FB TW PIN NWS
BioRank 3434

Tardu Flordun

Doğum tarihi : 25.Mayıs.1972
Tardu Flordun kaç yaşında : 52
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Tardu Flordun doğum yeri : Ankara

Tardu Flordun Biyografisi

Tardu Flordun, 1972 doğumlu tiyatro ve televizyon oyuncusu. Evdeki Yabancı, İki Oda Bir Sinan, Aşk Oyunu ve Davetsiz Misafir dizilerinin ardından Flordun, izlenme rekorları kıran Binbir Gece dizisinde iş adamı Kerem İnceoğlu karakteriyle seyirci karşısında.
Tardu Flordun, 25 Mayıs 1972’de Ankara’da dünyaya geldi. Babası Macit Flordun gibi sahne sanatlarını seçen Flordun, tiyatro eğitimi almaya karar verdi. Babasının küçüklüğünde taktığı “Pıtı” lakabıyla da tanınan ve Hacettepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden tam puanla mezun olan Flordun, bunun ardından tiyatronun yanısıra çeşitli dizi ve sinema filmlerinde yeraldı. Bir röportajda babasının, oyuncu olmasında etkisi olup olmadığına dair bir soruya şu cevabı vermişti:

Küçük yaştan bu yana babamla Türkiye'nin hemen hemen bütün şehirlerini dolaştım. Yeşilçam döneminde setlerine giderdim. Bunun kokusunu almak vardır ya bundan mutlaka etkilenmişimdir ama babam beni asla desteklemedi. Babam sadece bana o dönemler dedi ki; 'Oyuncu olursan özel bir oyuncu olursun.' Özel oyuncu olmak ne demek diye düşündüm. Kendi tarzını yaratmış oyuncu sayısı az. Babamın bana demek istediği şey buydu. Ben çok fazla girişken bir insan değilim ve olmadım. Mesleğimde iddialıyım, kendime çizdiğim bir yol var ve oradan gidiyorum. Kendi mesleğimde kimseye imrenmiyorum, çünkü kendimle yarışıyorum. Ben kendi yolumda gittiğim için başka birinin benim yoluma çıkıp bana kötülük yapmaya çalışması anlamıyorum. Ardında yatan anlamı biliyorum ama yine de anlam veremiyorum. Bu noktada kırılıyorum.

Kocaeli Şehir Tiyatrosu’na bağlı olan Flordun, 1998’de Leoparın Kuyruğu adlı sinema filminde Yetkin Dikinciler ve Devrim Nas’la birlikte oynadı. 2000’de başrollerini Berna Laçin ile paylaştığı Evdeki Yabancı adlı diziyle (Eren rolünde) televizyon oyunculuğuna başladı. 2002’de Efsane (Can rolünde), Bir Tatlı Huzur ve İki Oda Bir Sinan (Kerem rolünde) dizilerinde yer aldı. Camdan Pabuçlar dizisinde de Kahraman karakterini canlandıran Flordun, alışılmamış ismi nedeniyle başına gelen bir olayı şöyle anlattı:

Genelde beni Ermeni zannediyorlar. Sen Ermeni misin, Rum musun diye soruyorlar. Bu soru bana çok geliyor. Tardu, eski Türkçe'de, karanlıktan gelen ışık demek. Eski Türkçe, öz Türkçe bir kelime. Flordun da, dedem Balkanlar'dan gelmiş, orada bir kasaba adı. Bir gün İzmit'te Hamlet'i oynuyoruz. Oyun bitti, İstanbul'a gideceğiz, tren bekliyorum... Biri benim peşimden koşuyor, bana seslenecek, onu hissediyorum ama ben olduğumdan da emin değil. Ben döndüm, 'Sizi tebrik ediyorum. Bu kadar güzel Türkçe'yi konuşan bir yabancı tanımıyorum' dedi. İzah ettim ben Türk'üm dedim. Adam bu sefer 'Ama adınız Tarder Flardet değil mi?' dedi. Beni Rumen oyuncu bile zannettiler.

2005 yılında sessizliğini bozan Flordun, Pınar Altuğ ile başrollerini paylaştıkları Davetsiz Misafir dizisinde ünlü ve çapkın pop star Tarcan rolüyle ekrana geldi. Aşk Oyunu adlı dizide de rol alan Flordun, aynı yıl Nurseli İdiz, Ceyda Düvenci ve Gülben Ergen ile Bir Varmış Bir Yokmuş adlı filmde oynadı.

Tardu Flordun 2006’da bir kadını çakıyla yaralamak suçundan 27 gün cezaevinde kaldı. Flordun bu olayla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştı:

Bunun nedenlerini kimse bilmiyor. Başıma bir tane böyle talihsiz olay geldi diye, bu bütün hayatıma mál edilmemeli. Bu bende bir alışkanlık yaratmış falan da değil. Detayları bilinmeyen bir hikaye o... Etik bir durum var ortada. Bir arkadaşınızın kız arkadaşı, sizinle birlikte olmak için zorlarsa ve arkadaşınız da kafası güzel bir şekilde armut gibi bakarsa, bir kopma yaşıyorsunuz. Benim yaptığım bir hata. Evet bunu yaptım ama cezasını da çektim. Hepsi bu. Gerçek samimiyetin nerede olduğunu gördüm. Her Türk erkek oyuncunun -Allah korusun tabii ki- 3-5 gün bile olsa orayı görmesi gerek. Oraya "Merhaba, ben geldim, ben oyuncuyum, aktörüm" diyerek girmek olmuyor işte. Böyle girersen, tehlikeli.

