FB TW PIN NWS
BioRank 4044

Aleksey Navalni

Doğum tarihi : 04.Temmuz.1976 Ölüm tarihi : 16.Şubat.2024
Aleksey Navalni kaç yaşında öldü : 48
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Aleksey Navalni doğum yeri : Butyn, Odintsovsky Bölgesi, Moskova, Rusya
Ölüm yeri : Yamalo-Nenets, Rusya

Aleksey Navalni Biyografisi

Aleksey Navalni, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kamuoyu önünde en fazla bilinen muhaliflerindendir.

Aleksey Navalni, 4 Temmuz 1976 tarihinde Rusya'nın Moskova Oblastı, Odintsovsky Bölgesi'nde kırsal bir yerleşim yeri olan Butyn’de doğmuştur. Tam adı Alexei Anatolievich Navalny’dir. Ukrayna kökenlidir. Babası Anatoly Navalny, annesi Lyudmila Navalnaya’dır. Oleg adında bir kardeşi vardır. 1993 yılında Kalininets liseden mezun oldu. Rusya Halkların Dostluk Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1998 yılında avukat olarak mezun oldu. Daha sonra Rusya Federasyonu Hükümeti bünyesindeki Finans Üniversitesi'nde menkul kıymetler ve borsalar bölümünde okudu. Aynı zamanda Aeroflot Bank ve ST Group geliştirme şirketinde avukat olarak çalıştı.

2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Connecticut eyaletinin New Haven kentinde bulunan Yale Üniversitesinde Yale World Fellows programına 6 aylık burs kazandı ve okudu.

Aleksey Navalni, 2008 yılında Rosneft, Gazprom, Gazprom Neft, Lukoil ve Surgutneftegaz adlarındaki 5 petrol ve gaz şirketinin hisselerine 300.000 ruble yatırım yaparak aktivist bir hissedar oldu. Asıl mesleği avukatlık olan Aleksey Navalni bu dönemde büyük petrol şirketleri ve bankalara ait ufak hisseler satın almak suretiyle şirket içindeki ve kamu harcamalarındaki boşlukları tespit ederek takipçilerine duyurmaya başladı.

Aleksey Navalni, adını 2008 yılında Rus siyasetindeki ve kamu şirketlerindeki yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma uygulamalarını ifşa eden blog yazılarıyla duyurdu. Süreç içinde iktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nin muhalif seslerinden birine dönüştü ve yürüttüğü yolsuzluk karşıtı kampanyalarla o dönemdeki parti lideri Vladimir Putin'in en keskin eleştirmenlerinden biri haline geldi.

Hukukçu ve yolsuzluk karşıtı aktivist Aleksey Navalni, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Putin hükümetindeki yolsuzluğa karşı reformları savunmak için gösteriler düzenleyerek ve göreve koşarak uluslararası üne kavuştu. 2011 yılındaki parlamento seçimleri öncesinde takipçilerine iktidar partisi dışında herhangi bir partiye oy vermeleri çağrısında bulunan Navalny, parlamento binası önündeki bir protesto gösterisi sırasında tutuklanarak 15 gün hapis yattı.

Usulsüzlük iddialarının dile getirildiği seçimlerde Birleşik Rusya Partisi oy kaybına uğradı. Navalny ise salıverilişinin ardından, seçim sonrası düzenlenen 120 bin kişinin katıldığı dev protesto gösterisinde ön sırada yer aldı.

2012 yılında yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Vladimir Putin, Aleksey Navalni'nin geçmiş çalışmalarına dair soruşturma başlattı. Kirov'da bir yolsuzluk suçu sebebiyle beş yıl hapis cezasına çarptırılan Aleksey Navalni, ertesi gün bir üst mahkeme tarafından salıverildi.

Birçok protesto gösterileri düzenledi. 27 Mart 2017 tarihinde düzenlediği protesto gösterisinde tutuklanarak 20.000 ruble para cezasına çarptırıldı ve tutuklamaya direndiği için 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Aleksey Navalni, Ağustos 2018'de Rusya Ulusal Muhafızları'nın Direktörü ve Rusya Güvenlik Konseyi üyesi Viktor Zolotov'un Rusya Ulusal Muhafızları için yapılan tedarik sözleşmelerinden en az 29 milyon dolar çaldığını iddia etti. Bunun için 11 Eylül 2018 tarihinde Viktor Zolotov, Aleksey Navalni’yi düelloya davet ederek "iyi, sulu kıyma" yapma sözü verdiği bir video mesajı yayınladı.

Rusya Muhalefet Koordinasyon Konseyi üyesi, muhalefetteki siyasi İlerleme Partisi'nin lideri ve Yolsuzlukla Mücadele Vakfı'nın (FBK) kurucusu olan Aleksey Navalni, 2020 yılında Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. Aleksey Navalni’nin dört milyonun üzerinde YouTube abonesi ve iki milyonun üzerinde Twitter takipçisi var. Bu kanallar aracılığıyla Rusya'daki yolsuzlukla ilgili materyaller yayınlıyor, siyasi gösteriler düzenliyor ve kampanyalarını destekliyor.

