FB TW PIN NWS
BioRank 6055

Petro Poroşenko

Doğum tarihi : 26.Eylül.1965
Petro Poroşenko kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Petro Poroşenko doğum yeri : Odessa, Ukrayna

Petro Poroşenko Biyografisi

Ukrayna Cumhurbaşkanı

Petro Poroşenko, Ukraynalı iş adamı ve politikacıdır. Önceden Dışişleri Bakanı ve Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Bakanı olarak görev alan Petro Poroşenko, 2014 yılında Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanı seçildi.

Petro Poroşenko, 26 Eylül 1965 tarihinde Ukrayna’da güneydeki Odessa ilinde Oleksiy Poroshenko ve Eugenia S. Poroshenko çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Petro Oleksiyoviç Poroşenko’dır. Kiev Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 1990’lı yıllarda çeşitli işletmelerde genel müdürlük yaptı daha sonra kendi işini kurdu.

Petro Poroşenko, siyasi yaşamını, birbirinden farklı siyasi oluşumlarda sürdürdü. Ukrayna’nın ikinci cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’ya (1994-2004) yakın bir siyasi parti olan Ukrayna Birleşik Sosyal Demokrat Partisi’nden milletvekili olarak, 1998 yılında parlamentoya girdi. 2001 yılında yine Leonid Kuçma’ya yakın çizgide olan, eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in kurucusu olduğu, Rusya yanlısı Bölgeler Partisi’nde etkin görev üstlendi. Fakat aynı yıl bu partiden ayrılarak Batı yanlısı ve Ukrayna milliyetçisi çizgideki Viktor Yuşçenko’nun Bizim Ukrayna Partisi’ne geçti. Partinin 2002 parlamento seçimlerinden zaferle çıkmasında önemli rol oynadı.

Petro Poroşenko, 2004 yılında Ukrayna’da Batı yanlısı aday Viktor Yuşçenko’nun iktidara geldiği Turuncu Devrim sırasında da etkili isimler arasındaydı. Ülkenin tüm ulusal televizyon kanalları, cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında Rusya’ya yakın çizgideki aday Viktor Yanukoviç’i desteklerken, Poroşenko’nun sahibi olduğu 5. Kanal seçim usulsüzlükleri ve protesto gösterilerini ekrana taşıdı. Böylelikle, Poroşenko’nun 5. Kanal’ı, ülkede geniş çaplı protesto gösterilerinin düzenlenmesinde dolayısıyla Turuncu Devrim sürecinde kilit rol oynadı.

Poroşenko, iktidar değişiminin hemen ardından Rusya yanlısı Doğu Ukraynalı siyasetçi ve işadamlarının federal devlet tartışmasını başlattıkları dönemde de, Rusya ve Batı yanlısı kesimlerin uzlaşmasında ve siyasi krizden çıkılmasında önemli bir uzlaştırıcı görev üstlendi

Poroşenko, Turuncu Devrimin hemen ardından Şubat 2005’te, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri olarak atandı. Fakat aynı yılın eylül ayında, turuncu kesim içindeki rakibi Başbakan Yuliya Timoşenko’yla birlikte görevinden alındı. Buna rağmen 2007 yılında Merkez Bankası Kurulu Başkanlığı’na, 2009 yılındaysa Dışişleri Bakanlığı görevlerine atandı. Poroşenko’nun bu görevi, Rusya’ya yakın çizgideki aday Viktor Yanukoviç’in 2010 cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasına kadar sürdü.

Poroşenko, Yanukoviç’in iktidara gelmesinden sonra, eski çalışma arkadaşıyla yeniden yakınlaşarak, 2012 yılında Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı oldu. Ancak aynı yıl bu görevinden ayrıldı, bağımsız oldu.

Petro Poroşenko, Şubat 2007 ile Mart 2012 arasında Ukrayna Merkez Bankası Konseyinin başkanlığını yürüttü.

Petro Poroşenko, Ukrayna’da Roshen çikolata firmasının sahibidir. "Roshen" adı PoROSHENko kelimesinden türetilmiştir.

Petro Poroşenko, ülkenin en zengin yedinci işadamı. Malvarlığının 1,7 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Ukrayna’nın 'çikolata kralı' olarak biliniyor. Poroşenko, ayrıca Lutsk Motorlu Araç Fabrikası ve Ukrayna’nın önde gelen televizyonlarından 5. Kanal'ın sahibi.

Petro Poroşenko, 1984 yılında Maryna Poroshenko ile evlendi. Olexiy (d.1985), ikiz kızları Yevheniya ve Oleksandra (d.2000) ve Mykhaylo (d.2001) adlarında dört çocuğu vardır.

Petro Poroşenko, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e karşı geçen yıl Kasım ayında başlayan gösterilere maddi destek sağladı. Poroşenko, bu gösterilerin ana sponsoru olduğu söylentilerini reddetmedi. Yanukoviç’e karşı üç ay boyunca devam eden protesto gösterileri sırasında Bağımsızlık Meydanı’nın en öne çıkan isimlerden biri olan Poroşenko, geçici hükümette yer almayı ise kabul etmedi.

25 Mayıs 2014 yapılan Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanı seçildi ve 7 Haziran 2014 tarihinden itibaren görevine başladı. Yapılan seçimde oyların yaklaşık yüzde 55’ini kazandı.

Petro Poroşenko, 9 Mart 2016 tarihinde Türkiye ile Ukrayna arasında yapılacak 5. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı çerçevesinde Türkiye’ye resmî ziyarette bulunarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmî törenle karşılandı.

2019 yılı Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçiminde 21 Nisan 2019 tarihinde yapılan ikinci tur seçiminde Vladimir Zelenskiy kazandığından görevi bitti.

Kaynak:Biyografi.info

Petro Poroşenko hakkında haberler

Tüm Petro Poroşenko haberleri

Petro Poroşenko için yapılan aramalar

Petro Poroşenko, Petro Poroşenko biyografi, Petro Poroşenko hayatı, Petro Poroşenko özgeçmişi, Petro Poroşenko hakkında, Petro Poroşenko doğum yeri, Petro Poroşenko fotoğraf, Petro Poroşenko video, Petro Poroşenko resim, Petro Poroşenko kimdir?, Petro Poroşenko kaç yaşında?, Petro Poroşenko nereli, Petro Poroşenko memleketi