Flordun, 2006’da yayınlanmaya başladığı andan itibaren izlenme rekorları kıran, Binbir Gece adlı dizide oynamaya başladı. Bergüzar Korel, Halit Ergenç ve Ceyda Düvenci ile başrollerini paylaştığı dizide Flordun, şimdiye kadar romantik–komedi tarzı dizilerde oynadığı rollerden farklı bir karakteri canlandırma fırsatını heyecanla kabul etti.

Flordun, dizideki Şehrazat karakterinin ahlaksız teklifi kabul etmesini ise bir röportajında şu şekilde değerlendirdi:

İnsanın hayatta çaresiz kaldığı anlar olabiliyor. Bu kadının 150 bin dolara ihtiyacı var. Ve çocuğunun hayatı söz konusu. Ne zamanı var ne de yapacağı başka bir şey... Sıkışmış durumda. Yani bir annenin içinde bulunduğu durumu ve şartlarını düşünürsek, bu ahlaksız teklifi kabul etmesi çok da iğrenç gelmiyor bana. Daha kadını bilmeden, tanımadan sorguluyoruz; bu yanlış! Toplum olarak yargısız infaz yapmayı çok seviyoruz. Ne yazık ki bunu gerçek hayatta ben de yaşadım.

2006’da Uğur Polat ve Selma Ergeç’in başrolünde olduğu Sis ve Gece filminde 'Piç Neco' rolünde oynayan Flordun, 2007 yılında Sözün Bittiği Yer adlı sinema filminde konuk oyuncu olarak rol aldı.

2011 yılında yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı, senaryosunu Emrah Serbes’in yazdığı ve başrollerde Erdal Beşikçioğlu, Canan Ergüder, Cansu Dere gibi oyuncuların oynadığı “Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm” adlı sinema filminde Red Kit karakterini canlandırmıştır.

Tardu Flordun 2008 yılından beri 4 yıl oyuncu Canan Ergüder ile birlikte oldu. 2013 Haziranında ayrıldılar.

Ödülleri:
2013-2014 - Savaş Dinçel Tiyatro Ödülleri, En iyi erkek oyuncu ödülü, Kim Korkar Hain Kurttan, George, Oyun Atölyesi
2014 - 18. Afife Tiyatro Ödülleri, , Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu, Kim Korkar Hain Kurttan, George, Oyun Atölyesi

Filmleri ve Dizileri :
2015 - Eve Dönüş (Kürşad) (TV Dizisi)
2014 - Silsile (Faruk) (Sinema Filmi)
2012 - Son Yaz Balkanlar 1912 (TV Dizisi)
2011 - Türkan (Çağlayan) (Sinema Filmi)
2011 - Tek Başımıza (Tuğrul) (TV Dizisi)
2011 - Sırat (Kenan Emir Sancaktar) (TV Dizisi)
2011 - Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm (Red Kit) (Sinema Filmi)
2010 - Mükemmel Çift (Bora Başaran) (TV Dizisi)
2010 - Bekle Beni (Borislav) (Sinema Filmi)
2007 - Sözün Bittiği Yer (Tardu) (Sinema Filmi)
2007 - 2009 - Parmaklıklar Ardında (TV Dizisi)
2007 - O Kadın (Okan) (Sinema Filmi)
2006 - Sis ve Gece (Piç Neco) (Sinema Filmi)
2006 - 2008 - Binbir Gece (TV Dizisi)
2005 - Davetsiz Misafir (Tarcan) (TV Dizisi)
2005 - Bir Varmış Bir Yokmuş (Batur)(TV Filmi)
2005 - Aşk Oyunu (Mert) (TV Dizisi)
2004 - Camdan Pabuçlar (Kahraman) (TV Dizisi)
2003 - Mühürlü Güller (Demircioğlu) (TV Dizisi)
2003 - Fişgittin Bey (TV Filmi)
2002 - İki Oda Bir Sinan (Kerem) (TV Dizisi)
2002 - Efsane (Can) (TV Dizisi)
2002 - Bir Tatlı Huzur (TV Dizisi)
2000 - Evdeki Yabancı (Eren) (TV Dizisi)
1999 - Hepsi Bir Düştü (Selim) (TV Dizisi)
1998 - Leoparın Kuyruğu (Ateş) (Sinema Filmi)
1997 - Mektup (Sinema Filmi)
1996 - 1999Kara Melek (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Tardu Flordun filmleri

Tüm Tardu Flordun filmleri

Tardu Flordun için yapılan aramalar

Tardu Flordun, Tardu Flordun biyografi, Tardu Flordun hayatı, Tardu Flordun özgeçmişi, Tardu Flordun hakkında, Tardu Flordun doğum yeri, Tardu Flordun fotoğraf, Tardu Flordun video, Tardu Flordun resim, Tardu Flordun kimdir?, Tardu Flordun kaç yaşında?, Tardu Flordun nereli, Tardu Flordun memleketi