FB TW PIN NWS
BioRank 5204

Osman Çakmak

Doğum tarihi : ??.??.1977
Osman Çakmak kaç yaşında : 47
Kilo & Boy :
Burcu :
Osman Çakmak doğum yeri : Narkışla köyü, Zile, Tokat

Osman Çakmak Biyografisi

Osman Çakmak, Türkiye Ampute Futbol Milli Takım kaptanıdır. Osman Çakmak, Türk Silahlı Kuvvetlerinde Komando olarak görev yapmakta idi. Şırnak’ta görev bölgesinde mayına basması neticesinde sol ayağını kaybetti.

Osman Çakmak, 1977 yılında Tokat, Zile'nin Narkışla köyünde çiftçi bir ailenin altıncı ve son çocuğu olarak doğmuştur. İlköğretimi bitirdikten sonra iki abisi ile birlikte İstanbul’a çalışmaya gitti.

İstanbul, Zeytinburnu'nda marangozhanelerde çalışan Osman Çakmak, o dönem süper ligde oynayan Zeytinburnuspor'un seçmelerine katılıyor. O seçmeler profesyonel futbol hayatının da ilk adımı oluyor. Bir yandan marangozhanelerde çalışan Çakmak diğer yandan Yenidoğan Güneşspor'da kendini göstermeye çalışıyor.

16 yaşındayken iki ağabeyi de askere gidince, hem onlara hem eve bakmak ona düşüyor. Daha fazla para kazanmak için Rusya'ya gidiyor. Dönüşte elinden tutan olmayınca futbol hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Ta ki vatani görev kapısını çalıncaya kadar. Acemi birliğini Manisa Doğukışla'da yapan Osman Çakmak daha sonra Şırnak Besta Vadisi'ne gönderiliyor.

Şırnak Besta Vadisi'nnde iken birgün mayına bastı, sol bacağı diz altından koptu. Helikopter ile Diyarbakır'a oradan da GATA'ya götürdüler. Üç ay sonra protez takıldı ve yürümeye başladı. Tedavisi 10 sene sürdü.

Osman Çakmak, Ankara'da tedavi görmekte olduğu rehabilitasyon merkezine bir gün dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mehmet Yaşar Büyükanıt geldi, gazilerle sohbet ederken Osman Çakmak, koltuk değnekleriyle öne çıktı ve "Komutanım ben iyileştim, lütfen yardımcı olun. Bölgeye gitmek istiyorum" dedi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mehmet Yaşar Büyükanıt Osman Çakmak'ın omzuna elini koydu ve "Vatan görevi illa vuruşarak olmaz oğlum. Vatan için mücadeleye devam etmek istiyorsan, futbol oyna, ay yıldızlı formayı o şekilde taşı." dedi.

Osman Çakmak bu sözleri hiç unutmaz. Zaten askerden önce futbolcu olan Osman Çakmak, yeteneklerini Ampute Milli Takımı'nda göstermeye başlar ve başarısını 9 Ekim 2017 tarihinde İngiltere Milli takımı ile final maçını Türkiye 2-1 kazanarak Avrupa Şampiyonluğuyla taçlandırdı.

2018 yılında ise Meksika’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası’nda Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı ikinci oldu.

2019 yılında anne ve babası bir ocaktan sızan gaz nedeniyle zehirlendi; annesi Sultan hayatını kaybederken, babası yoğun bakımda tedavi altına alındı

2020 yılında Ampute Milli Takım Teknik Direktörü oldu.

2021 yılında Eylül ayında Polonya'nın Krakow kentinde düzenlenen 2020 yılı Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası'nda şampiyon oldu.

9 Ekim 2022 tarihinde Ampute Futbol Milli Takımı, İstanbul'da düzenlenen 2022 Dünya Kupası'nın finalinde Angola'yı 4-1 yenerek şampiyonluğa ulaştı. Bu zaferiyle Milliler, tarihinde ilk kez dünya şampiyonu olma başarısı gösterdi.

Kaynak:Biyografi.info

Osman Çakmak için yapılan aramalar

Osman Çakmak, Osman Çakmak biyografi, Osman Çakmak hayatı, Osman Çakmak özgeçmişi, Osman Çakmak hakkında, Osman Çakmak doğum yeri, Osman Çakmak fotoğraf, Osman Çakmak video, Osman Çakmak resim, Osman Çakmak kimdir?, Osman Çakmak kaç yaşında?, Osman Çakmak nereli, Osman Çakmak memleketi