FB TW PIN NWS
BioRank 145

Şemi Diriker

Doğum tarihi : 06.Mayıs.1946 Ölüm tarihi : 23.Nisan.2006
Şemi Diriker kaç yaşında öldü : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Besteci
Şemi Diriker doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Şemi Diriker Biyografisi

Şemi Diriker, Unutama Beni, Nereye, Elveda Yavrularım, Gel Tezkere gibi Esmeray’ın hit olmuş şarkılarının söz yazarı ve bestecisidir.

Şemi Diriker, 6 Mayıs 1946 tarihinde doğmuştur. Babası İslam Macit, annesi Muhterem hanımdır.

Şemi Diriker, 1970 yılında şarkıcı Esmeray ile evlendikten sonra onun albümleri için söz ve müziği kendine ait besteler yaptı. 1974 yılında TRT tarafından düzenlenen 1. Toplu İğne Beste Yarışması isimli yarışmaya Esmeray eşi Şemi Diriker'in söz ve müziğini yaptığı “Unutama Beni” isimli şarkıyla katıldı. Yarışmada Nilüfer, Erol Evgin, Ali Kocatepe gibi dev isimleri geride bırakarak 1. oldu.

Şemi Diriker'in söz ve müziğini yaptığı “Unutama Beni” isimli şarkıyı 1975 yılında Esmeray’ın seslendirmesi ile 45’lik plak yaptı. Şarkı o kadar sevildiki klasikler arasındaki yerini aldı. 1977 Yılında Esmeray yine söz ve müziği eşi Şemi Diriker'e ait olan “Gel Teskere” isimli plağıyla 2. kez klasikler arasında yerini almayı başardı.

1974 yılında Şemi Diriker, Yeşim (şarkıcı)'e de söz ve müziği kendisine ait olan “Olmaz Böyle Şey ve Aşk Alfabesi” isimli şarkıları yapmıştır. Bu Yeşim (şarkıcı)’in ilk çıkış şarkısı olduğu gibi Yeşim'in ünlendiği ve klasikler arasına giren şarkı olma özelliğinide taşıyor.

Şemi Diriker'in yazdığı şarkılar, Muazzez Ersoy, Kıraç, Candan Erçetin, Yeliz Eker, Levent Yüksel, Banu gibi birçok sanatçı tarafından okunmuştur.

Şemi Diriker, 1970 yılında şarkıcı Esmeray ile evlendi. Kaan Diriker (d.1977) adında bir oğlu vardır. Eşi 25 Mart 2002 tarihinde vefat etti.

Şemi Diriker, 23 Nisan 2006 tarihinde İstanbul’da 60 yaşında ölmüştür.

Şemi Diriker'in söz ve müziğini yaptığı bazı şarkıları:
Kıraç - Gurbet Yolu Söz-Müzik: Şemi Diriker
Yeşim (şarkıcı) - Olmaz Böyle Şey Söz-Müzik: Şemi Diriker
Yeşim (şarkıcı) - Aşk Alfabesi Söz-Müzik: Şemi Diriker
Esmeray - Unutama Beni Söz-Müzik: Şemi Diriker
Esmeray - Gel Tezkere Söz-Müzik: Şemi Diriker
Esmeray - Gözden Gönülden Irak Söz-Müzik: Şemi Diriker
Esmeray - Nereye Söz-Müzik: Şemi Diriker
Esmeray - Yaz Romancı Söz- Müzik: Şemi Diriker
Esmeray - Sevmişem Söz- Müzik: Şemi Diriker
Esmeray - Aç ağzını yum gözünü Söz- Müzik: Şemi Diriker
Esmeray - Elveda Yavrularım Söz- Müzik: Şemi Diriker


Kaynak:Biyografi.info

Şemi Diriker için yapılan aramalar

Şemi Diriker, Şemi Diriker biyografi, Şemi Diriker hayatı, Şemi Diriker özgeçmişi, Şemi Diriker hakkında, Şemi Diriker doğum yeri, Şemi Diriker fotoğraf, Şemi Diriker video, Şemi Diriker resim, Şemi Diriker kimdir?, Şemi Diriker kaç yaşında?, Şemi Diriker nereli, Şemi Diriker memleketi