FB TW PIN NWS
BioRank 7189

Henry Mountbatten-Windsor

Doğum tarihi : 15.Eylül.1984
Henry Mountbatten-Windsor kaç yaşında : 40
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek :
Henry Mountbatten-Windsor doğum yeri : Londra, İngiltere

Henry Mountbatten-Windsor Biyografisi

Prens Henry, İngiliz kraliyet (Windsor Hanedanı) ailesi mensubu ve İngiltere Prensi Charles’dan sonra tahtın altıncı vârisidir.
Henry Mountbatten-Windsor, 15 Eylül 1984 tarihinde İngiltere, Londra’da doğmuştur. Tam adı Henry Charles Albert David’dir. Annesi Diana Spencer, babası Galler Prensi Prens Charles’dır. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in torunudur ve İngiltere Tahtının 6. varisidir. Prens William (d. 21 Haziran 1982) adında abisi vardır. Anne ile babası 9 Aralık 1992 tarihinde ayrıldılar 28 Ağustos 1996 tarihinde resmen boşandılar. Annesi Diana SpencerParis'te bir araba kazasında 1997 yılında 13 yaşında iken kaybetmiştir.

Henry Mountbatten-Windsor, sırası ile Ludgrove School, Wetherby School’da okudu, 1998–2003 yılları arasında Eton Kolejinde eğitim aldı. Okuldan sonra Harry, Avustralya ve Lesotho'ya gitti. 2005-2006 yıllarında ise Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisinde okudu.

2007-2008'de, Afganistan'ın Helmand kentinde teğmen olarak on haftadan fazla bir süre görev yaptı. 10 Mart 2011 tarihinde testleri geçerek helikopter pilotu oldu. 2013 yılında tekrar Afganistan’da görev yaptı. 2015 yılında ordudan ayrıldı.

Prens Henry, İngiliz kraliyet (Windsor Hanedanı) ailesi mensubu ve İngiltere Prensi Prens Charles’dan sonra tahtın altıncı vârisidir.

Henry Mountbatten-Windsor, 19 Mayıs 2018 tarihinde ABD’li oyuncu Meghan Markle ile İngiltere’nin Windsor kentinde bulunan St.George Şapeli’nde evlendi. Evliliklerinin ardından Henry Mountbatten-Windsor, Sussex Dükü ve Meghan Markle, Sussex Düşesi ünvanlarını aldı. 6 Mayıs 2019 tarihinde bir oğlu dünyaya geldi. Bebeğin adını Archie Harrison Mountbatten-Windsor koydular.

9 Ocak 2020 tarihinde Prens Harry eşi Meghan Markle ile İngiltere Kraliyet ailesindeki üst düzey görevlerinden çekildiğini açıkladı.

Kaynak:Biyografi.info

Henry Mountbatten-Windsor için yapılan aramalar

Henry Mountbatten-Windsor, Henry Mountbatten-Windsor biyografi, Henry Mountbatten-Windsor hayatı, Henry Mountbatten-Windsor özgeçmişi, Henry Mountbatten-Windsor hakkında, Henry Mountbatten-Windsor doğum yeri, Henry Mountbatten-Windsor fotoğraf, Henry Mountbatten-Windsor video, Henry Mountbatten-Windsor resim, Henry Mountbatten-Windsor kimdir?, Henry Mountbatten-Windsor kaç yaşında?, Henry Mountbatten-Windsor nereli, Henry Mountbatten-Windsor memleketi