FB TW PIN NWS
BioRank 2109

Sare Davutoğlu

Doğum tarihi : ??.??.1961
Sare Davutoğlu kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Sare Davutoğlu doğum yeri : Konya

Sare Davutoğlu Biyografisi

Türkiye Cumhuriyeti 37. Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun eşidir.

Sare Davutoğlu, 1961 yılında Konya’da doğmuştur. Afyonkarahisar'lı Kundak ailesinin kızı olan Sare Davutoğlu Konya'da doğmuştur. 4 yaşındayken kardeşinin doğumu esnasında annesi ölmüştür. 10 yaşındayken kadın doğumcu olmaya karar vermiş.

1980 yılında Eskişehir Anadolu Lisesi'ni birincilikle bitirdi. Ardından en büyük hayalinin ilk evresi olan İstanbul Üniversitesi'nin Tıp Fakültesinde Üniversiteye başladı. Sare Davutoğlu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde Jinekoloji üzerine yüksek lisans yaparken Ahmet Davutoğlu ile 1984 yılında evlendi. 1986’da doğan ilk kızlarına Sefure, 1988’de doğan ikinci kızlarına Memnune adını vermiştir. Bu isimler Ahmet Davutoğlu’nun annelerinin isimleridir. 1987 yılında Kars'a mecburi hizmete gitti. 1988 yılında mecburi hizmetini İstanbul'da devam ettirdi.

Sare Davutoğlu, eşinin bakan olması sonrası birçok yardım ve sosyal destek kampanyasında yer aldı. kürtaj karşıtı platformlarda da yer aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Erdoğan Albayrak'ın da doktoru olan Sare Davutoğlu halen İstanbul'da özel muayenehanesinde doktorluk hizmeti vermeye devam ediyor.

Eşi Ahmet Davutoğlu, 1988 yılında doktora tezi için Mısır ve Ürdün'e gittiği dönemlerde Sare Davutoğlu İstanbul’da iki kızı ile yalnız yaşamak zorunda kalmış. Ahmet Davutoğlu, Doktorasını tamamladıktan sonra 1990 yılının haziran ayında Malezya'dan bir üniversiteden gelen öğretim üyeliği teklifi üzerine, Sare Davutoğlu da görevinden istifa ederek kızları ve eşi ile birlikte bu ülkeye gitti. Ahmet Davutoğlu 1990 yılında Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı. Bu üniversiteye kazandırdığı Siyaset bölümünde, bölüm başkanı olarak göreve atandı ve de 1993 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Ahmet Davutoğlu, Eşi Sare hanım ve iki kızı ile beraber 1990'ın ilk aylarında gittikleri Malezya’da Kuala Lumpur`da, Çin mahallesinde bir ev tutup yerleştiler. 1995 yılında Türkiye`ye döndüler. Eşiyle Malezya’ya gittiği dönemde o da üniversitenin kliniğinde görev yaptı. Sare Davutoğlu Malezya'dan döndükten sonra 1995 yılında ihtisasa başlar ve 1999 yılında uzmanlığını bitirdi.

Sare Davutoğlu, Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Erdoğan Albayrak’ın da doktorudur. Çocuklarının doğumunu o yaptırdı.

Kürtaj karşıtı görüşleriyle tanınan ve toplantılara katılıp bu konuda konuşmalar yapan Sare Davutoğlu, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmet Vakfı’na üyedir. Kadın Sağlıkçılar Dayanışma Derneği (KASAD-D)’ın da Yönetim Kurulu Asil Üyeleri arasındadır.

Ahmet Davutoğlu ise eşi Sare Hanım'dan şu sözlerle bahsediyor:
' Evin her türlü bakanı Sare Hanım' dır. Ben evin sadece bakılanıyım. '

Sare Davutoğlu, 1984 yılından beri Ahmet Davutoğlu ile evlidir. Sefure (d.1986), Memnune (d.1988), Mehmet, Hacer Büke adlarında 4 çocuğu vardır. Kızı Sefure, (Yıldız Holding'in kurucusu Sabri Ülker'in kızı Ahsen Özokur’un oğlu olan 3. torunu Ahmet Özokur ile evlidir. Ahmet Özokur ile Sefure Davutoğlu 9 Mart 2015 tarihinde boşandılar. Ortanca kızı Meymune ise İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dursun Topçu'nun oğlu Talha Topçu ile evli.

Kaynak:Biyografi.info

Sare Davutoğlu için yapılan aramalar

Sare Davutoğlu, Sare Davutoğlu biyografi, Sare Davutoğlu hayatı, Sare Davutoğlu özgeçmişi, Sare Davutoğlu hakkında, Sare Davutoğlu doğum yeri, Sare Davutoğlu fotoğraf, Sare Davutoğlu video, Sare Davutoğlu resim, Sare Davutoğlu kimdir?, Sare Davutoğlu kaç yaşında?, Sare Davutoğlu nereli, Sare Davutoğlu memleketi