FB TW PIN NWS
BioRank 6298

VI. Felipe

Doğum tarihi : 30.Ocak.1968
VI. Felipe kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
VI. Felipe doğum yeri : Madrid, İspanya

VI. Felipe Biyografisi

VI. Felipe, 19 Haziran 2014 tarihinde İspanya kralı olan babası I. Juan Carlos'un tahttan feragat etmesi üzerine tahta çıktı.

VI. Felipe, 30 Ocak 1968 tarihinde İspanya'nın başkenti Madrid'te İspanya kralı. I. Juan Carlos ve Kraliçe, Sofía de Grecia'nın üçüncü çocuğu ve ilk oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Felipe Juan Pablo Alfonso de Todos los Santos de Borbón y de Grecia’dır. Lugo Düşesi Elena (d. 20 Aralık 1963) ve Cristina (d. 13 Haziran 1965) adlarında iki ablası vardır. VI. Felipe, ilk ve orta eğitimini Santa María de los Rosales okulunda yaptı. Ardından Ontario, Kanada'daki Lakefield College School'da okudu ve Ekim 1988'den Haziran 1993'e kadar Madrid Özerk Üniversitesi'nde hukuk eğitimi aldı, aynı zamanda bu alandaki eğitimini tamamlamak için İktisadi Bilimler derecesine ilişkin çeşitli konularda eğitim aldı. 1993 yılının Eylül ayında başladığı ve 26 Mayıs 1995'te mezun olduğu Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (Washington DC), Georgetown Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

Eylül 1985 - Temmuz 1988 arasında Zaragoza'daki Genel Askeri Akademide subay olarak eğitim gördü. Temmuz 1986'da teğmen oldu. Eylül 1986'da, Pontevedra'daki Escuela Deniz Militarında denizcilik eğitimine başladı. 1987 yılının Ocak ayında, Juan Sebastián Elcano eğitim gemisinde denizcilik eğitimine devam etti. 1987 yılının Eylül ayında, hava kuvvetleri eğitimine başladı. Askeri eğitiminin bir parçası olarak bir askeri helikopter pilotu olarak eğitim gördü. 19 Haziran 2014 tarihinde İspanya kralı olduktan sonra, tüm İspanyol ordularının (Kara, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri) Capitán General (Başkomutan) rütbesini aldı.

İspanya devlet başkanı olan General Francisco Franco tarafından 1969 yılında babası Juan Carlos'un İspanya tahtına birinci aday olarak tanındığında VI. Felipe de ikinci aday oldu. 20 Kasım 1975 tarihinde Francisco Franco’nun ölmesinden sonra babası 23 Kasım 1975 tarihinde kral oldu. VI. Felipe de 9 yaşında iken 1977 yılında Asturias Prensi ilan edildi.

Asturias Prensi VI. Felipe, 24 yaşında iken 1992 yılında Barcelona’da yapılan yaz olimpiyat oyunlarında bayrak taşıyıcısı olarak İspanya Olimpiyat yelken takımının bir üyesi olarak katıldı.

1990'da, İspanya hakkında daha derin bilgi edinmek ve tüm İspanyollara daha yakın olmak için İspanya Özerk Topluluklarına bir dizi resmi ziyaret yapmaya başladı. ABD'deki akademik çalışmalarını tamamladıktan sonra Felipe, hem İspanya'da hem de yurtdışında Crown Prince statüsünden doğan kurumsal taahhütleri yerine getirdi ve farklı sektörlerin ve İspanyol kamu hayatının önemli alanlarının en önemli etkinliklerine katıldı. Faaliyetlerini öğrenmek için Anayasa organları ve İspanya Merkezi Yönetim ve Özerk Topluluklarının ana kurumları ile düzenli toplantılar yaptı.

Tahtın varisi olarak anayasal görevlerini üstlenen VI. Felipe, Ekim 1995’ten sonra İspanya’yı bir dizi resmi ziyaretlerinde temsil etti. Prens olarak, Küba hariç Latin Amerika'daki her ülkeyi ziyaret etti ve toplamda 200'den fazla yabancı geziye çıktı.

VI. Felipe, İspanyolca, Katalanca, Fransızca, İngilizce ve bazı Yunanca bilmektedir.

VI. Felipe, Atlético Madrid futbol kulübünün 2003 yılından beri onursal başkanıdır.

VI. Felipe, 22 Mayıs 2004 tarihinde gazeteci Letizia Rocasolano (d. 15 Eylül 1972) ile Madrid'te evlendi. Asturias Prensesi Leonor (d. 31 Ekim 2005), Prenses Sofía (d. 29 Nisan 2007) adlarında iki kız çocuğu vardır.

VI. Felipe, 19 Haziran 2014 tarihinde İspanya kralı olan babası I. Juan Carlos'un tahttan feragat etmesi üzerine tahta çıktı. Anayasanın 61'inci Maddesinde belirtilen yemini ederek Parlamento önünde Kral ilan edildi.

Kaynak:Biyografi.info

VI. Felipe için yapılan aramalar

VI. Felipe, VI. Felipe biyografi, VI. Felipe hayatı, VI. Felipe özgeçmişi, VI. Felipe hakkında, VI. Felipe doğum yeri, VI. Felipe fotoğraf, VI. Felipe video, VI. Felipe resim, VI. Felipe kimdir?, VI. Felipe kaç yaşında?, VI. Felipe nereli, VI. Felipe memleketi