FB TW PIN NWS
BioRank 6145

Yasemin Çongar

Doğum tarihi : 22.Aralık.1966
Yasemin Çongar kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Gazeteci, Yazar
Yasemin Çongar doğum yeri : Ankara

Yasemin Çongar Biyografisi

“Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu”nun kurucularındandır.

Yasemin Çongar, 22 Aralık 1966 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Annesi piyanist Gülay Uğurata, babası ise Jeoloji Mühendisi Behiç Çongar’dır. Liseyi Amerika Birleşik Devletlerinde okudu.

1984 yılında ANKA Haber Ajansı'nda gazeteciliğe başladı, diplomasi muhabiri olarak çalıştı. Bir yandan da o yıl Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünde okumaya başladı. Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrenci derneği çevresindeki siyasal etkinliklere katıldı. Behice Boran'ın liderliğindeki Türkiye İşçi Partisi'ne yakınlığıyla bilinen 'Yarın', 'Bilim ve Sanat' dergilerinde yazdı. Bu dönemde, İstanbul DGM'de 'komünizm propagandası yapmak' suçundan yargılandı ve beraat etti.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olduktan sonra ABD Georgetown Üniversitesi’nde Amerikan Etüdleri mastırını yaptı.

ANKA Haber Ajansı'ndan sonra Hasan Cemal'in yönetimindeki Cumhuriyet Gazetesi'nde çalıştı. 1990'ların başında BBC'de, Londra'da çalıştı. Türkiye'ye dönünce, İstanbul'da Strateji-Mori araştırma şirketinde yöneticilik yaptı.

Ardından Yeni Yüzyıl gazetesini hazırlayan kadroya katıldı. Ufuk Güldemir'in teklifi üzerine Milliyet'e geçti. Milliyet'in Washington muhabiri ve köşe yazarı oldu. 1995'ten sonra Washington'da gazetecilik yaptı. 2007'de, Orhan Pamuk, Paul Auster, Salman Rüşdi gibi romancılarla uzun röportajları yayınlandı. Öldürülen Hrant Dink’in gazetesi Agos gazetesinde yazı ve söyleşileri yer aldı.

CNN Türk'ün Washington temsilciliğini de yaptı. 2006 yılında CNN Türk'te 'Burası Washington' adlı bir aylık program sundu. ABD’li bir diplomat ve CIA görevlisi Amerikalı Chris Mason ile evlendi. 2007 yılının Haziran ayında gerçekleşen Hudson olayı haberiyle gündeme geldi. 2007’de Milliyet ve CNN Türk'ten ayrılarak, Taraf gazetesinin kurucu kadrosuna katıldı. Bu gazetede 14 Aralık 2012 tarihine kadar 5 yıl Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı ve “Ya Da” adlı köşede köşe yazarı olarak görev yaptı. 14 Aralık 2012'de, Ahmet Altan ile birlikte Taraf gazetesindeki görevinden istifa etti.

2013 yılında Hasan Cemal, Doğan Akın, Yavuz Baydar ile birlikte Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu’nu kurdu.

Yasemin Çongar, Amerikalı Chris Mason ile evlidir. Bir kızı vardır.

Kitapları :
-Çok Sevdiklerimiz, Yarım Bıraktıklarımız
-İnşaata Girmek Tehlikeli ve Mubahtır
-İsyan ve Yerçekimi
-Artık Sır Değil


Kaynak:Biyografi.info

Yasemin Çongar kitapları

Tüm Yasemin Çongar kitapları

Yasemin Çongar için yapılan aramalar

Yasemin Çongar, Yasemin Çongar biyografi, Yasemin Çongar hayatı, Yasemin Çongar özgeçmişi, Yasemin Çongar hakkında, Yasemin Çongar doğum yeri, Yasemin Çongar fotoğraf, Yasemin Çongar video, Yasemin Çongar resim, Yasemin Çongar kimdir?, Yasemin Çongar kaç yaşında?, Yasemin Çongar nereli, Yasemin Çongar memleketi