FB TW PIN NWS
BioRank 54

Ahsen Özokur

Doğum tarihi : 14.Ağustos.1950
Ahsen Özokur kaç yaşında : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : iş kadını
Ahsen Özokur doğum yeri : İstanbul

Ahsen Özokur Biyografisi

Üs Holding Yönetim Kurulu Üyesidir.

Ahsen Özokur, 14 Ağustos 1950 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Ailesi 1929 yılının Ağustos’unda Kırım'dan Türkiye'ye göç ederek İstanbul'a yerleşti. Annesi Güzide Ülker, babası Yıldız Holding’in kurucusu Sabri Ülker’dir. Kardeşi Murat Ülker’dir.(d.1959)

Ahsen Özokur, 1973 yılında Ülker Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Özokur ile evlendi. Ali Ülker (d.1969), Ömer Özokur ve Ahmet Özokur (d. 1980) adında 3 oğlu vardır. Sabri Ülker kendi nüfusuna geçirdiği için Ülker soyadını taşıyan oğlu Ali Ülker Ülker Grubu İcra Kurulu üyesidir. Oğlu Ahmet Özokur Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kızı Sefure ile evli idi, 9 Mart 2015 tarihinde boşandılar.

Ahsen Özokur’un eşi Orhan Özokur’un kardeşi Atilla Özokur, 2003 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kardeşi Mustafa Erdoğan ile birlikte ortaklaşa 2003 yılı aralık ayında “Yenidoğan Gıda Pazarlama Şirketi”ni kurmuştur. Bu şirket daha sonra 2 Şubat 2005 tarihinde yaklaşık 3 trilyon liraya satıldı.

Yıldız Holding'de Ahsen Özokur ve Murat Ülker iki büyük ortaktır. İkisi de birer aile şirketi kurdu. Murat Ülker’in şirketinin adı "Kökler", Ahsen Özokur’un şirketi de "Üs". Bu şirketler üzerinden Yıldız Holding'e ortaklar.

2008 yılında Ahsen Özokur ve oğlu Ahmet Özokur Üs Holding'i kurarak kurumsallaşma anlamında adımlar atmıştır. Kardeşi Murat Ülker de eşi ve oğlu 2011 yılında Kökler Yatırım Holding'i kurmuştur.

Dünyanın önde gelen ekonomi dergilerinden Forbes’e göre 2015 yılında açıklanan dünyanın en zenginleri listesinde Microsoft'un kurucusu Bill Gates 79,2 milyar dolar mal varlığıyla birinci olurken; Ahsen Özokur, 1,7 milyar dolar mal varlıkları ile 1118nci olmuştur. Kardeşi Murat Ülker ise 4,4 milyar dolar ile 369ncu olmuştur.

Kaynak:Biyografi.info

Ahsen Özokur için yapılan aramalar

Ahsen Özokur, Ahsen Özokur biyografi, Ahsen Özokur hayatı, Ahsen Özokur özgeçmişi, Ahsen Özokur hakkında, Ahsen Özokur doğum yeri, Ahsen Özokur fotoğraf, Ahsen Özokur video, Ahsen Özokur resim, Ahsen Özokur kimdir?, Ahsen Özokur kaç yaşında?, Ahsen Özokur nereli, Ahsen Özokur memleketi