FB TW PIN NWS
BioRank 9031

Yevgeny Prigojin

Doğum tarihi : 01.Haziran.1961 Ölüm tarihi : 23.Ağustos.2023
Yevgeny Prigojin kaç yaşında öldü : 62
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : İş adamı
Yevgeny Prigojin doğum yeri : Leningrad, Sovyetler Birliği
Ölüm yeri : Tver bölgesi, Rusya

Yevgeny Prigojin Biyografisi

Yevgeny Prigojin, 1 Haziran 1961 tarihinde şimdiki adı St. Petersburg olan Leningrad’da, Sovyetler Birliği'nde doğmuştur. Tam adı Yevgeni Viktoroviç Prigojin'dir. Annesinin adı Violetta Prigozhina'dır. Yevgeny Prigojin'in annesi hastanede çalışıyordu, babası ise Prigojin genç yaşlardayken hayatını kaybetmiştir. Rus iş insanı ve oligark. özellikle Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'e yakınlığı ile bilinmekte olup, restoranları ve catering işletmeleri, Vladimir Putin'in yabancı ileri gelenlerle birlikte katıldığı akşam yemeklerine ev sahipliği yapması nedeniyle "Putin'in Şefi" olarak bilinmektedir. Sankt-Peterburgskiy Khimiko-Farmatsevticheskiy Universitet'de eğitimini tamamladı.
Okul bittikten sonra bir grup adli suçlu ile yakın ilişkiler içine giren Yevgeny Prigojin, 1979'da henüz 18 yaşındayken hırsızlık suçlamasından hüküm giydi. 2,5 yıllık hapis cezasının infazı ertelendi. Yevgeny Prigojin, 2 yıl sonra bu kez yine hırsızlık ve soygun suçlamalarından 13 yıl hapse mahkum edildi. 9 yıl demir parmaklıklarının arkasında kaldı.

Yevgeny Prigojin, cezaevinden çıktıktan sonra sosisli sandviç satmaya başladı ve işlerini kısa süre içinde büyüttü. Sadece bir kaç yıl içinde lüks restoranların sahibi oldu ve Rusya'nın zengin ve elit çevresi ile yakın ilişkiler kurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, özellikle yurtdışından gelen yabancı konuklarını Yevgeny Prigojin'in lüks restoranlarında ağırlamaya başladı. İkili arasındaki ilişki kısa sürede ilerledi. Çok geçmeden Yevgeny Prigojin, Rus hükümeti ile sözleşmeler imzaladı ve Yemek şirketi ile Kremlin'e hizmet vermeye başladı.

Hapiste bulunan yolsuzluk karşıtı aktivist ve muhalif politikacı Aleksey Navalni, Yevgeny Prigojin'in iş yapılarına ilişkin bir araştırma yayınlayarak, onu lüks bir yaşam tarzını finanse etmek için Savunma Bakanlığı ihalelerini haksız yere kazanmakla suçlamıştı.

Yevgeny Prigojin, Afrika, Suriye ve Ukrayna'da çatışmalara katılan Rus devlet destekli bir paralı asker grubu olan Wagner Grubu ile 2016 ve 2018 ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlanan üç şirketin de aralarında bulunduğu bir şirketler ağını kontrol etmektedir.

Yevgeny Prigojin, Sovyetler Birliği döneminde hapishanelerde dokuz yıl hükümlü olarak kaldı. Yevgeny Prigojin, Mayıs 2014 yılında Ukrayna’da savaşmak ve Rus güçlerini desteklemek için özel olarak Wagner Grubu'nu kurduğunu açıklamıştır. Aynı zamanda Latin Amerika ve Afrika’daki ülkelere konuşlandırıldığını kabul etti. İlk olarak 2014 yılındaki Kırım krizinde adını duyuran grup, 2018 yılında Libya'daki çatışmalarda faaliyetlerine devam etti.

Yevgeny Prigozhin, şirketi Concorde’un sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 2014 yılında Ukrayna’nın Donbas bölgesine savaşçı göndermek amacıyla grubu kurduğunu vurgulayarak, “O andan itibaren, 1 Mayıs 2014’te BTG Wagner adını alan bir grup vatansever doğdu” ifadelerini kullandı

Catering hizmetleri sunan Concord şirketi’nin Kremlin ile yemek sözleşmeleri nedeniyle ‘Putin’in şefi’ olarak adlandırılan Prigozhin, Wagner ile bağlantısını daha önce yalanlamıştı.

Yevgeny Prigojin, paylaşımındaki açıklamasına şöyle devam etti:

Eski silahları kendim temizledim, kurşun geçirmez yelekler buldum ve bana bu konuda yardımcı olabilecek uzmanlar buldum. Suriye halkını, diğer Arap ülkelerinin halklarını, yoksul Afrikalıları ve Latin Amerikalıları savunan bu adamlar, kahramanlar anavatanımızın direği haline geldi.

Bellingcat, The Insider ve Der Spiegel tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Yevgeny Prigojin'in operasyonları "Rusya Savunma Bakanlığı ve istihbarat kolu GRU ile sıkı bir şekilde entegre edilmiştir". Yevgeny Prigojin'in şirketleri ve ortakları ABD'de ekonomik yaptırımlar ve suçlamalarla karşı karşıyadır.

Yevgeny Prigojin, Lyubov Prigozhina ile evlidir. Polina Prigozhina, Pavel Prigozhin adlarında iki çocuğu vardır.

24 Haziran 2023 tarihinde Rus yönetimine isyan başlatan Yevgeny Prigojin, birçok ülkede faaliyet gösteren paramiliter grubu Wagner'in Ukrayna savaşında rol oynamasıyla ön plana çıktı. Prigojin, İsyan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun araya girmesiyle sona ermişti.

Yevgeny Prigojin ve Wagner'in paralı savaşçıları, isyanın ardından Belarus'a giderken, burada Belarus askerlerine eğitim vermeye başladı. Mensuplarının çoğunu hükümlülerin oluşturduğu Wagner grubu, Ukrayna'nın dışında Suriye'deki iç savaş da dahil olmak üzere Orta Doğu ve Afrika'daki çeşitli çatışmalara asker gönderdi.

Yevgeny Prigojin, son aylarda defalarca Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yu ve Rus Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov'u "beceriksizlikle" ve Ukrayna'da savaşan Wagner birimlerini kasten yetersiz ikmalle suçlamıştı.

23 Ağustos 2023 tarihinde Rusya'nın Tver bölgesinde özel bir jetin düşmesi sonucu 9 kişi ile birlikte Yevgeny Prigojin'de öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Yevgeny Prigojin için yapılan aramalar

Yevgeny Prigojin, Yevgeny Prigojin biyografi, Yevgeny Prigojin hayatı, Yevgeny Prigojin özgeçmişi, Yevgeny Prigojin hakkında, Yevgeny Prigojin doğum yeri, Yevgeny Prigojin fotoğraf, Yevgeny Prigojin video, Yevgeny Prigojin resim, Yevgeny Prigojin kimdir?, Yevgeny Prigojin kaç yaşında?, Yevgeny Prigojin nereli, Yevgeny Prigojin memleketi