FB TW PIN NWS
BioRank 2508

Paul Auster

Doğum tarihi : 03.Şubat.1947 Ölüm tarihi : 30.Mart.2024
Paul Auster kaç yaşında öldü : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Paul Auster doğum yeri : New Jersey, Amerika
Ölüm yeri : New York, ABD

Paul Auster Biyografisi

Amerikalı roman yazarı, şair, editör, senarist ve yönetmen. Auster’ın eserleri 20 dile çevrilmiştir. "New York Üçlemesi" adlı romanı Avrupa’da büyük ses getirmiştir. Çağdaş Amerikan edebiyatının en parlak temsilcilerinden olan Paul Auster, aynı zamanda başarılı bir yönetmendir.
Paul Auster, 3 Şubat 1947 yılında Queenie Auster ve Samuel Auster’ın oğlu olarak Amerika’da dünyaya geldi. Annesi Queenie yanlış bir evlilik yaptığını fark ettiğinde Paul Auster’a hamileydi. Dolayısıyla eşinden boşanmadı.

Çocukluğu South Orange ve Maplewood banliyölerinde geçen Auster üç buçuk yaşındayken, dünyaya gelen kız kardeşi, daha sonraları psikolojik olarak rahatsızlandı. Yazar yıllar sonra kaleme alacağı biyografisi "Hand To Mouth"’ta o dönem hissettiklerini açıklarken, “Kendi evinde sürgün” ifadesini kullanacaktı.

1959’da babası kentin en prestijli semtinde bir ev satın aldı. Ailecek buraya yerleşen Austerlar, küçük oğullarının edebiyata duyduğu büyük ilgiyi fark ettiler. Çünkü Paul Auster’ın amcası, Allen Mandelbaum, yetenekli bir çevirmendi ve Avrupa seyahatine çıkarken çevirdiği yüzlerce kitabı Austerlara bırakmıştı. Paul Auster bu kitaplar sayesinde edebiyat dünyasıyla tanıştı. Henüz bir yeniyetmeyken şiirler yazmaya başladı ve amcasıyla kurduğu yakınlık, yazar olarak gelişmesinde oldukça etkili oldu.

Maplewood’ta yüksek okul eğitimini tamamladıktan sonra, birçok Avrupa ülkesini gezdi. James Joyce’a duyduğu saygı ve hayranlık onu İrlanda, Dublin’e de götürdü. Avrupa gezisinin ardından Amerika’ya dönüp, Columbia Üniversitesi'ne kaydoldu. 1967’de okul tarafından, eğitimine Paris’te devam etmesi için Fransa’ya gönderildi. Ancak okulun akademik ağırlığı ve programların rutinliğinden sıkıldığı için eğitimini yarıda kesip, üniversiteden ayrıldı. Rue Clément’te küçük bir otelde yaşamaya başlayan yazar, Amerika’daki dekanının isteğiyle Columbia Üniversitesi’ndeki eğitimine yeniden başladı.

1970 yılında, mezuniyetinin hemen ardından, Fransa’ya taşındı. Fransız edebiyatının önemli eserlerini İngilizceye çevirerek hayatını kazanan yazar, 1974’te tekrar Amerika’ya döndü. Aynı yıl 6 Ekim’de kendisi gibi yazar olan Lydia Davis’le evlendi. Çift kitap çevirileri yapıyordu ve Auster o dönemde aralarında New York Review of Books, Commentary ve Harper's gibi birçok ulusal yayın da bulunan gazetelerde edebiyat eleştirmenliği yapmaya başladı. Kendi romanlarını, şiirlerini ve denemelerini de yayınlatan yazar, jean-paul-sartre, Stéphane Mallarmé, Joseph Joubert gibi Fransız edebiyatının başarılı isimlerinin eserlerini, yaptığı İngilizce çevirilerle Amerika’da bastırdı.

1977’de oğlu Daniel Auster dünyaya geldi. Bu tarihte yürümeyen bir evliliği, küçük bir oğlu, kıt bir geliri olan, maddi ve manevi açıdan tıkanmış yazarın 14 Ocak 1979’ta babası öldü. Evliliği bitti ve yalnız kaldı. Ancak babasından kalan miras sayesinde kendini yazmaya adadı. Bu dönemle ilgili McCaffery ve Gregory’e yaptığı bir açıklamada: “Hayatımda ilk defa, yazmak için ev kirasını ve diğer sorunları düşünmeden bu kadar uzun zaman bulabiliyorum.”demişti.

