FB TW PIN NWS
BioRank 8166

Sadi Somuncuoğlu

Doğum tarihi : ??.??.1940 Ölüm tarihi : 28.Şubat.2022
Sadi Somuncuoğlu kaç yaşında öldü : 82
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Sadi Somuncuoğlu doğum yeri : Aksaray
Ölüm yeri : Ankara

Sadi Somuncuoğlu Biyografisi

Sadi Somuncuoğlu, 1940 yılında Aksaray’da İhsan ve Elmas Somuncuoğlu çiftinin oğlu olarak doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Aksaray’da okudu. Lise eğitimini Ankara'da tamamlayan Sadi Somuncuoğlu, Üniversite eğitimini Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) 1962 yılında mezun olarak tamamladı. Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsünde organizasyon ve metod ile idarecilik kursu ve eğitimi gördü.
Sadi Somuncuoğlu, 1957 yılından itibaren Türk Ocaklarının faaliyetlerine katıldı ve fikri yetişmesi de bu yıllarda başladı. Buradaki devrin ileri gelen Türkçü aydınlarının sohbetlerinde bulundu. Daha sonra 1994-1995 yılları arasında gençlik döneminde feyzaldığı Türk Ocaklarının başkanlığını yaptı.

Çeşitli devlet memuriyetlerinde bulunan Sadi Somuncuoğlu, 1965 yılında "Bab-ı Ali'de sabah" gazetesini çıkardı.

1967 yılında aktif siyasete atılan Sadi Somuncuoğlu 1969 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Adana Kongresi'nde Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildikten sonra, 12 Mart 1971 tarihine kadar kısa bir dönem dışında, MHP'li gençlerin eğitimi ve teşkilatlanması işlerini yürüttü. 1980, 12 Eylül darbesine kadar MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Sadi Somuncuoğlu, 1967-1969 döneminde Türkiye'deki bütün fakülte ve yüksek okullarda Alparslan Türkeş'in talimatı ile Ülkü Ocakları'nı kurdu. 1969 yılında, İbrahim Metin, Halil Özyıldız ile birlikte Devlet Dergi'sini çıkardı ve bu dergide birçok yazıları yayınlandı. 1970 yılında Ülkü Ocakları Birliğinin kuruluşunda görev aldı.

Devlet, Töre ve Bozkurt dergilerinin yayınında görev aldı. Bu dergilerde birçok yazı ve makalesi yayımlandı, yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda konferans verdi.

Sadi Somuncuoğlu, 1977 yılında MHP Niğde milletvekili olarak TBMM'de görev yaptı. 1980 12 Eylül darbesiyle birlikte tutuklandı ve MHP davasında idamla yargılandıktan sonra beraat etti. 1980-1995 yılları arasında siyasetten ayrıldı. 1995 Türkiye genel seçimlerinde Anavatan Partisi listesinden Aksaray milletvekili seçildi. Bir buçuk yıl sonra bu partiden ayrılarak MHP'ye girdi ve bu partinin genel başkan yardımcılığını yaptı. 1999 seçimlerinde de TBMM 21. Dönem MHP Aksaray milletvekili oldu.

28 Mayıs 1999 - 18 Kasım 2002 tarihleri arasında görev yapan; Demokratik Sol Parti Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Bülent Ecevit'in dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 3 Mayıs 1999 tarihinde görevlendirilerek ANAP ve MHP ile kurduğu 57. Koalisyon Hükûmeti döneminde Sadi Somuncuoğlu, Milliyetçi Hareket Partisinden Devlet Bakanı olarak görev yaptı. Bu görevi esnasında 16 Mayıs 2000 tarihinde yapılan 10. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’nin aksi yöndeki kararına rağmen Cumhurbaşkanlığına adaylığını koydu ve bu hareketi partide büyük tepki yarattı. Bundan dolayı da 8 Mayıs 2000 tarihinde bakanlıktan azledildi.

Milli Düşünce Merkezinin genel başkanlığını yapmakta olan Sadi Somuncuoğlu aktif siyasetten çekildikten sonra kitap ve gazetelerde köşe yazıları yazmaya başladı. Yeniçağ Gazetesinin köşe yazarlığını yapan Sadi Somuncuoğlu’nun yayınlanmış 7 kitabı vardır.

Sadi Somuncuoğlu evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Sadi Somuncuoğlu, 28 Şubat 2022 tarihinde Ankara'da tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde 82 yaşında hayatını kaybetti.

Kitapları :
2002 - Arka kapımıza dayandılar Kıbrıs'ta sirtaki
2002 - Gümrük'te kuşatma
2002 - Avrupa Birliği: Bitmeyen Yol
2004 - İstanbul’da Yeni Roma İmparatorluğu
2004 - Yûsuf Hakîkî Baba dîvânî: karşılaştırmalı metin
2005 - Göz göre göre--: kapana düştü Türkiyem

Kaynak:Biyografi.info

Sadi Somuncuoğlu için yapılan aramalar

Sadi Somuncuoğlu, Sadi Somuncuoğlu biyografi, Sadi Somuncuoğlu hayatı, Sadi Somuncuoğlu özgeçmişi, Sadi Somuncuoğlu hakkında, Sadi Somuncuoğlu doğum yeri, Sadi Somuncuoğlu fotoğraf, Sadi Somuncuoğlu video, Sadi Somuncuoğlu resim, Sadi Somuncuoğlu kimdir?, Sadi Somuncuoğlu kaç yaşında?, Sadi Somuncuoğlu nereli, Sadi Somuncuoğlu memleketi