FB TW PIN NWS
BioRank 8995

Pierre Janet

Doğum tarihi : 30.Mayıs.1859 Ölüm tarihi : 24.Şubat.1947
Pierre Janet kaç yaşında öldü : 88
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Psikolog
Pierre Janet doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Pierre Janet Biyografisi

Fransız psikolog ve nörolog. Akademik psikoloji ve akıl hastalıklarının klinik tedavisi arasında bağlantı kurulması konusunda Fransa ve ABD'de etkili olmuştur.

Pierre Janet, 30 Mayıs 1859 tarihinde Paris, Fransa’da doğmuştur. Tam adı Pierre Marie Félix Janet’dir.

Pierre Janet, yaşadığı dönemde etkili olan psikolojiyi, fizyoloji ve felsefeden kesin çizgilerle ayırma çabalarına katıldı. Özellikle kişilik sorunu ve patolojik özellikler üzerine yoğunlaştı.

Pierre Janet, akademik psikoloji ve akıl hastalıklarının klinik tedavisi arasında bağlantı kurulması konusunda Fransa ve ABD`de etkili olmuştur. Ayrıca hipnozdaki psikolojik etkenleri vurgulamış; bunaltı (anksiyete), fobi gibi zihinsel ve duygusal bozukluklar konusundaki çağdaş anlayışın gelişmesine katkıda bulunmuştur.

1882'de yayımladığı alışılmadık bir hipnoz ve öngörüş (clairvoyance) vakasıyla nörolog Jean Charcot'un ilgisini çekti. Paris Üniversitesi'nde doktora çalışması yaparken otomatik davranışları inceledi ve birçok kez baskısı yapılan doktora tezinde, üzerinde çok fazla durmamakla birlikte bilinçdışı kavramını ortaya attı. Bu durum, daha sonra Sigmund Freud'la aralarında bir öncelik tartışması doğmasına yol açtı.

Psikasteniyi (saplantılar, tikler edinme ve nedensiz korkulara kapılma gibi belirtileri olan bir tür nevroz) ve bunun temel belirtileri olan obsesyon (saplantı, kaygı, kafadan bir türlü atılamayan düşünce), kompülsiyon (kendini tutamamazlık, bir hareketi yapmadan edememezlik) ve fobi üçlüsünü ilk olarak tanımlayan Pierre Janet oldu.

Nörolog Jean Charcot'un nun çağrısı üzerine Pierre Janet, Paris'teki ünlü Salpêtrière Hastanesi'nin psikoloji laboratuvarında 1889 yılında yöneticilik yapmaya başladı. Orada 1892 yılında “L'état mental des hystériques” (Histeriklerin Zihinsel Durumu) adlı tezini tamamlayarak hekim oldu. Bu yapıtında histeri nevrozlarını sınıflandırmaya çalıştı. Jean Charcot, bu teze yazdığı giriş yazısında, Janet'in psikoloji ve tıp çalışmalarının birleştirilmesi gerektiği yolundaki düşüncesine katıldığını belirtti.

Pierre Janet, 1898 yılından başlayarak Sorbonne üniversitesinde psikoloji dersleri verdi. 1902-1936 arasında Collége de France'ta 1936 yılında emekli olana kadar öğretim üyeliği yaptı. Ayrıca sinir ve akıl hastalıkları uzmanı olarak hekimlik de yaptı. Bağımsız hareket etme yeteneğinin bozulması, histeri, saplantılar, bellek yitimi (amnezi) ve kişilik gibi konularda çeşitli yapıtlar ve dersler verdi.

1936 yılında Harvard Üniversitesi'nden Onur Doktorası aldı.

Pierre Janet, 24 Şubat 1947 tarihinde Paris, Fransa’da 88 yaşında ölmüştür.

Kitaplarından bazıları :
1936 - Hipnotizma
1936 - L’intelligence avant le language (Dilden Önce Zeka)
1935 - Ruhi Mucizeler
1928 - L’evolution de la memorie et la notion de temps (Belleğin Evrimi ve Zaman Kavramı)
1919 - Medications Psychologiques (Psikolojik Tedaviler)
1903 - les obsessions et la Psychasthenie (Obsesyonlar ve Psikasteni)
1901 - The Majör Symptoms of hysteria (Histerinin Temel Belirtileri)
1898 - Névroses et idées fixes (Nevrozlar ve Sabit Fikirler)
1896 - Philosophie et psychologie (Felsefe ve Psikoloji)
1893 - L’etat Mental Deshysteriques (Histeriklerin Zihinsel Durumu)
1889 - L' automatisme psychologique (Psikolojik Otomasyon)


Kaynak:Biyografi.info

Pierre Janet için yapılan aramalar

Pierre Janet, Pierre Janet biyografi, Pierre Janet hayatı, Pierre Janet özgeçmişi, Pierre Janet hakkında, Pierre Janet doğum yeri, Pierre Janet fotoğraf, Pierre Janet video, Pierre Janet resim, Pierre Janet kimdir?, Pierre Janet kaç yaşında?, Pierre Janet nereli, Pierre Janet memleketi