FB TW PIN NWS
BioRank 8478

Vivienne Westwood

Doğum tarihi : 08.Nisan.1941
Vivienne Westwood kaç yaşında : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Vivienne Westwood doğum yeri : Tintwistle, İngiltere

Vivienne Westwood Biyografisi

1970'lerin punk moda fenomeninin mimarlarından biridir.

Vivienne Westwood, 8 Nisan 1941 tarihinde Tintwistle, İngiltere’de Gordon Swıre ve Dora Swıre çiftinin kızı olarak doğmuştur. Asıl adı Vivienne Isabel Swire’dır. Glossop Grammar School lisesinde okudu. Ailece 1958 yılında Kuzey Londra'da yer alan bir ilçe olan Harrow’a taşındı. Harrow School of Art'da lise eğitimini tamamladı. Mezuniyeti sonrasında Londra'da bir ilkokulda öğretmen olarak işe başladı. Bu süre zarfında kendi ürettiği mücevherlerini Portobello Yolu'nda bir durakta sattı. Bir dönem Vestminster Üniversitesi'ne gidip, daha sonra Middlesex Üniversitesi'ne geçti.

21 Temmuz 1962 tarihinde Derek Westwood ile evlendi. 1965 yılında boşandı. Ben Westwood (d.1963) adında bir oğlu vardır. The Sex Pistols'un menajeri Malcolm McLaren ile tanışınca eşinden boşanıp onunla birlikte yaşamaya başladı. Bu arada 1967 yılında Joseph Corré adında bir oğlu oldu.

Vivienne Westwood, 1971 yılına kadar öğretmenlik yapmaya devam etti. Malcolm McLaren’in tasarladığı kıyafetleri yarattı. Malcolm McLaren punk grubu Sex Pistols'un yöneticisi oldu.

1971 yılında modacı Thierry Mugler'in markası S&M için tasarladıkları ilginç sloganlı kıyafetleriyle bir anda dikkat çekti ve moda serüveni böylece başladı. 1971 yılında sevgilisi Malcolm McLaren Londra'nın meşhur alışveriş bölgesi Kings Road caddesinde Let It Rock adını taşıyan bir butik dükkânı açtı ve Westwood'un tasarımlarını satmaya başladılar. Punk hareketi için önemli bir moda merkezi olduğu kanıtlandı. Yarattığı punk akımını yansıtan cesur tasarımlarla adını kısa sürede duyuran Westwood, 1981 yılında kendi adındaki ilk koleksiyonunu sergiledi. İngiliz tasarımcı moda dünyasına modern punk öncülüğünü ve yeni moda akımlarını kazandırdı.

Hatta erkekler için tasarladığı etek, moda dünyası için de bir yenilik oldu. Ardından onu takip eden moda tasarımcıları oldu. Yaratıcılığının özgünlüğünden kaynaklandığına inanan Westwood "Düşünmek, sorgulamaktır. Aksi takdirde herkesin yaptığını yapmak zorunda kalırsınız ki, bu da yaratıcılık değildir. Ben başkalarının düşünemediklerini düşünmeye çalışıyorum" diyor.

Vivienne Westwood, 1981 yılında ilk defilesi olan Korsan koleksiyonu, ardından Buffalo, daha sonra da Punkature koleksiyonlarını Paris'te sergiledi. Bir İngiliz dergisinin kapağında Margaret Thatcher'ı taklit etti. 1984 yılında uluslararası V&A Westwood markasını kurdu.

1989 yılında Vivienne Westwood ismi John Fairchild'ın Chic Savages kitabında top 8'e giren Giorgio Armani, Karl Lagerfeld, Yves Saint Laurent, Christian Lacroix gibi tasarımcıların arasında yer aldı.

Vivienne Westwood'un kendi adını taşıyan markası dışında Gold, Red ve Anglomania markaları var. Gold Label, Red Label, Anglomania ve kendi adını taşıyan erkek koleksiyonları bugün dünyanın her yerinde satılıyor. Paris, Hong Kong, Moskova, Seul, Liverpool, Manchester ve Londra'da da kendi mağazaları var. Vivienne Westwood, 1984 yılında ayakkabı da tasarladı. Günümüzün ölümcül topuklarını 1994 yılındaki koleksiyonunda da sergilemiş, hatta defilede 20 cm boyundaki topuklularla yürümeye çalışan Naomi Campbell düşmüştü.

1990 yılında ilk erkek giyim koleksiyonu Cut and Clash'i Pitti Uomo fuarında Floransa'da tanıttı.

Vivienne Westwood, 1990 ve 1991 yıllarında İngiltere'de iki kez, yılın İngiliz tasarımcısı seçildi ve 1992'de Kraliçe II. Elizabeth tarafından OBE (İngiliz İmparatorluğu'nun En Mükemmel Düzeni) ödülüne layık görüldü.

Vivienne Westwood, zengin olduktan sonra bile 400 dolar kira bedeli ödediği Güney Londra’daki küçük dairesinde 30 yılı aşkın bir süredir oturmaktadır. Battersea'daki stüdyosuna bisikleti ile gidip gelmektedir.

Evlilikleri :
1.eşi: 21 Temmuz 1962 tarihinde Derek Westwood ile evlendi. 1965 yılında boşandı. Ben Westwood (d.1963) adında bir oğlu vardır.
2.eşi: 1992 yılında asistanı Andreas Kronthaler ile evlendi.
1965 yılından 1982 yılına kadar birlikte olduğu menajer Malcolm McLaren’den olan Joseph Corré (d.1967) adında bir oğlu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Vivienne Westwood için yapılan aramalar

Vivienne Westwood, Vivienne Westwood biyografi, Vivienne Westwood hayatı, Vivienne Westwood özgeçmişi, Vivienne Westwood hakkında, Vivienne Westwood doğum yeri, Vivienne Westwood fotoğraf, Vivienne Westwood video, Vivienne Westwood resim, Vivienne Westwood kimdir?, Vivienne Westwood kaç yaşında?, Vivienne Westwood nereli, Vivienne Westwood memleketi