FB TW PIN NWS
BioRank 1315

Orhan Özokur

Doğum tarihi : ??.??.1946
Orhan Özokur kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Orhan Özokur doğum yeri : Balıkesir

Orhan Özokur Biyografisi

Ülker Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır.

Orhan Özokur, 1946 yılında Balıkesir’de doğmuştur. Annesi Şükran Özokur idi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Üsküdar’da yaptı. Haydarpaşa Lisesinden mezun oldu. İş hayatına 1960 yılında lise eğitimi sırasında Karaköy Hırdavatçılar Çarşısı'nda çalışarak başladı. Üniversite öğrenimi süresinde okul ve iş hayatını birlikte sürdürdü. Şişli İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden mezun oldu.

Askerlik hizmetini yedek subay olarak önce Polatlı Topçu Okulu, ardından Kars Kağızman Topçu Birliği’nde bitirdi

Ülker Grubu'na Aralık 1973 ayında Ticaret Müdürü olarak katılan Orhan Özokur, 1987–1993 yılları arasında gruba bağlı çeşitli şirketlerde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Orhan Özokur, 2000 yılında Ülker Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı oldu. 2008 yılından itibaren Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu. 2005-2015 yılları arasında yine gruba ait Ülker Golf Dondurma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Orhan Özokur’un kardeşi Atilla Özokur, 2003 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kardeşi Mustafa Erdoğan ile birlikte ortaklaşa 2003 yılı aralık ayında “Yenidoğan Gıda Pazarlama Şirketi”ni kurmuştur. Bu şirket daha sonra 2 Şubat 2005 tarihinde yaklaşık 3 trilyon liraya satıldı.

Tenis oynamak, gitar çalmak ve müzik dinlemekten hoşlanmaktadır. Basketbola büyük ilgi duymaktadır.

Sporcu kimliği ile başta tenis olmak üzere çeşitli spor dallarında faaliyetlerine devam etmektedir. Musiki sevgisi nedeniyle çeşitli saz aletlerine de ilgi duyan Orhan ÖZOKUR, gitar ve ud çalmaktan keyif almakta, aynı zamanda İstanbul Musiki Vakfı’nın da başkanlığını yürütmektedir.

1993 yılında Kurduğu Ülkerspor Basketbol Takımının 2005 yılına kadar başkanlığını yaptı. Bu süre içerisinde Ülker grubuna birçok başarılar kazandırdı.

Orhan Özokur, 1973 yılında Yıldız Holding’in kurucusu Sabri Ülker'in kızı Ahsen Özokur ile evlendi. Üç çocuğu vardır. Ali Ülker (d.1969), Ömer Özokur ve Ahmet Özokur (d. 1980) adında 3 oğlu vardır. Sabri Ülker kendi nüfusuna geçirdiği için Ülker soyadını taşıyan oğlu Ali Ülker Ülker Grubu İcra Kurulu üyesidir. Oğlu Ahmet Özokur Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kızı Sefure ile evli idi, 9 Mart 2015 tarihinde boşandılar. Yıldız Holding’in yönetim kurulu başkanı Murat Ülker kayınbiraderidir.

Kaynak:Biyografi.info

Orhan Özokur için yapılan aramalar

Orhan Özokur, Orhan Özokur biyografi, Orhan Özokur hayatı, Orhan Özokur özgeçmişi, Orhan Özokur hakkında, Orhan Özokur doğum yeri, Orhan Özokur fotoğraf, Orhan Özokur video, Orhan Özokur resim, Orhan Özokur kimdir?, Orhan Özokur kaç yaşında?, Orhan Özokur nereli, Orhan Özokur memleketi