FB TW PIN NWS
BioRank 6977

Ruhsar Pekcan

Doğum tarihi : ??.??.1958
Ruhsar Pekcan kaç yaşında : 66
Kilo & Boy :
Burcu :
Ruhsar Pekcan doğum yeri : Demirci, Manisa

Ruhsar Pekcan Biyografisi

9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ticaret Bakanı olarak atandı.

Ruhsar Pekcan, 1958 yılında Manisa’nın Demirci ilçesinde doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Fakültesinden mezun olduktan sonra Yüksek lisansını da aynı fakültede yaptı.

Ruhsar Pekcan, 1981 yılında (TSKB) Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nda başladığı kariyerine, özel sektörde çeşitli firmalarda farklı görevlerin ardından Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak devam etti.

Ruhsar Pekcan, 2005 yılında altyapı projelerine içmesuyu, sulama, petrol ve doğalgaz boruları, santrallere elektromekanik aksamı temin eden Karon Mühendislik ve Ticaret Ltd. Şti.'ne kurucu ortak olarak katıldı. Aynı şirketin Yönetici Müdürü olarak görev yaptı.

2005 Yılında Karon'un CEO'su olan Ruhsar Pekcan, çeşitli projelerle, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Lübnan, Suriye, Libya, Sudan, Yemen, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, İspanya, Hırvatistan, Çin, Hindistan ile aktif olarak ticaret yapıyor.

Daha önce üç dönem DEİK-Türk Suriye İş Konseyi Başkanlığını yürüttü. Ayrıca, DEİŞ-Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Ürdün İş Konseyi Başkanlığı, Türk-Irak ve Türk-Libya Konseyleri Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı, İTO-IKGK İstanbul Kadın Girişimler Kurulu Üyeliği, ECO-CCI Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Ticaret ve Sanayi Odaları, Kadın Girişimciler Kurulu Üyeliği görevleri yürüttü. IWEC 2012 Ödülü sahibidir. IWEC Uluslararası Kadın Girişimciler - IWEC Global Ambasador olarak seçildi. İş ve Meslek Sahibi Kadınlar İstanbul Kulübü kurucu üyesidir.

İngilizce bilen Ruhsar Pekcan, evli ve iki çocuk annesidir.

9 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ticaret Bakanı olarak atandı.

Ruhsar Pekcan, 21 Nisan 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararnamesiyle görevden alınarak yerine AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş Ticaret Bakanı olarak atandı.

Kaynak:Biyografi.info

Ruhsar Pekcan hakkında haberler

Tüm Ruhsar Pekcan haberleri

Ruhsar Pekcan için yapılan aramalar

Ruhsar Pekcan, Ruhsar Pekcan biyografi, Ruhsar Pekcan hayatı, Ruhsar Pekcan özgeçmişi, Ruhsar Pekcan hakkında, Ruhsar Pekcan doğum yeri, Ruhsar Pekcan fotoğraf, Ruhsar Pekcan video, Ruhsar Pekcan resim, Ruhsar Pekcan kimdir?, Ruhsar Pekcan kaç yaşında?, Ruhsar Pekcan nereli, Ruhsar Pekcan memleketi