FB TW PIN NWS
BioRank 4586

Önder Aksakal

Doğum tarihi : ??.??.1960
Önder Aksakal kaç yaşında : 64
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Önder Aksakal doğum yeri : Antalya

Önder Aksakal Biyografisi

DSP Genel Başkanıdır.

Önder Aksakal, 1960 yılında Antalya’da doğmuştur. Tam adı Mehmet Önder Aksakal’dır. İlkokulun 4 yılını Aydın’ın Karacasu ilçesine bağlı Geyre İlkokulu’nda, son senesini ise Aydın Gazipaşa İlkokulu’nda tamamlamıştır. Ortaokulu Aydın İsmet İnönü Ortaokulu’nda okudu. Ardından Aydın Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü’nden mezun oldu. 1976-1977 öğretim yılında Konya Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde üniversite öğretimine başlamış ve Selçuk Üniversitesi’nden 1983 yılında mezun olmuştur.

21, 22 ve 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Demokratik Sol Parti’nin Aydın Milletvekili adayı olan Aksakal, 2003 ve 2004 yıllarında Demokratik Sol Parti Aydın İl Başkanı olarak görev yaptı. 25 Temmuz 2004 tarihinde gerçekleştirilen Demokratik Sol Parti 6.Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçilmiş; Demokratik Sol Parti 7, 8 ve 9. Olağan Kurultaylarında bu görevini sürdürmüştür.

Önder Aksakal siyasi yasağının bulunduğu 12 yılın 5 yılını cezaevinde geçirdi.

Demokratik Sol Parti’nin 17 Mayıs 2009 tarihinde yapılan olağanüstü kurultayında Dr. Masum Türker’in Parti Genel Başkanı seçilmesinden sonra Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiş ve Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek Odalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak çalışmalarına devam etmiştir.

Önder Aksakal, Parti’nin 06 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen 8. olağan kurultayından sonra, oluşturulan Başkanlık Kurulu’nda yeniden Genel Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmiş ve Örgüt Kurulu Başkanlığı’nı üstlenmiştir.30 Haziran 2013 tarihinde yapılan Demokratik Sol Parti 9. Olağan Kurultayı neticesinde de Genel Başkan Yardımcılığı ve Örgüt Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Önder Aksakal, ayrıca mühendislik, inşaat ve müşavirlik alanında hizmet veren bir şirket sahibidir.

Önder Aksakal, evlidir. 2 çocuğu vardır.

Aralık 2015 tarihinde yapılan Olağanüstü Kurultay’da DSP Genel Başkanı seçildi. 13 Aralık 2015 tarihinde 6,5 yıl sürdürdüğü DSP Genel Başkanlığı görevini Masum Türker’den devraldı.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhur İttifakı'na katılarak AK Parti'den milletvekili adayı oldu ve İstanbul 2. Bölge 4. sıradan aday gösterilen DSP Genel Başkanı Önder Aksakal 28. dönem TBMM'ne milletvekili seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Önder Aksakal hakkında haberler

Tüm Önder Aksakal haberleri

Önder Aksakal için yapılan aramalar

Önder Aksakal, Önder Aksakal biyografi, Önder Aksakal hayatı, Önder Aksakal özgeçmişi, Önder Aksakal hakkında, Önder Aksakal doğum yeri, Önder Aksakal fotoğraf, Önder Aksakal video, Önder Aksakal resim, Önder Aksakal kimdir?, Önder Aksakal kaç yaşında?, Önder Aksakal nereli, Önder Aksakal memleketi