FB TW PIN NWS
BioRank 7900

Sabire Aydemir

Doğum tarihi : 01.Şubat.1910 Ölüm tarihi : 04.Temmuz.1991
Sabire Aydemir kaç yaşında öldü : 81
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Doktor
Sabire Aydemir doğum yeri : İnebolu, Kastamonu
Ölüm yeri :  Ankara

Sabire Aydemir Biyografisi

Sabire Aydemir, 1 Şubat 1910 tarihinde İnebolu, Kastamonu’da doğmuştur. İlköğrenimini İnebolu’da tamamladıktan sonra orta öğrenimine İstanbul'da devam etti. 1933 yılında Erenköy Kız Lisesi'nden mezun oldu. Tıp doktoru olmak isteyen Sabire Aydemir, Tıp Fakültesi'ne kız öğrencileri yatılı olarak kabul etmedikleri için fikrini değiştirerek o sene ilk defa kadın öğrencileri kabul eden Ankara Üniversitesi Veteriner Yüksekokuluna kaydını yaptırdı. 1937 yılında Veteriner Yüksekokulu'ndan mezun oldu.
Sabire Aydemir, mezuniyetinden sonra Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü'nde İki yıl çalıştıktan sonra Veteriner Fakültesi'ne asistan olarak geri döndü. Bakteriyoloji Mütehassısı (uzmanı) unvanını elde etti. 1945 yılına kadar Fakültedeki görevini sürdürdü. İstanbul'daki Pendik Bakteriyoloji ve Araştırma Enstitüsü ve Ankara'daki Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü gibi sağlık kuruluşlarında bakteriyolog veteriner hekim olarak çalıştı. Samsun'un Atakum ilçesindeki Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü bünyesinde bulunan kuduz laboratuvarından emekli oldu.

1984 yılında kendisine Kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 50. yılı nedeniyle TBMM tarafından kendisine "İlk Kadın Veteriner Hekim" olarak ödül ve plaket verildi.

İngilizce ve Almanca bilen Sabire Aydemir; evli ve iki çocuk annesiydi.

Sabire Aydemir, 4 Temmuz 1991 tarihinde Ankara’da 81 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Sabire Aydemir için yapılan aramalar

Sabire Aydemir, Sabire Aydemir biyografi, Sabire Aydemir hayatı, Sabire Aydemir özgeçmişi, Sabire Aydemir hakkında, Sabire Aydemir doğum yeri, Sabire Aydemir fotoğraf, Sabire Aydemir video, Sabire Aydemir resim, Sabire Aydemir kimdir?, Sabire Aydemir kaç yaşında?, Sabire Aydemir nereli, Sabire Aydemir memleketi