Aleksey Navalni, 2011 yılında bir radyo röportajında, Rusya'nın iktidardaki partisi Birleşik Rusya'yı popüler bir lakap haline gelen " dolandırıcılar ve hırsızlar partisi " olarak tanımladı. Aleksey Navalni, Rus yetkililer tarafından defalarca tutuklandı. Biri Temmuz 2013 ve diğeri Aralık 2014'te olmak üzere iki davada zimmete para geçirmekten iki ertelenmiş hapis cezası aldı. Her iki dava da geniş çapta siyasi amaçlı olduğu ve gelecekteki seçimlerde aday olmasını engellediği düşünülüyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararlarına göre, davalar Aleksey Navalni'nin adil yargılanma hakkını ihlal etti. Rusya merkezli Memorial İnsan Hakları Merkezi 2013 yılında Aleksey Navalni'yi siyasi tutuklu olarak tanıdı. Navalny, AİHM'de Rus yetkililer aleyhine toplam 225.000 € tutarında 6 şikayette bulundu.

30 Mayıs 2013 tarihinde Moskova belediye başkanlığı seçimlerine Belediye başkanı adayı olarak katılan Aleksey Navalni, Ağustos 2013’de yapılan seçimde % 27 oyla ikinci oldu ve Vladimir Putin'in atadığı görevdeki belediye başkanı Sergei Sobyanin'e yenildi.

2016 yılının Aralık ayında, 2018 yılındaki Rusya Devlet Başkanlık seçimleri için aday olmak istediğinde Rusya'nın Merkez Seçim Komisyonu tarafından, daha önceki cezai mahkumiyeti gerekçe gösterilerek adaylığı engellendi.

Mart 2017'de Aleksey Navalni ve Yolsuzlukla Mücadele Kurumu'nda (FBK) “He Is Not Dimon to You” adında Rusya'nın başbakanı ve eski cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev hakkındaki yolsuzluk iddialarını dile getirdiği bir belgesel hazırladı. Mart 2017'de Sibirya'da halkla görüştüğü sırada, yoldan geçen biri Aleksey Navalni’nin yüzüne yeşil renkte antiseptik sprey sıkması üzerine yaralandı.

Aleksey Navalni, 2000 yılında Yulia Navalnaya ile evlendi. Kızı Daria ve oğlu Zakhar adlarında iki çocuğu vardır. Aleksey Navalni, ailesi ile birlikte 1998'den beri Moskova'nın güneydoğusundaki Maryino semtinde üç odalı bir dairede yaşıyor.

Aleksey Navalni, 20 Ağustos 2020 tarihinde bir uçak yolculuğu sırasında zehirlenme belirtisi ile önce Moskova’daki bir hastanede sonra 24 Ağustos’da Almanya, Berlin’de bir hastanede 22 Eylül 2020 tarihine kadar tedavi gördü. Almanya'daki doktorlar, Aleksey Navalni'nin bir kolinesteraz inhibitörü ile zehirlendiğini doğruladıklarını açıkladılar.

Aleksey Navalni 17 Ocak 2021 tarihinde, tedavi gördüğü Almanya'dan döner dönmez Moskova'daki havaalanında gözaltına alındı. Rusya'da Navalni hakkında zimmete para geçirme nedeniyle 2014 yılında verilen ertelenmiş mahkûmiyet kararının şartlı salıverilme kurallarını ihlâl ettiği gerekçesiyle gözaltı kararı gerekçesi ile gözaltına alınmıştır.

18 Ocak 2021 tarihinde Moskova'nın Himki ilçesindeki polis merkezinde kurulan mahkemede, Navalni'nin "29 Aralık 2020'den beri denetimli serbestlik süresini defalarca ihlal ettiği" gerekçesiyle yapılan duruşmasında 15 Şubat'a kadar, 30 gün tutuklu kalmasına karar verildi. Aleksey Navalni, Moskova'da Simonovskiy Bölgesel Mahkemesinde 29 Ocak 2021 tarihinde yapılması beklenen duruşmada alınacak karara kadar tutuklu kalacak. 2 Şubat 2021 tarihinde görülen mahkemesinde 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Aleksey Navalni, 16 Şubat 2024 tarihinde, Yamalo-Nenets Bölgesi Cezaevi'nde 48 yaşında hayatını kaybetti. Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi Federal Cezaevi Servisi, internet sitesinde yayınladığı açıklamada, Navalny'nin yürüyüş yaptıktan sonra "kendini iyi hissetmediğini" ve "anında bilincini kaybettiğini" belirtti.

Bulunduğu Siyasi Partileri :
2000 - 2007 - Yabloko
2013 - 2018 - İlerleme Partisi
2018 - ------ - Geleceğin Rusya'sı br>

Kaynak:Biyografi.info

Aleksey Navalni videoları

Tüm Aleksey Navalni videoları

Aleksey Navalni için yapılan aramalar

Aleksey Navalni, Aleksey Navalni biyografi, Aleksey Navalni hayatı, Aleksey Navalni özgeçmişi, Aleksey Navalni hakkında, Aleksey Navalni doğum yeri, Aleksey Navalni fotoğraf, Aleksey Navalni video, Aleksey Navalni resim, Aleksey Navalni kimdir?, Aleksey Navalni kaç yaşında?, Aleksey Navalni nereli, Aleksey Navalni memleketi