FB TW PIN NWS
BioRank 8536

Spencer Tunick

Doğum tarihi : 01.Ocak.1967
Spencer Tunick kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Fotoğrafçı
Spencer Tunick doğum yeri : Middletown, Orange County, New York, ABD

Spencer Tunick Biyografisi

Spencer Tunick, çok sayıda çıplak insanlar ile gerçekleştirdiği sanatsal fotoğraflarla tanınır.

Spencer Tunick, 1 Ocak 1967 tarihinde Middletown, Orange County, New York, ABD’de Yahudi bir ailede doğmuştur. Babası Earl, Catskills’de üzerine fotoğraf koyulabilen anahtarlıkların satıldığı bir dükkâna sahipti. Annesi ise sanatçı ve iç mimardı. Spencer Tunick, annesinin sanatından ilham aldı ve babasının kameralarını deneme fırsatı buldu.

Spencer Tunick, çok sayıda çıplak insanlar ile gerçekleştirdiği sanatsal fotoğraflarla tanınır. Kişi sayısının fazlalığı nedeniyle fotoğraflarında çıplak bedenler tek tek algılanmaz, soyut bir desene, doku fotoğrafına dönüşür.

Spencer Tunick, 1986 yılında 19 yaşındayken Londra’yı ziyaret etti ve burada bir otobüs durağında tek bir çıplak gönüllünün fotoğrafını çekti. Fakat bu bir başlangıçtı, içindeki sanat aşkı sürekli büyüyordu. Kısa bir süre sonra Dulwich’teki Alleyn’s School’s Lower School Hall’daki bir grup çıplak gönüllünün ilk deneysel fotoğraflarını çekti. Tunick, 1988’de sanat eğitimi aldığı Boston’daki Emerson College’den Bachelor of Arts (BA) lisans derecesi ile mezun oldu. Sonraki yıllarda fotoğrafçılık kariyerine başladı ve hafta sonları babasının yanında çalıştı.

Spencer Tunick, 1992 yılında New York’ta çıplak insanların fotoğraflarını ve videolarını çekmeye başladı. Bu dönemdeki ilk çalışmaları daha çok tek bir çıplak bireye veya küçük çıplak kitlelere odaklanıyordu. Spencer Tunick, 1994’te Manhattan’ın merkezindeki Birleşmiş Milletler genel merkezinin önünde 28 çıplak insanı pozlandırıp fotoğrafladığı çalışmayı kariyerinde bir dönüm noktası olarak görüyor; Tunick o çalışma hakkında “Her şey orada başladı, çalışmalarımı normal fotoğrafçılıktan enstalasyon ve performans fotoğrafçılığına kaydırdı.” diyor.

Spencer Tunick, o zamandan beri Amerika Birleşik Devletleri’nde ve yurtdışında 65’in üzerinde enstalasyonu organize etti ve fotoğrafladı.

Spencer Tunick, 1999 ve 2001 yılları arasında mahkemede iki yıl mücadele verdikten sonra New York’un kamusal alanlarında nü fotoğraf çekimleri yapabilmek için izin aldı. 1999 yılında nü fotoğraflar çekmek için Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm eyaletlerine gitti. Proje, HBO’nun Naked States adlı belgesel filminde belgelendi.

2001 yılının Mayıs ayında Musée d’art contemporain de Montréal önünde 2.500 ila 3.000 kişilik bir grubun çıplak fotoğraflarını çekti. Tunick’in bu çalışması çok önemliydi, çünkü yaptığı şeyin sadece çıplak insan fotoğraflarından ibaret olmadığını göstermek istiyordu. Başarılı da oldu ve tartışmalı çalışmaları birer sanat eseri olarak görülmeye başlandı. Daha sonra Eylül 2001 yılında Londra’da 400 çıplak gönüllünün fotoğrafını çekti.

Spencer Tunick, 2002 yılında Brezilya’da 25. São Paulo Bienali’ne davet edildi ve uluslararası sanat camiasında olumlu karşılandı. Aynı yıl, Şili’de 5.000 gönüllü ile bir projeyi tamamladı ve ardından bir Şili gazetesi tarafından “Yılın Adamı” seçildi.

Nisan 2003’te Londra’da Saatchi Galerisi önünde 160 çıplak gönüllüyü ve daha sonra Selfridges mağazasında 500 çıplak kişiyi fotoğrafladı. 2003 yılında Haziran ayında ise Barselona’da 7.000 çıplak insanın enstalasyonunu organize edip büyük bir fotoğraf çalışmasına imza attı.

