FB TW PIN NWS
BioRank 3966

Mehmet Yaşar Büyükanıt

Doğum tarihi : 01.Eylül.1940 Ölüm tarihi : 21.Kasım.2019
Mehmet Yaşar Büyükanıt kaç yaşında öldü : 79
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Asker
Mehmet Yaşar Büyükanıt doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Mehmet Yaşar Büyükanıt Biyografisi

Genelkurmay başkanı, Orgeneral rütbeleri sahibi olan asker.
Orgeneral Mehmet Yaşar Büyükanıt, 1940 yılında İstanbul'da doğdu. 1961 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1963 yılında Piyade Okulu'ndan mezun oldu.

1970 yılına kadar Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı ve Bölük Komutanlığı yapan Orgeneral Büyükanıt, 1972 yılında Kara Harp Akademisi'ndeki eğitimini tamamladı.

Kurmay subay olarak, Mons, Belçika'da Shape İstihbarat Dairesi Temel İstihbarat Şubesi Kuvvet ve Sistem Kısım Amirliği, Kara Harp Akademisi (Öğretim Üyeliği, Genelkurmay Personel Dairesi General - Amiral Şubesinde Kısım Amirliği ve Şube Müdürlüğü, Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1988 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Bu rütbe ile iki'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ve Napoli, İtalya'da bulunan Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahında İstihbarat Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1992 yılında Tümgeneralliğe terli etti. Bu rütbe ile Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1996 yılında Korgeneralliğe terfi ederek 7. Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Harekat Başkanlığı görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 2000 tarihinden geçerli olarak Orgeneralliğe terfi etti ve Genelkurmay 2'nci Başkanlığı görevine atandı.

30 Ağustos 2004 tarihinden itibaren yürürlüğe giren YAŞ kararıyla, Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandı. 1 Ağustos 2006'da Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanlığı'na atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi ve Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı. 30 Ağustos 2008 tarihinde emekli oldu. Yerine orgeneral İlker Başbuğ Genelkurmay Başkanı oldu.

Bilge Filiz Büyükanıt ile evli olan Orgeneral Mehmet Yaşar Büyükanıt'ın Bengu Caymaz Büyükanıt adında bir kız çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.

4 gün önce yaşamını yitireren eşi Bilge Filiz Büyükanıt'ın ardından 21 Kasım 2019 tarihinde Mehmet Yaşar Büyükanıt İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede kalp yetmezliğinden 79 yaşında hayata veda etti.

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Yaşar Büyükanıt hakkında haberler

Tüm Mehmet Yaşar Büyükanıt haberleri

Mehmet Yaşar Büyükanıt için yapılan aramalar

Mehmet Yaşar Büyükanıt, Mehmet Yaşar Büyükanıt biyografi, Mehmet Yaşar Büyükanıt hayatı, Mehmet Yaşar Büyükanıt özgeçmişi, Mehmet Yaşar Büyükanıt hakkında, Mehmet Yaşar Büyükanıt doğum yeri, Mehmet Yaşar Büyükanıt fotoğraf, Mehmet Yaşar Büyükanıt video, Mehmet Yaşar Büyükanıt resim, Mehmet Yaşar Büyükanıt kimdir?, Mehmet Yaşar Büyükanıt kaç yaşında?, Mehmet Yaşar Büyükanıt nereli, Mehmet Yaşar Büyükanıt memleketi