FB TW PIN NWS
BioRank 8813

Viktor Apalaçi

Doğum tarihi : ??.??.1942
Viktor Apalaçi kaç yaşında : 82
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Gazeteci, Yazar
Viktor Apalaçi doğum yeri : İstanbul

Viktor Apalaçi Biyografisi

Gazeteci, yazar, sinema eleştirmeni

Viktor Apalaçi, 1942 yılında İstanbul'da doğmuştur. Türk Yahudi vatandaşımızdır. İstanbul’daki cizvit okulunda 7 yıl yatılı okuyan Viktor Apalaçi, İstanbul'da Saint Joseph Fransız Lisesi'nden mezun oldu. Viktor Apalaçi, 2 yaşında iken babası varlık vergisi yüzünden Aşkale’ye gönderilmişler arasında imiş.

Viktor Apalaçi, 30 yıl boyunca Sultanhamam'da kumaş ticaretiyle uğraştıktan sonra 20 yıl bir "duty free" / "free shop" firmasının genel müdürlüğünü yaptı. 1992 yılından beridir Balat'taki Or-Ahayim Hastahanesi'nin yönetim kurulu üyesidir.

Viktor Apalaçi ilk kez, efsanevi “Doctor Zhivago” filminin de büyük ödül Altın Palmiye için yarıştığı, 5-20 Mayıs 1966 tarihleri arasında düzenlenen Cannes Film Festivali’ni takip etmiş ve bu takibini bugüne kadar aralıksız / kesintisiz sürdürmüştür.

Viktor Apalaçi, Alfred Joseph Hitchcock, İngmar Bergman, Martin Scorsese, Coen Kardeşler, Michael Haneke, Orson Welles, Alain Resnais, François Truffaut, Federico Fellini gibi sinema dehalarının başyapıtlarının Cannes'daki galalarındaki (dünyadaki ilk gösterimlerinde) seçkin seyirciler arasında yer aldı ve sinemayı sanat haline getiren büyük ustaların basın toplantılarına katılarak, onlarla yüz yüze gelerek, onların eserleri hakkındaki yorumlarını, görüşlerini ve açıklamalarını aracısız olarak kendi ağızlarından duyma imkanına kavuştu

Viktor Apalaçi, 1966 yılından itibaren İstanbul'da yayınlanan haftalık gazete, Şalom Gazetesi'nde çalışmakta ve 1966 yılından beridir Cannes Film Festivaline gidip oradan haberler yazmaktadır. Ayrıca 1990 yılından itibaren Şalom Gazetesi'nde her hafta düzenli olarak sinema eleştirileri yazmaktadır.

2014 yılında Türkiye Sinema Yazarları Derneği'ne üye oldu.

Viktor Apalaçi, 1967 yılında evlendiği eşini 2005'te kaybetti. 2 kızı vardır.

Viktor Apalaçi, sinema ile ilgili anılarını yazarak, filmlerin ön basın gösterimlerini izleyerek, emeklilik hayatını değerlendiriyor.

Viktor Apalaçi, Cannes Film Festivali’nde 50 Yıl kitabının yazarıdır.

Kitapları :
- Cannes Film Festivali’nde 50 Yıl
- Or-Ahayim Hastanesi Sevgi ve Şefkatin Yüzyılı


Kaynak:Biyografi.info

Viktor Apalaçi için yapılan aramalar

Viktor Apalaçi, Viktor Apalaçi biyografi, Viktor Apalaçi hayatı, Viktor Apalaçi özgeçmişi, Viktor Apalaçi hakkında, Viktor Apalaçi doğum yeri, Viktor Apalaçi fotoğraf, Viktor Apalaçi video, Viktor Apalaçi resim, Viktor Apalaçi kimdir?, Viktor Apalaçi kaç yaşında?, Viktor Apalaçi nereli, Viktor Apalaçi memleketi