2003 yılında Barselona’da 7.000 kişinin yer aldığı nü fotoğraf çalışması.

Tartışmalı çalışmalar gerçekleştiren sanatçı, 26 Haziran 2004 tarihinde Cleveland’da Amerika Birleşik devletleri’ndeki en büyük çıplak fotoğraf çalışmasını hayata geçirdi. Aynı yıl Buffalo’nun eski merkez tren istasyonunda yaklaşık 1800 çıplak gönüllünün yer aldığı bir fotoğraf çalışmasını tamamladı. Spencer Tunick, 2005 ve 2006 yıllarında ise 2 binden az kişinin bulunduğu çalışmalar gerçekleştirdi.

2007 yılı Spencer Tunick için oldukça yoğun ve hareketli geçti. 2007 yılında Hollanda’nın başşehri Amsterdam’da gerçekleştirdiği projenin ardından Meksika’nın başkenti Mexico City’ye gitti. 6 Mayıs 2007 tarihinde Mexico City’nin ana meydanı Zócalo’da 18.000 çıplak kişiye poz verdirip fotoğraflarını çekerek yeni bir rekora imza attı.

2007 yılında Mexico City’de 18.000 çıplak insanı fotoğraflayarak en büyük projesinin altına imza attı.

Spencer Tunick, 18 Ağustos 2007 tarihinde İsviçre'de bulunan Aletsch Buzulu’nda Greenpeace ile birlikte hareket ederek dünya buzullarının küçülmesine ve küresel ısınmaya dikkat çekmeyi amaçlayan bir yerleştirmede 600 çıplak insana yer verdi. Ekim 2009’da Greenpeace ile işbirliği içinde iklim değişikliğinin Fransız şarap üretimi üzerindeki etkisine dikkat çekmek için 700'den fazla kişi ile başka bir enstalasyon gerçekleştirdi.

2011 yılında İsrail, Lut Gölü’nde (Ölü Deniz’de) 1000 kişi ile gerçekleştirdiği enstalasyon İsrail kamuoyunda eleştirilere sebep oldu.

Spencer Tunick, 2012 yılında Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Münih kentinde kırmızı ve altın rengine boyanmış 1700’e yakın gönüllünün fotoğrafını çekti..

Spencer Tunick ayrıca, Donald Trump’ın 2016 başkanlık kampanyasında dile getirilen nefret dolu söylemlere karşı tamamen kadınlardan oluşan çıplak bir protesto düzenledi.

Spencer Tunick, 1992 yılından 2020 yılına kadar ilk çalışmasından bu yana dünya çapında 30’dan fazla ülkede 125’ten fazla enstalasyon düzenlemiştir. Enstalasyonlarının merkez noktasını oluşturan insanlar, bir web sitesinden doldurdukları form üzerinden gönüllü olmaktadır. Tunick, genellikle sabah erken saatlerde gerçekleştirdiği enstalasyonlarında yer alan gönüllüleri; cinsiyet, yaş, saç ve ten rengi ve diğer karakteristik yapılarına göre sınıflandırmaktadır. Daha sonra sanatçı, farklı ten rengine ve karakteristik yapılara sahip insanları homojen bir topluluk meydana getirecek şekilde farklı noktalara yerleştirmektedir.

Spencer Tunick’in çalışmalarında bireyler, kıyafetsiz şekilde oluşturdukları grup, manzaraya ait bir doku gibi yerleştirilerek başkalaşmaktadırlar. “Bu gruplar cinselliğin altını çizmezler; soyut hale gelirler ve bir başkasını çıplaklığa ve kişisel gizliliğe olan bakışına meydan okur ve yeniden yapılandırır. Dolayısıyla Tunick’in çalışmalarındaki çıplaklık, cinsellik, erotizm ya da pornografiden arınmış durumdadır.

Spencer Tunick, Ressam Kristin Bowler ile evlidir. Seda ve Isla adında iki kızı var.

Kaynak:Biyografi.info

Spencer Tunick için yapılan aramalar

Spencer Tunick, Spencer Tunick biyografi, Spencer Tunick hayatı, Spencer Tunick özgeçmişi, Spencer Tunick hakkında, Spencer Tunick doğum yeri, Spencer Tunick fotoğraf, Spencer Tunick video, Spencer Tunick resim, Spencer Tunick kimdir?, Spencer Tunick kaç yaşında?, Spencer Tunick nereli, Spencer Tunick memleketi