FB TW PIN NWS
BioRank 7524

Vergilius

Doğum tarihi : -
Vergilius kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Şair
Vergilius doğum yeri :

Vergilius Biyografisi

Erken dönem Roma İmparatorluğu'nun en büyük şairlerinden biri olan Vergilius, Roma İmparatorluğu'nun destanı olarak kabul edilen Aeneis'in de yazarıdır.

Doğumu : 15 Ekim MÖ 70 Cisalpine Galya, Roma İmparatorluğu
Ölümü: 21 Eylül MÖ 19 Brindisi, İtalya, Roma İmparatorluğu

Vergilius, 15 Ekim MÖ 70 tarihinde Cisalpine Galya’da bulunan Po Nehri’nin kuzeyindeki Mantua yakınlarındaki küçük bir köy olan Andes’de doğmuştur. Gündelikçi işçi, çiftlik yanaşması, tuğla ustası, çömlekçi gibi türlü işlerde çalıştığı sanılan bir baba ile Cremona'nın Magius soyundan Magia Polla isimli bir anneden dünyaya gelmiştir. Tam adı Publius Vergilius Maro’dur. Oldukça canlı bir doğada çocukluğunu babasının çiftliğinde geçiren Vergilius, ilk öğretimini Cremona'da tamamlayıp, on beş yaşlarında Milano'ya geçti. Burada hem erkekliğin hem de vatandaşlığın sembolü olan “toga virilis”i kazandı. Bu ilk eğitim ona, hem Yunan hem de Romalı yazarların takdirini kazandırdı. Bazıları ailesinin mali durumunu sorgulasa da çoğu, ona sağlam bir eğitim sağlayacak kadar varlıklı oldukları konusunda hemfikirdir. Sonra da Roma'ya gitti.

Vergilius kısa süre sonra Napoli'deki Epikürosçu Siron okulunda felsefe okumak için şehri terk etti. Onu Epikürosçu camiaya getiren felsefe aşkı, hemşehrisi şair Horatius ile tanışmasını sağladı.

Vergilius, Roma İmparatorluğu'nun ilk imparatoru Augustus (d.MÖ: 63 –ö. MS 19 Ağustos 14) döneminde yaşamıştır.

Vergilius, yaklaşık 26 yaşlarındayken MÖ 44 yılında Roma Cumhuriyeti kriz dönemindeydi. Jül Sezar suikaste uğradı, evlatlık oğlu ve varisi sonraki imparator Augustus (nam-ı diğer Octavianus) iç savaşa karıştı. MÖ 42 yılında Philippi Savaşı’ndan sonra emekli savaşçılara dağıtmayı kararlaştırdıkları Mantua ve Cremona topraklarının yetmemesi üzerine Cremona'ya oldukça yakın bir köy olan Andes de dağıtılmıştır. Bu arada Vergilius’ın de toprakları dağıtılmaktan Augustus’a yakınlığı sayesinde dağıtılmaktan kurtulmuştur.

Erken dönem Roma İmparatorluğu'nun en büyük şairlerinden biri olan Vergilius, Roma İmparatorluğu'nun destanı olarak kabul edilen Aeneis'in de yazarıdır. En bilinen eseri Aeneis, Troya Savaşı’nın son günlerinde Troya yakılırken kaçıp Akdeniz’i geçtiği yolculuğunun sonunda torunları Romulus ve Remus’un Roma kentini kuracağı yer olan İtalya’ya varan Troyalı prens Aeneas’ı anlatır.

Ondan sonra gelen yazarlar tarafından o kadar büyük saygı gördü ki, MS 14. yüzyılın başlarındaki İtalyan yazar Dante Alighieri, Cehennem'deki dokuz cehennem seviyesi boyunca Vergilius’u rehber olarak seçti. Vergilius, Dante Alighieri'nin İlahi Komedya'sındaki ana karakterlerden biridir. Vergilius bu eserde cehennemde Dante'yi gezdirmeye yardımcı olmuştur.

Vergilius, MÖ 39-38 yıllarında on şiirlik ilk koleksiyonu, Ekloglar’ı Roma'da yayınladı. Başarısı onu zamanının en ünlü şairi yaptı. Vergilius, akranı yazar ve sanat hamisi Gaius Cilnius Maecenas ile tanışmıştı. Velinimeti Maecenas'ın evinin yakınındaki Esquiline Tepesi'nde bir evle ödüllendirildi.

Başarılı bir şair olan Vergilius, Roma'dan ayrılıp Campania kırsalına giderek, yedi yıl uğraşıp Georgica adlı şiir koleksiyonunu MÖ 30 yılında tamamladı. Sonra, yaşamının geri kalanını, MÖ 19'daki ölümüne kadar, destansı eseri Aeneis üzerinde çalışarak geçirdi.

Vergilius, Aeneis destanının geçtiği İlion şehrini görmek üzere çıktığı Yunanistan'a yaptığı bir gezi sırasında, Megara'da hastalandı ve eve dönemeden 21 Eylül MÖ 19 tarihinde Brindisi, Roma İmparatorluğu’nda 51 yaşında ölmüştür. Napoli'deki villasına gömüldü.

Şiir koleksiyonu, Georgica, Octavianus’un, Actium Muharebesi’nde Marcus Antonius ve Mısır kraliçesi Kleopatra’ya karşı kazandığı zaferden sonra yazılmış ve Maecenas’a ithaf edilmiştir. Ekloglar’da olduğu gibi Georgica’da da basit çiftlik yaşamını, çiftçiliği, ağaç yetiştirmeyi, sığırları beslemeyi ve hatta arıları bile övmüştür.

Vergilus'un şiirleri, özellikle de Aeneis, 2000 yılı aşkın bir süredir yaşıyor ve bu güne kadar hâlâ okunmakta ve analiz edilmektedir. Pompeii'nin kazılan duvarlarında bile şiirlerinden alıntılar bulundu.

Kitapları :
Şiir :
Ekloglar
Georgica (Georgicalar, Bucolicalar)
Aeneis


Kaynak:Biyografi.info

Vergilius için yapılan aramalar

Vergilius, Vergilius biyografi, Vergilius hayatı, Vergilius özgeçmişi, Vergilius hakkında, Vergilius doğum yeri, Vergilius fotoğraf, Vergilius video, Vergilius resim, Vergilius kimdir?, Vergilius kaç yaşında?, Vergilius nereli, Vergilius memleketi