Lydia Davis’ten boşandıktan sonra, 1981’de Norveçli yazar Siri Hustvedt’la ikinci evliliğini yaptı. Bu evlilikten ikinci çocuğu olan Sophie Auster dünyaya geldi.

1986’da Princeton University’de doçentlik yapmaya başlayan Auster, 1990 yılına kadar akademisyenliğe devam etti. Yirminci yüzyıl Fransız şiiri üzerine önemli bir antoloji yayınlayan yazar, 1982’ de babası Samuel Auster’ i konu aldığı yaşamöyküsel romanı "Yalnızlığın Keşfi" adlı ilk kitabını yazdı.

1990 yılında yayınladığı "The Music Of Chance" (Şansın Müziği) romanı ile, PEN/Faulkner ödülüne aday olarak gösterildi ve kitap sinema sektöründen birçok insanın ilgisini çekti.

1995’te başrolünde Harvey Keitel’ın oynadığı “Smoke” filminin senaryosunu yazdı. Ayrıca ilk yönetmenlik denemesini de bu filmde Wayne Wang ile birlikte yapan Auster, 1995 yılından sonra senarist ve yönetmen olarak bir çok filme imzasını attı.

2006 yılında daha önce Günter Grass, Arthur Miller ve Mario Vargas Llosa’a da verilen Prince of Asturias ödülünün sahibi oldu.

Paul Auster savaş karşıtı duruşunu One Ring Zero’nun bestesini yaptığı King George Blues’ta gösterdi. George Bush’u ve onun savaş politikalarını eleştiren şarkının sözlerini yazan Auster, Bush’a “Baştan ayağa her yerin öyle korkutuyor ki beni / Nasıl bu kadar kötü olabiliyorsun?” diye soruyordu.

Paul Auster ayrıca PEN American Center’ın başkan yardımcılığını da yapmaktadır.

Paul Auster, 30 Nisan 2024 tarihinde New York, ABD'de akciğer kanserinden 77 yaşında öldü.

Kitapları

The New York Trilogy (1987) (New York Üçlemesi) City of Glass (1985) (Cam Kent) Ghosts (1986) (Hayaletler) The Locked Room (1986) (Kilitli Oda) In the Country of Last Things (1987) (Son Şeyler Ülkesinde) Moon Palace (1989) (Ay Sarayı) The Music of Chance (1990) (Şans Müziği) Leviathan (1992) Auggie Wren's Christmas Story (1992) Mr. Vertigo (1994) (Yükseklik Korkusu) Timbuktu (1999) The Book of Illusions (2002) (Yanılsamalar Kitabı) Oracle Night (2004) (Kehanet Gecesi) The Brooklyn Follies (2005) Travels in the Scriptorium (2006)

Şiirleri

Disappearances: Selected Poems (1988) Ground Work (1990) Selected Poems (1998) Collected Poems (2004)

Senaryoları ve Filmleri

Smoke (1995) Blue in the Face (1995) Lulu on the Bridge (1998) The Center of the World (2001) The Inner Life of Martin Frost (2006) In the Country of Last things (2007)

Deneme ve Otobiyografileri

The Art of Hunger (1982) The Invention of Solitude (1982) The Red Notebook (1995) Why Write (1996) Hand to Mouth (1997)

Kaynak:Biyografi.info

Paul Auster kitapları

 • Babamın Tanrı Olduğunu Sandım Babamın Tanrı Olduğunu Sandım

  Yarın tarihi : 2015-02-10


  Yayınevi : CAN YAYINLARI


  Edebiyat » Hikaye (çeviri)
  Orijinal Dil » İngilizce

 • Man in The Dark (Karton Kapak) Man in The Dark (Karton Kapak)

  Yarın tarihi : 2009-01-01


  Yayınevi : FABER AND FABER


  Edebiyat » Roman (çeviri)
  Diğer Dildeki Yayınlar » İngilizce

 • Invisible Invisible

  Yarın tarihi : 2009-01-01


  Yayınevi : FABER AND FABER


  Edebiyat » Roman (çeviri)
  Diğer Dildeki Yayınlar » İngilizce

Tüm Paul Auster kitapları

Paul Auster için yapılan aramalar

Paul Auster, Paul Auster biyografi, Paul Auster hayatı, Paul Auster özgeçmişi, Paul Auster hakkında, Paul Auster doğum yeri, Paul Auster fotoğraf, Paul Auster video, Paul Auster resim, Paul Auster kimdir?, Paul Auster kaç yaşında?, Paul Auster nereli, Paul Auster memleketi