FB TW PIN NWS
BioRank 2031

Rüstem Batum

Doğum tarihi : 04.Ağustos.1952
Rüstem Batum kaç yaşında : 72
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Rüstem Batum doğum yeri : İstanbul

Rüstem Batum Biyografisi

Talk-show Sunucusu, stand-upçı, fotografçı, gazeteci ve yazar

Herkes onu ilk kez 1990'da, Türkiye'nin ilk özel televizyonu olan Magic Box'taki talk-show'uyla tanıdı.

Rüstem Batum, 4 Ağustos 1952 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. 7 yaşındayken annesi ve babası boşandı. Annesi Güngör hanım, besteci İlhan Mimaroğlu ile evlendi. Annesi Güngör Mimaroğlu, Babası İlhan Mimaroğlu, New York'ta yaşamaktalar. Annesi Çekoslovak film sanayinin ham filmlerinin Kuzey Amerika temsilcisidir. Rüstem Batum, 1971 yılında Saint Joseph Lisesi'nden mezun oldu. Romanya'nın başkenti Bükreş'te iki yıl siyasal bilgiler eğitimi gördü. Brüksel'de Sinema Yönetmenliği eğitimi aldı. Belçika'da bir okul olan Institut des Arts de Diffussion'da dört yıl okudu ve Sinema-TV yapımcılık ve yönetmenlik bölümünden 1976 yılında mezun oldu.

1976 yılından 1980 yılına kadar 4 yıl reklam filmi yönetmenliği yaptı. 1980 darbesinden hemen sonra ABD'ye, Los Angeles'a gitti. California ve Los Angeles'ta iki yıl stüdyo fotoğrafçılığı ile tiyatro kursu gördü.

Rüstem Batum, Los Angeles'a yerleşti. Brüksel ve Los Angeles'ta gazeteci ve fotoğrafçı olarak çalıştı. U.C.L.A'da profesyonel stüdyo fotoğrafçılığı ve tiyatro eğitimi aldı. ABD'de 5 yıl süreyle hem sahibi Gökşin Sipahioğlu olan SİPA Press için fotoğrafçı olarak çalıştı hem de reklam ve plak kapakları çekti. Fotoğrafları elliyi aşkın ülkede dergi ve gazetelerde yayınlandı. 1986 yılında Türkiye'ye dönüp yapımcı ve yönetmen olarak 100'den fazla reklam filmi çekti. Rüstem Batum, Zoom Yapım'ı kurdu, yapımcı yönetmen olarak 100'ü aşkın reklam filmi çekti. Basın, moda ve reklam fotoğrafçılığıyla birlikte gazetecilik de yaptı. Türkiye'de reklam filmleri yapımcılığı ve yönetmenliği görevinde bulundu.

Türkiye'ye döndükten sonra "İki Ters bi Düz Laflar" ve "Halamın Stand up'ları" adlı stand-up komedileri yazdı ve oynadı.

Herkes onu ilk kez 1990'da, Türkiye'nin ilk özel televizyonu olan Magic Box'taki talk-show'uyla tanıdı.

Rüstem Batum'la 360 Derece ve Rüstem Batum Show isimli programı yaptı. 200'e yakın TV programının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. Tek kişilik gösterilerini tiyatro sahnelerine de taşıdı. Kendi yazdığı "İki Ters Bi Düz Laflar" adlı ilk stand-up komediyle sahneye çıktı ve Avni Dilligil Tiyatro Ödülü'nü kazandı.

Milliyet Gazetesindeki yazılarının derlendiği "Rugan Ayakkabılı Hipopotam" adlı kitabı 1992 yılında yayınlandı.

2004 - 2006 yılları arasında SKY Türk televizyonunda "Rüstem Batum Show", "Rüstem Batum'la 360 Derece", "Rüstem Batum'la Söylenmeyenler" isimli haber programı hazırlayıp sundu. Bu programlar "En iyi Talk Show" ve 2004 yılında da Çağdaş Gazeteciler Derneğinin "En İyi TV Programı" ödüllerini kazandı.

Yapımcı-yönetmen olarak dünyanın önemli 8 şehri ile ilgili "Rüstem Batum'un Gözüyle" adlı belgesel serisini yaptı. 2003 yılında yapımcı-yönetmen olarak İstanbul, Newyork ve Londra'da da gösterilen "Hangi Kıbrıs" belgeselini çekti.

Televizyon çalışmaları yüzünden yavaşlattığı fotoğraf çalışmalarına tekrar ağırlık verdi. Türkiye'deki ilk sergisini Ekim 2006'da 25. TÜYAP Kitap ve Sanat Fuarı'nda açtı.

Rüstem Batum, 1985 yılında Tilbe Saran'la evlilik yaptı, 1992 yılında boşandı. 2005 yılında Arzu Tekir ile evlendi.

10 Eylül 2015 tarihinde, katıldığı bir televizyon programında sarfettiği sözler yüzünden ve 2016 ile 2019 yılları arasında sosyal medya aracılığıyla paylaştığı zincirleme şekilde cumhurbaşkanına hakaret etmek ve zincirleme şekilde halkı kin ve düşmanlığa alenen teşvik etmek suçlamarıyla Rüstem Batum hakkında soruşturma başlatıldı.

Bu olaydan sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşen Rüstem Batum, 2020 yılında kullanmaya başladığı Youtube kanalında hayat hikâyesini, anılarını ve hatırladığı çeşitli anektodları anlatmaya başladı. Burada anlattıklarını Hem Güneşte Yatan Kedi Olayım, Hem Dünyayı Kurtarayım başlıklı bir kitaba dönüştüreceğini de ilân etti.

Kitapları :
2014 - Tek (Hakan Nordik Mahlası ile yazmıştır)
1992 - Rugan Ayakkabılı Hipopotam

Yönetmenliğini Yaptığı Filmler:
2004 - Hangi Kıbrıs? (Which Cyprus?) (Belgesel)
1987 - Lades Piliç (Yönetmen / Reklam Filmi)
Rüstem Batum Show - Yapımcı / Sunucu
Rüstem Batum'la 360 Derece - Yapımcı / Sunucu
Rüstem Batumla Söylenmeyenler - Yapımcı / Sunucu
Rüstem Batum'un Gözüyle " Belgeseli - Yapımcı / Yönetmen

Tiyatro:
İki Ters Bi Düz Laflar ( Stand Up / Yazar / Oyuncu )
Halam'ın Stand Up'ları ( Stand Up / Yazar / Oyuncu )


Kaynak:Biyografi.info

Rüstem Batum için yapılan aramalar

Rüstem Batum, Rüstem Batum biyografi, Rüstem Batum hayatı, Rüstem Batum özgeçmişi, Rüstem Batum hakkında, Rüstem Batum doğum yeri, Rüstem Batum fotoğraf, Rüstem Batum video, Rüstem Batum resim, Rüstem Batum kimdir?, Rüstem Batum kaç yaşında?, Rüstem Batum nereli, Rüstem Batum memleketi