FB TW PIN NWS
BioRank 3669

Roger Waters

Doğum tarihi : 06.Eylül.1943
Roger Waters kaç yaşında : 81
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Müzisyen
Roger Waters doğum yeri : Great Bookham,İngiltere

Roger Waters Biyografisi

George Roger Waters, 6 Eylül 1943 tarihinde İngiltere, Great Bookham'da doğmuştur. Efsanevi Pink Floyd grubunun bas gitaristidir. Cambridge’de büyüdü. Genellikle içinde babası Eric Fletcher Waters’ın da bulunduğu 2. Dünya Savaşı hakkında besteler yaptı. 1944 yılında İtalya’daki Anzio harekatı sırasında kaybettiği babasına The Final Cut albümünü ithafetti.
Askeri okuldan kovulduktan sonra nükleer silahsızlanmaya karşı bir grubun lideri oldu. Mimarlık eğitimi için Londra’ya, The Regent Street Polytechnic'e gitti. Burada Nick Mason ve Richard Wright ile tanıştı. 1965’te ritm ve blues şarkılar çalan “The Screaming Abdas” grubuyla aktif müzik hayatına başladı. Bu gruba Bob Close ve Syd Barret’ı getirdi. 1965’in sonlarına doğru Pink Floyd “sound”u oluşmaya başladı. ”The Pink Floyd” ismi Pink Anderson ve Floyd Council adlı iki blues sanatçısından gelmektedir.

1966 yılında, genellikle Syd Barret’ın yaptığı saykodelik ve R&B uyarlamaları çaldılar. Yaptıkları underground müzik tarzının duyulmasının ardından 1967 mart ayında ilk single albümleri olan “Arnold Layn”i yayınladılar. Bu albümle İngiltere müzik listelerine 20. sıradan girmeyi başardılar. Arkasından çıkardıkları “See Emily Play” albümüyle listelerde 7 haftada 6. sıraya kadar yükseldiler. Pink Floyd’un ilk uzunçaları “The Piper at the Gates of Dawn”da İngiliz listelerinde aynı başarıyı gösterdi.

Roger Waters uyuşturucu sorunu olan Syd Barret’ın gruptan ayrılmasıyla birlikte, grubun lideri haline geldi. Bu durumun kendi isteğiyle değil, gurubun diğer üyelerinin geri çekilmesiyle gerçekleştiğini söyledi. ”The Wall” albümünün yapımı sırasında, bazı şarkıları çalmasını istemediği Richard Wright ile ve sürekli nasıl çalması gerektiği konusunda uyarılarda bulunduğu Nick Mason ile büyük tartışmalar yaşadı. Tartışmalar yüzünden Richard Wright gruptan ayrıldı.

1969 - 1975 yıları arasında Judy Trim ile, 1976 - 1992 yılları arasında, Harry ve India adlarında iki çocuk sahibi olduğu Carolyne Christie ile ve son olarak 1992 - 2001 yılları arasında bir çocuk sahibi olduğu Priscilla Phillips ile evlilikler yaşadı.

1983 yılında bütün şarkıların rüyaymış gibi anlatıldığı " The Pros and Cons of Hitchhiking" albümünü çıkardı. Bu albüm The final Cut ve The Wall albümlerinin devamı niteliğinde oldu. Bu albümde Eric Clapton grubun solo gitaristliğini üstlendi.

1985 yılında büyük hayranı olduğu John Lennon için, bas gitarist arkadaşı Andy Fairweather-Low ile beraber bir konser düzenledi.

1985 yılında Pink Floyd’dan ayrıldı ancak parlak lirik zekası ile gruba damgasını vurdu. Bugün bile birçok kişi için Pink Floyd denilince akla gelenler Roger Waters ve grubun Dark Side of the Moon'da birçok şarkıdaki vokalleri ve müthiş gitarıyla David Gilmour'dur.

1987 yılında , “The Tide is Turning" isimli şarkı dışında diğer albümleri kadar ilgi toplayamayan “Radio K.A.O.S” albümünü yayınladı.

Roger Waters kulaklarındaki rahatsızlık nedeniyle konserlerde daha rahat şarkı söyleyebilmek için işitme cihazı kullanıyordu ve bas gitarının akordunu grubun klavyecisi Rick Wright’a yaptırıyordu.

Berlin duvarının yıkılmasıyla birlikte, 21 Temmuz 1990’da “The Wall” performansını gerçekleştirdi. 1992 eylülünde üçüncü solo albümü olan ve Jeff Beck, John Patituci, Andy Fairwather-Low, Michael Kamen gibi ünlü müzisyenlerle birlikte çalıştığı “Amused to Death” albümünü yayınladı. Eleştirmenler tarafından Roger Waters’ın en iyi solo albümü kabul edildi. Bu albüm için turneye çıkmak yerine 1993 yılında bir yardım konseri düzenledi. 1990 ve sonrasının büyük bir kısmını Fransız Devrimi’ni anlatan “Ca Ira” operası üzerinde çalışarak geçirdi. Bu opera son halini 2005 yılında aldı.

2003 yılında George Bush ve Tony Blair politikalarını eleştiren” To Kill The Child” ve” Leaving Beirut” isimli iki şarkısını internet üzerinden yayınladı.

2005 yılında Roger Waters, Nick Mason, Richard Wright ve David Gilmour bir araya gelerek, Londra Hyde Park’ta düzenlenen “Live 8” yardım konserinde “Pink Floyd” olarak yeraldılar. 20 Haziran 2006’da İstanbul Kuruçeşme’de bir konser verdi ve bu konserde “Dark Side of The Moon” albümünün tamamını çaldı.

20 Haziran 2006'da ise Kuruçeşme Arena, İstanbul'da bir konser vermiş ve Dark Side of The Moon albümünün tamamını canlı çalmıştır. Roger Waters 4 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul İTÜ Stadyumunda bir konser vermiş ve "The Wall" albümünün tamamını canlı çalmıştır.

Roger Waters 1990 yılından beri ABD, Los Angeles'da hayatını sürdürmektedir.

Solo Albümleri :
1984 - The Pros and Cons of Hitch Hiking
1987 - Radio K.A.O.S.
1992 - Amused to Death
2005 - Ça Ira (2005) 2017 - Is This the Life We Really Want?(2005)

Kaynak:Biyografi.info

Roger Waters filmleri

Tüm Roger Waters filmleri

Roger Waters için yapılan aramalar

Roger Waters, Roger Waters biyografi, Roger Waters hayatı, Roger Waters özgeçmişi, Roger Waters hakkında, Roger Waters doğum yeri, Roger Waters fotoğraf, Roger Waters video, Roger Waters resim, Roger Waters kimdir?, Roger Waters kaç yaşında?, Roger Waters nereli, Roger Waters memleketi