FB TW PIN NWS
BioRank 6668

Tülay German

Doğum tarihi : 27.Ocak.1935
Tülay German kaç yaşında : 89
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Şarkıcı
Tülay German doğum yeri : İstanbul

Tülay German Biyografisi

Anadolu Pop müzik türünün ilk kadın temsilcisidir.

Tülay German, 27 Ocak 1935 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Dört yaşında şarkı söylemeye başladı. Söylediği ilk parça, Yesari Asım Arsoy'un "Gurbet elde kimsesizim, buna sebep yâr oldu" şarkısı oldu. İlkokuldayken, Ankara Radyosu'nda Ayşe Abla'nın (Neriman Hızır) cumartesi akşamları çocuklar için yaptığı "Çocuk Saati" programlarında Schubert'in "Serenat"ını ve "Ihlamur Ağacı"nı Türkçe sözlerle Tarık Bulut'un piyanosu eşliğinde söyledi. Ferdi Ştatzer'den piyano dersleri aldı. Ankara Maarif Koleji'nde başladığı lise eğitimini 1956 yılında Üsküdar Amerikan Kız Koleji'nde bitirdi.

Tülay German, 1957 yılında İstanbul Radyosu'nda Hulki Saner'in hazırladığı ve sunduğu "Melodi Kervanı" programında yer alan ilk Türk şarkıcı oldu. Aleksandr Zamboğlu Gitar Dörtlüsü eşliğinde söylediği "Love Me Tender" şarkısının plağı, Amerikan Haberler Merkezi Radyo kısmı şefi olan Sadık Hıtay tarafından yapılmıştı.

Sahneye ilk olarak, ailesinden gizli, Ankara'da "Süreyya" gazinosunda çıkan Tülay German, 1960-1962 yıllarında caz şarkıcısı olarak isim yaptı.

Müzik yaşamının ilk yıllarında Atıf Yılmaz'ın evinde Ruhi Su'dan ders aldı.

İstanbul Radyosu'nda Salim Ağırbaş Beşlisi'nin haftalık programında caz şarkıları söyledi. 1962 yılında, Erdem Buri'nin yabancı dildeki şarkıları Türkçe sözlerle söyleme, Türk Halk Müziği parçalarını melodik ve ritmik yapılarını bozmadan çokseslendirme ve batı enstrümanları eşliğinde icra etme, Türk müziğinden hareketle yeni besteler yapma ve Türkçe sözlerle söyleme gibi tasarılarını gerçekleştirmesini sağladı.

1962 yılında, Erdem Buri'nin yazdığı Türkçe sözlerle "Mutlu Günler" ve "Ninni" ile Erdem Buri'nin hem sözünü hem de müziğini yazdığı "Senin Şarkını Söylüyorum" parçasını Odeon firması için plağa okudu.

1964 yılında Yurdaer Doğulu, Erol Büyükburç, Tanju Okan gibi sanatçılarla, Milli Orkestra ile katıldığı Balkan Melodileri Festivali'nde eleştirmenlerin en beğendiği şarkıcı seçilip Arena dergisine kapak oldu ve "çoksesli" Türk Popüler Müziği'nin ilk "hit"i kabul edilen “Burçak Tarlası” plağını doldurdu.

1966 yılı başında plak yapmak üzere Paris'e gitti. Fransızca on plak doldurdu. Gerek Fransa'da, gerek Belçika'da, Almanya'da, Polonya'da, Tunus'ta, Fas'ta, Hollanda'da ve Brezilya'da radyo ve televizyon programları yaptı, konserler verdi, çeşitli festivallere katıldı. İlhan Mimaroğlu'nun kendisi için yazdığı Tract albümünü ABD'de çıkardı. Fransa'da Türkçe olarak yaptığı albüm, Charles Cros Akademisi 1981 Plak Büyük Ödülü'nü aldı. Son doldurduğu albüm Nazım Hikmet'e Saygı adını taşıyor. 1987 yılında, Hollanda'da verdiği bir konserle sahneye veda etti. 1998'de dünya piyasasına çıkan derleme albümü The Songs of Poets (Şairlerin Şarkısı), 1999'da Yunus'tan Nâzım'a adıyla Kalan Müzik tarafından CD ve kaset olarak Türkiye'de piyasaya çıkarıldı.

Bilgi Yayınevi’nden 1996’da yayımlanan Erdemli Yıllar'dan sonra, anılarını topladığı “Düşmemiş Bir Uçağın Kara Kutusu” kitabı 2001'de Çınar Yayınları'ndan çıktı.

Tülay German, Erdem Buri’yle yıllar süren çok mutlu bir ilişki yaşadı. Erdem Buri 1993 yılında vefat etti.

Tülay German, halen Paris’te yaşamaktadır.

Müzik yaşamının yanı sıra yazarlık da yapan Tülay German, İki kitap yazdı. Ayrıca 1999-2002 yılları arasında Adam Sanat dergisinde yazmıştır.

Kitapları :
1996 - Erdemli Yıllar
2001 - Düşmemiş Bir Uçağın Karakutusu

45'lik Plakları :
1964 - Burçak Tarlası / Mecnunum Leylamı Gördüm,
1965 - Kızılcıklar Oldu mu / Yarının Şarkısı,
1967 - La Chanson De L'oubli / Le Coeur D'un Ange,
1967 - Santa Maria / Pour Le Meilleur Et Pour Le Pire / Pardonne-moi / Garde-Moi, Bagatelle, (Radyo ve televizyonlar için)
1967 - Santa Maria / Garde-Moi, Bagatelle, 1967 (Radyo ve televizyonlar için)
1967 - O Eski Günler / Sevmem Bir Daha,
1968 - Kumbaya / C'est Joli De S'aimer,
1968 - Dere Geliyor Dere / Kara Kızın Türküsü,
1968 - Aras Üste, Buz Üste / Seni Alıp Kaçayım,
1968 - La legende du Roi Sebastien / Cent Mille Millions,
. 1968 - Soleil d'Hiver,
1969 - Un Coin de Terre / Celui Qui Viendta Lundi,
1969 - La Chanson de L'Oubli / Le Cœur D'Un Ange,
1969 - Marie İsabelle / J'Avais Dix Petits frères,
1970 - Mara Eva / Mara Eva 2,
1971 - Kumbaya - Parler A la Pluie / N'allez Pas Lui Dire
1972 - À Perdre Haleine, (Hommage á Janis Joplin) / L'Homme Est Un Bateau, CBS, (Tülay German bu plakta Tuly Sand ismini kullanmıştır).

Albümleri :
1975 - Tract,
1980 - Toulai et François Rabbath,
1881 - Hommage à Nâzım Hikmet, (Longplay),
1998 - Le Chant Des Poètes, CD,
1999 - Yunus'tan Nazım'a,
2001 - Burçak Tarlası,
2004 - Agitation, CD,
2007 - Sound of Love,


Kaynak:Biyografi.info

Tülay German için yapılan aramalar

Tülay German, Tülay German biyografi, Tülay German hayatı, Tülay German özgeçmişi, Tülay German hakkında, Tülay German doğum yeri, Tülay German fotoğraf, Tülay German video, Tülay German resim, Tülay German kimdir?, Tülay German kaç yaşında?, Tülay German nereli, Tülay German memleketi