FB TW PIN NWS
BioRank 3495

Sigmund Freud

Doğum tarihi : 06.Mayıs.1856 Ölüm tarihi : 23.Eylül.1939
Sigmund Freud kaç yaşında öldü : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Sigmund Freud doğum yeri : Pribor, A.-Macaristan
Ölüm yeri : İngiltere

Sigmund Freud Biyografisi

Psikanaliz'in kurucusu. Analitik psikolojinin kurucusudur. Derinlik psikolojisinin Carl Jung ve Alfred Adler ile beraber üç büyük kurucusundan birisidir
Psikanaliz'in kurucusu Sigmund Freud, 6 Mayıs 1856’da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda, Pribor’da doğdu. Babası, Jacob Freud, küçük bir esnaftı ve annesi onun ikinci karısıydı. Freud’un kendisinden yaklaşık yirmi yaş büyük iki üvey ağabeyi ve kendinden küçük yedi kardeşi vardı. Ailesi, 1938’e kadar yaşayacağı Viyana’ya taşındığında Freud henüz dört yaşındaydı. Yahudi aileden olan Freud’un babası özgür düşünceli biriydi, Freud sonradan kendisinin ateist olduğunu açıkladığında oğlunun kararına saygı gösterdi.

O dönemde Yahudiler yalnızca tıp ve hukuk alanında çalışabiliyorlardı, Freud da, bilimle ilgilendiği için, 1873’te Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. Aslında nöropsikoloji araştırmaları yapmak istiyordu ama zengin olmadığı için nöroloji üzerine çalışmaya başladı. Daha sonraları birlikte çalışmalar yaptığı Josef Breuer’le bu dönemde tanıştı. Breuer ve Freud, konuşma kürünü birlikte yarattılar. 1882-1883’te Theodor Meynert Psikiyatri Kliniğinde işe girdi. Kokain üzerine pek çok çalışma yaptı. Daha sonra Jean-Martin Charcot adlı ünlü nörologla, hipnoz ve histeri üzerine çalışmalar yapmak için Paris’e gitti.

1886’da Viyana’ya dönüp muayenehane açtı ve evlendi. Özellikle hastalarının tedavisinde hipnoz kullanıyordu ama zamanla bunun yeterli olmadığını anlayıp muayeneyi bıraktı. 1900’de Rüyaların Yorumu’nu yayınladı, 1901’de de Gündelik Yaşamın Psikopatolojisi’ni. 1905’te yayınlamaya başladığı cinsellik üzerine çalışmaları yankı uyandırdı. Çocukluk dönemi tecrübelerinin önemi ve Oedipus kompleksi teorilerini öne sürdü.

Freud uzun süren, mutlu bir evlilik yaptı. Bu evlilikten altı çocuğu oldu. En küçük çocuğu olan Anna, babasının kalbinde özel bir yere sahipti. Anna babasının yolundan gitti ve psikanalitik harekette babasının liderliğini devralarak bu alanda saygıdeğer bir kuramcı oldu. Freud, Anna’nın psikanalizini kendisi yaparken Ödip olasılıklarıyla dolu ilginç bir durum yaratmıştır.

1902’de Viyana Üniversitesi’nde profesör oldu. 1906’da Psikanalitik Topluluğu’nu kurdu. Bu topluluğun kuruluşundan sonra benzerleri giderek çoğaldı. 1909’da Massachusetts’deki Clark Üniversitesinde ilk uluslararası konuşmasını yaptı.

1923’te sigara bağımlılığından dolayı, çene kanseri teşhisi kondu. Bu hastalık, 16 yıl içinde 33 ameliyat geçirmesine neden oldu. Tam o yıllarda da Avrupa’da Nazi baskısı başlamıştı. Freud’un yazdıkları da başkalarınınkilerle birlikte yasaklanıyor yakılıyordu. 1938’de Almanya, Avusturya’yı işgal etti. Karısıyla İngiltere’ye kaçtı ve 23 Eylül 1939’da orada öldü. Şu an İngiltere ve Viyana’da yaşadığı dairelerde Sigmund Freud Müzeleri bulunmakta.

Sigmund Freud’un eserleri :
- Günlük Yaşamın Psikopatalojisi
- Düşlerin Yorumu
- Psikanaliz Üzerine Beş Ders
- Musa ve Tek Tanrıcılık
- Narsizmin İncelemesine Giriş
- Tutukluk, Semtom ve Korku, 1926
- Haz İlkesinin Ötesinde Ben veİd
- Olgu öyküleri
- Cinsellik Kuramı Üzerine Üç Deneme, 1905
- Nükte ve Bilinçdışı’yla İlişki, 1905
- Psikanalizin Tarihçesi, 1914
- Psikanalize Giriş Dersleri, 1917
- Psikanaliz ve Uygulama,
- Totem ve Tabu
- Bir Yanılsamanın Geleceği, 1927
- Kültür İçindeki Huzursuzluk, 1930
- Uygarlığın Huzursuzluğu
- Psikanaliz Üzerine,
- Yaşamım ve Psikanaliz, 1925


Kaynak:Biyografi.info

Sigmund Freud kitapları

Tüm Sigmund Freud kitapları

Sigmund Freud için yapılan aramalar

Sigmund Freud, Sigmund Freud biyografi, Sigmund Freud hayatı, Sigmund Freud özgeçmişi, Sigmund Freud hakkında, Sigmund Freud doğum yeri, Sigmund Freud fotoğraf, Sigmund Freud video, Sigmund Freud resim, Sigmund Freud kimdir?, Sigmund Freud kaç yaşında?, Sigmund Freud nereli, Sigmund Freud memleketi