FB TW PIN NWS
BioRank 7938

Pete Waterman

Doğum tarihi : 15.Şubat.1947
Pete Waterman kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Pete Waterman doğum yeri : Coventry, West Midlands, İngiltere

Pete Waterman Biyografisi

İngiliz prodüktör, şarkı sözü yazarı, televizyon sunucusu ve rugby takımı Coventry Bears’ın başkanı. Gerçek adı Peter Alan Waterman’dır. Mike Stock ve Matt Aitken’la birlikte 80’li yıllarda dünyanın en büyük prodüktörlerinden biri olmuş, pop müziğe yön vermiş ve birçok yeteneği meşhur etmiştir. Rick Astley, Band Aid II, Laura Branigan, Donna Summer, Jason Donovan, Samantha Fox, Gloria Gaynor, La Toya Jackson, Elton John, Judas Priest, Mel and Kim, Kylie Minogue, Pepsi&Shirlie, Cliff Richard, Sabrina Salerno, Mandy Smith, Sybil, Sonia ve Yell, Waterman’ın sayesinde ünlü olan müzisyenlerden bazılarıdır. Stock Aitken Waterman’dan sonra “hit” kavramı ve pop müzik altın çağını yaşamıştır. Kendisi için “Pete Waterman is Pop” denilmektedir.
15 Şubat 1947’de Coventry, West Midlands, İngiltere’de dünyaya geldi. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başlayan Waterman bir okula kaydolmasına rağmen asla mezun olamadı. Waterman’ın hayatı Mike Stock ve Matt Aitken’le tanışmasıyla tümüyle değişecekti. Zira Stock Aitken ve Waterman üçlüsü olarak 80’lerin en büyük prodüktörleri olacak ve birçok ismi üne kavuşturacaklardı.

İngiltere’de müzik henüz endüstrileşmemişti seksenlerin başında. Bir tür olarak “Pop” evrimini tamamlamamış olduğu için birçok yetenek keşfedilmeyi bekliyordu. Waterman, Stock ve Aitken’le birlikte Divine grubu için 1984 yazında bir single kaydetti. “You Think You're a Man” isimli single, İngiltere listelerinde 16. sıraya yükseldi. Bu üçlü için oldukça önemli bir başlangıç oldu. Yine aynı yıl Hazell Dean yorumuyla listelerde 4. sıraya yerleşen prodüksiyonları "Whatever I Do"’dan sonra listelerin bir numarasına prodüktör olarak imza atmaları uzun zaman almayacaktı. 1985 yılının mart ayında kaydettikleri Dead or Alive hiti "You Spin Me Round”, İngiltere listelerinde nihayet bir numaradaydı.

Üçlünün, ülkeleri İngiltere’de başarıları artık tescillenmişti. O dönemde müzisyen ve menajerler bu hızlı yükseliş kesintiye uğramadan SAW’un peşinde koşmaya başlamışlardı. Bunlardan biri de Siobhan Fahey’di. Bananarama grubu üyelerinden biri olan Fahey, grubun kaderini değiştirmek için İngiltere’de Stock Aitken Waterman’ın stüdyosunda olmaları gerektiğinin farkındaydı. Shocking Blue's’un "Venus” isimli şarkılarını yeniden seslendiren grup artık Waterman’ın kanatları altındaydı ve Venüs’ün başarısı İngiltere sınırlarını aşarak yeni dünyaya kadar ulaştı. Amerika’da Billboard listelerine giren şarkı üç prodüktörü artık tüm dünyada meşhur etmişti. Çünkü Venüs single’ı Billboard’da haftalarca bir numarada kalma başarısı göstermişti.

Ardından gelen diğer Bananarama hitleri; "Love in the First Degree", "I Can't Help It" ve "I Heard a Rumour"’la başarıdan başarıya koşmaya devam eden prodüktörler, yepyeni projeler üretiyorlar ve birçok yetenekle tanışıyorlardı. Bunlardan biri de “Neighbours” dizisinde yıldızı yeni yeni parlamaya başlayan, daha sonraları pop müzik tarihinde hatırı sayılır bir sayfa açacak olan Kylie Minogue’du. “Kylie” albümü, İngiltere’de 1988 yılının en çok satan albümü ve dahası son on yılın en çok satan albümlerinden biri olunca, yaptıkları Euro-beat müziği üzerine yapıştırılan “Asansör müziği” yaftası yavaş yavaş çıkmaya başladı. Pop kavramı yeniden tanımlandı.

Klipleri dönene kadar, zenci olmadığına dair en ufak kuşku duyulmayan zenci sesli Rick Astley de kısa ve başarılı mini müzik kariyerini Stock Aitken Waterman üçlüsüne borçlu olan diğer bir önemli yetenekti. Kylie’nin sevgilisi olarak tabloidlerde boy boy fotoğrafları çıkan Jason Donovan ise 1989’da çıkan “Ten Good Reasons” albümüyle tüm dünyada büyük ilgi gördü. Artık dünyanın tüm walkmanlerinde SAW müziği çalınıyordu.

Stock Aitken Waterman imparatorluğunun ünlüler kaldırımı gittikçe çoğalıyordu. Müzik konusunda çok büyük çığır açan prodüktörlerden biri olan Waterman’ın tek tutkusu bu değildi. Demiryollarına ve lokomotiflere de büyük ilgi duyan ve kolleksiyon yapan Waterman, 31 Aralık 2004’e müziğe katkılarından dolayı New Year's Honours List tarafından verilen OBE ödülünün sahibi oldu.

Elizabeth Reynolds, Julie Reeves ve Denise Gyngell’le olmak üzere toplam 3 evlilik yapan Waterman’ın 4 çocuğu vardır. Waterman, "I Wish I Was Me" isimli otobiyografik bir kitap da yazmıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Pete Waterman için yapılan aramalar

Pete Waterman, Pete Waterman biyografi, Pete Waterman hayatı, Pete Waterman özgeçmişi, Pete Waterman hakkında, Pete Waterman doğum yeri, Pete Waterman fotoğraf, Pete Waterman video, Pete Waterman resim, Pete Waterman kimdir?, Pete Waterman kaç yaşında?, Pete Waterman nereli, Pete Waterman memleketi