FB TW PIN NWS

Türkiye Futbol Federasyonu

Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye'de futbol faaliyetlerini yürütmek, futbolun gelişmesini ve yurt sathına yayılmasını sağlamak, bu konularda her türlü düzenlemeyi yapmak, kararlar almak ve uygulamakla yetkili kurumdur.


Türkiye Futbol Federasyonu'nun başkanı 16 Haziran 2022 tarihinden itibaren Mehmet Büyükekşi'dir.

Tarihçe
Türk sporunun ilk teşkilatı olan Türk İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kurulmasının ardından Yusuf Ziya Öniş başkanlığında ilk Türk Futbol Federasyonu 1923 yılında Şehzadebaşı'ndaki Letafet Apartmanı salonunda yapılan toplantıda Futbol Heyet-i Müttehidesi adıyla kuruldu. Ardından FIFA'ya başvuruldu ve Türkiye 21 Mayıs 1923 tarihinde FIFA'nın 26. üyesi oldu.

FIFA üyesi Türkiye, ilk millî maçını Cumhuriyetin ilanından üç gün önce oynadı. 26 Ekim 1923 tarihinde İstanbul Taksim Stadı'nda Romanya'yla oynanan bu maç 2-2 sonuçlandı. Ardından gelen dönemde millî takımı 1924 Yaz Olimpiyatları'na hazırlaması için İskoçya'dan Billy Hunter getirildi. Hunter, Türk futbolculara çağdaş futbolu tanıtan ve sistemli bir şekilde çalıştıran ilk teknik adam oldu.

Yine 1924 Paris Olimpiyatları'nda Çekoslovakya'yla oynanan ve 5-2 kaybedilen maç, kayıtlara millî takımın yurt dışındaki ilk maçı olarak geçti.

1936'ya kadar süren bu dönemde ilk Türkiye Şampiyonası Ankara'da yapılmış ve şampiyon Harbiye olmuştur. 1924'te FIFA'nın isteğiyle Sovyetler Birliği-Türkiye maçını Hamdi Emin Çap'ın yönetmesi ile ilk kez bir millî maçta Türk hakem görev yaptı. İlk kez hakem ve antrenör kursu açılması da yine bu döneme rastlayarak, ilk deplasmanlı lig kapsamındaki Millî Küme maçları da yine bu dönemde tertip edildi.

1938 yılında Türk Spor Kurumu'nun kaldırılması ve Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'nün Türk sporuna hâkim olmasıyla beraber futbol da devlet yönetimine geçmiş oldu.

İstanbul, Ankara ve İzmir'de profesyonel futbol liglerinin kurulması, diğer şehirlerde futbol kulüplerinin hızla çoğalması, kulüplerde oynamaya başlayan yabancı futbolcularla birlikte UEFA'ya üye yapıldı. 1962 yılında UEFA, Türkiye'nin tam üye olduğunu açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu, 1962-63 sezonundan itibaren Avrupa Kupa Galipleri Kupası'na katılacak takımları belirlemek üzere Türkiye Kupası'nı organize etmeye başladı.

2012 yılında Federasyon başkanlığına gelen Yıldırım Demirören 2019 yılında yapılan İddaa ihalesinin ortaklığı olan şirket tarafından kazanılması sonucunda başkanlık görevinden istifa etti. Yerine 2019 yılının Haziran ayında yapılacak kongreye kadar Hüsnü Güreli geçici başkan olarak yönetim kurulu tarafından atandı. 1 Haziran 2019 tarihinde yapılan olağan seçim genel kurulda tek aday olan Nihat Özdemir TFF'nin 42. başkanı seçildi. Özdemir 2,5 yılı aşan başkanlık süresinin ardından 4 Nisan 2022 tarihinde görevinden istifa etti ve yerine Servet Yardımcı vekaleten başkanlık görevine getirildi. Nihat Özdemir'in istifasının ardından yeni başkanın seçilebilmesi için yapılacak genel kurul tarihi 16 Haziran 2022 olarak açıklandı. Nihat Özdemir'in istifasının ardından Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ferhat Gündoğdu görevinden istifa etti. Yerine Sabri Çelik'in geldiği açıklandı.

16 Haziran 2022'de yapılacak seçimler için Mehmet Büyükekşi adaylığını açıklayan ilk kişi oldu. 10 Haziran 2022 tarihinde Federasyon yapılan açıklama ile başkan adaylığı için başvuranların listesi açıklandı. Listede Ufuk Akçekaya, Ramazan Ataş, Mehmet Büyükekşi, Gökhan Kızıltan, Sedat Olca, Hayati Özgül, Ayhan Sağaltıcı, Cemal Tarancı, Hüseyin Yangın yer aldı. 16 Haziran tarihinde yapılan seçimlerde seçime katılmak için gerekli imza sayısını elde eden Mehmet Büyükekşi seçime tek aday olarak girdi. Ankara'da yapılan seçimlerde kullanılan 209 oyun 158'ini alan Büyükekşi, 1 yıllığına TFF'nin yeni başkanı oldu.

2022-23 sezonun başlaması ile maçlara yapılan hakem atamaları yapay zeka ile yapılmaya başlandı. 28 Ocak 2023 tarihinde Merkez Hakem Kurulu Başkanı Sabri Çelik'in görevinden istifa ettiği açıklandı. İstifanın ardından Türkiye Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklama ile yeni MHK başkanı Lale Orta oldu. Orta Türk futbolundaki ilk kadın MHK başkanı oldu