FB TW PIN NWS
BioRank 2382

Behice Boran

Doğum tarihi : 01.Mayıs.1910 Ölüm tarihi : 10.Eylül.1987
Behice Boran kaç yaşında öldü : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Behice Boran doğum yeri : Bursa
Ölüm yeri : Brüksel, Belçika

Behice Boran Biyografisi

1980 yılında kapatılan Türkiye İşçi Partisinin son Genel Başkanıdır.

Behice Sadık Boran, 1 Mayıs 1910 tarihinde Bursa’da doğmuştur. Kazan Tatarı olan anne ve babası 1890’larda Bursa’ya göç eden Sadık Bey ile Mahire Hanım’dır. Üç kardeşin en küçüğüydü. İlkokulu Bursa’da okumaya başladı ancak Kurtuluş Savaşı döneminde Yunanlılar Bursa’ya girince, ailesiyle İstanbul’a göç etti. İstanbul’da Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nde eğitimine devam etti. Şimdiki adıyla Robert Kolej olan okulun orta kısmından 1927 yılında mezun oldu. 1931 yılında da lise kısmından birincilikle bitiren ilk Türk kız öğrenci oldu.

Mezun olunca Manisa ortaokuluna İngilizce öğretmeni olarak atandı. Amerikan Kız Koleji’ndeki tarih öğretmeni sayesinde Amerikan Michigan Üniversitesinden burs alarak Amerika’ya gitti. Michigan Üniversitesi’nde sosyoloji doktorasını 1939 yılında bitirerek Türkiye’ye döndü.

Türkiye’ye döndükten sonra Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) sosyoloji bölümüne doçent olarak atandı. 1941 yılında bir grup arkadaşıyla birlikte 'Yurt ve Dünya' ile 'Adımlar' dergilerini çıkarmaya başladı, ancak her iki dergi de 1944 yılında bakanlar kurulu kararıyla kapatıldı. 1948 yılında siyasi görüşleri nedeniyle üniversiteden el çektirildi.

1950 yılında “Barışseverler Cemiyeti”ni kurdu ve başkanlığını yaptı. Bu cemiyetten 1950 yılında Adnan Menderes hükümetinin Kore'ye asker göndermesini kınayan bir bildiri yayımlayınca 15 ay hapis cezası aldı.

1962 yılında (TİP) Türkiye İşçi Partisine üye oldu. 1965 yılındaki genel seçimlerde Şanlıurfa'dan milletvekili oldu. Partisinin dış politika sözcüsü oldu. Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’yi temsil etti. 1970 yılındaki parti kurultayında Türkiye İşçi Partisi genel başkanı seçildi.

12 Mart 1971 muhtırası ile birlikte tutuklandı ve partisi (TİP) kapatıldı. Behice Boran’a 15 yıl hapis cezası verildi ancak 1974 yılında ilan edilen genel aftan yararlanarak serbest kaldı.

1975 yılında Türkiye İşçi Partisini tekrar kurdu ve genel başkanı seçildi. 12 Eylül 1980 darbesinin ardından kısa süre ev hapsinde tutulan Behice Boran, daha sonra yurtdışına çıktıktan sonra 1981 yılında vatandaşlıktan çıkartıldı.

Avrupa’da 7 yıl sürgün olarak yaşadı. Mülteci maaşıyla geçinmeye çalıştı. Ölümünden bir yıl önce Uğur Mumcu’ya şöyle diyecekti:

“Her şeyi düşünmüştüm bu işlere girerken, hapis yatmayı, baskıları şunu bunu. Ama yetmiş altı yaşında, bir yabancı ülkede sürgün yaşamak hiç aklıma gelmemişti.”

Yurtdışında iken (TKP) Türkiye Kominist Partisi ile TİP'in birleşme kararı aldıklarını duyurdu ve iki gün sonra da 10 Eylül 1987 tarihinde Brüksel’de öldü.

Behice Boran, 1946 yılında Dışişleri’nde Yunanca çevirmenliği yapan Nevzat Hatko ile evlendi. Elif Alova adında kızı vardı. Dursun adında bir erkek çocukları oldu.

Behice Boran, 10 Eylül 1987 tarihinde Belçika, Brüksel’de 77 yaşında ölmüştür. Cenazesi İstanbul’a getirildi ve Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Kaynak:Biyografi.info

Behice Boran kitapları

 • Biyografya -2- / Behice Boran Biyografya -2- / Behice Boran

  Yarın tarihi : 2002-06-12


  Yayınevi : BAĞLAM YAYINCILIK


  Siyaset » Biyografi-Otobiyografi

 • Savunma Savunma

  Yarın tarihi :


  Yayınevi : SOSYALİST YAYINLAR


  Tarih » Belgeler
  Siyaset » Siyasal Hareketler-Eylemler-Topluluklar
  Siyaset » Siy

Tüm Behice Boran kitapları

Behice Boran için yapılan aramalar

Behice Boran, Behice Boran biyografi, Behice Boran hayatı, Behice Boran özgeçmişi, Behice Boran hakkında, Behice Boran doğum yeri, Behice Boran fotoğraf, Behice Boran video, Behice Boran resim, Behice Boran kimdir?, Behice Boran kaç yaşında?, Behice Boran nereli, Behice Boran memleketi