar'la evlenen Petek Dinçöz'ün nikah şahitliğini yaptı.

21 Haziran 2013 tarihinde Televizyon Yayıncıları Derneği başkanlığına seçildi.

İlk defa 2008 yılında Almanya’da açığa çıkan Deniz Feneri davasında hakkında yolsuzluk iddiaları ortaya atıldı. 2010 yılının Ekim ayında Almanya’nın Frankfurt eyaletinde sonuçlandırılan ilk Deniz Feneri davasında, “asıl failler” olarak tanımlanan ancak haklarında dava açılması için Türkiye’den dosya beklenen Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ve Zahid Akman’a ilişkin adli süreç tamamlanarak bu davada sanık olduklarına dair tebligat yapılmıştır. 6 temmuz 2011 tarihinde Denizfeneri davasından Türk adli makamları tarafından gözaltına alındı.

Zahid Akman, ’Özel belgede sahtecilik, kamu görevlisinin sahtecilik suçuna iştiraki ve hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" iddiasıyla yargılandı. Mahkeme "görevi kötüye kullanma" suçundan 16 Ocak 2014 tarihinde 1 yıl 15 gün hapis cezası verdi.

Sarı Basın Kartı sahib i olan Zahid Akman evlidir ve beş çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Zahid Akman için yapılan aramalar

Zahid Akman, Zahid Akman biyografi, Zahid Akman hayatı, Zahid Akman özgeçmişi, Zahid Akman hakkında, Zahid Akman doğum yeri, Zahid Akman fotoğraf, Zahid Akman video, Zahid Akman resim, Zahid Akman kimdir?, Zahid Akman kaç yaşında?, Zahid Akman nereli, Zahid Akman memleketi