FB TW PIN NWS
BioRank 1423

Ömer Sabancı

Doğum tarihi : 13.Ocak.1959
Ömer Sabancı kaç yaşında : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : İş adamı
Ömer Sabancı doğum yeri : Adana

Ömer Sabancı Biyografisi

Densa Holding'in yönetim kurulu başkanı olup; Sabancı Holding'deki ve Densa Holding'deki hisselerinden dolayı net serveti 3 milyar dolardır.

Ömer Sabancı, 13 Ocak 1959 tarihinde Adana’da doğmuştur. Annesinin adı Özcan Sabancı’dır. Sakıp Sabancı’nın kardeşi olan Hacı Sabancı’nın oğludur. Mehmet Sabancı (d.1963-ö.2004) ve Demet Sabancı Çetindoğan (d.1965-) adlarında kardeşi vardır. Tarsus Amerikan Lisesi'nden mezun oldu. ABD'de Delaware Üniversitesi'nde ekonomi tahsili yaptı.

Sabancı Topluluğu'nun Avrupa'daki çeşitli şirketlerinde 6 yıl boyunca çalıştı. Sasa’da Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde 15 yıl çalıştı. 2000 yılında DuPontSA DuPont-Sabancı Polyester ortaklığının kurulmasına öncülük etti. Kuruluşunun ardından DuPontSA'nın Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Sabancı Topluluğu'nda, Holding Yönetim Kurulu Üyeliği, İcra Komitesi Üyeliği, İnsan Kaynakları Komitesi Üyeliği ve Kimya Grubu Başkanlığı gibi çeşitli görevlerde bulundu. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyeliği ve Belçika'daki Avrupa Sentetik Elyaf Derneği (CIRFS) Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

2004-2007 yılları arasında 3 yıl TÜSİAD Başkanlığı yaptı. 2005-2007 arası Akdeniz İşadamları Derneği'ne başkanlık yapmış ve halen Avrupa'da ki CIRFS'ün başkanıdır.

Ömer Sabancı, 1986 yılında Arzu Sabancı ile evlendi. Hacı Sabancı (torun) (d.1987), Hakan Sabancı (d.1991), Kerim Sabancı (d.1996) adlarında üç oğlu vardır.

Ömer Sabancı, 2009 yılında kardeşi Demet Sabancı Çetindoğan ile Densa Holding'i kurarak Sabancı Holding'ten ayrıldı. Amcası Özdemir Sabancı’nın oğlu (d.1941-ö.1996) olan kuzeni Demir Sabancı (d.1971) ile birlikte inşaat, plastik ve hava taşımacılığı işlerine girdi. Odesa Geliştirilmiş Polimer Yatırımları A.Ş. ve Döysa VIP Havacılık A.Ş. şirketlerini kurdu.

Kaynak:Biyografi.info

Ömer Sabancı için yapılan aramalar

Ömer Sabancı, Ömer Sabancı biyografi, Ömer Sabancı hayatı, Ömer Sabancı özgeçmişi, Ömer Sabancı hakkında, Ömer Sabancı doğum yeri, Ömer Sabancı fotoğraf, Ömer Sabancı video, Ömer Sabancı resim, Ömer Sabancı kimdir?, Ömer Sabancı kaç yaşında?, Ömer Sabancı nereli, Ömer Sabancı memleketi