FB TW PIN NWS
BioRank 3682

Ömer Çelik

Doğum tarihi : 15.Haziran.1968
Ömer Çelik kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Ömer Çelik doğum yeri : Adana

Ömer Çelik Biyografisi

Kültür ve Turizm Bakanı’dır.

Ömer Çelik, 15 Haziran 1968 tarihinde Adana’da doğmuştur. Babasının adı Yusuf Ziya, annesinin adı Dudu'dur. İlk ve ortaokuldan sonra Adana Motor Teknik Lisesi'nde lise öğrenimine başladı, sonra da geçtiği Adana Erkek Lisesi'nden mezun oldu.

Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu ve aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Siyaset Bilimi alanında, Türkiye'de çoğulculuğun yeni görünümleri “Son dönemdeki çoğulcu toplum modeli tartışmaları” başlıklı yüksek lisans tezini yazarak yüksek lisansını 1998 yılında tamamladı.

Mezun olduktan sonra siyaset bilimci ve gazeteci olarak çalıştı. Bilgi ve Hikmet dergisinin Ankara Sorumlusu olarak görev yaptı. Çeşitli dergilerde yazılar yayınladı. Yeni Yüzyıl, Yeni Şafak ve Star gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

2002 yılından sonra AK parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi danışmanıdır.

22., 23. ve 24. dönem AKP Adana milletvekili olarak seçildi. NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu ve TBMM Dışişleri Komisyonu üyeliklerinde bulundu. ayrıca, Türkiye-ABD Dostluk Grubu Başkanlığını da yürüttü. AK Parti'nin kuruluşundan bugüne kadar Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi oldu. Mart 2010 yılında Ak Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına geldi.

61. ve 62. hükümetlerde Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapmıştır.

24 Ocak 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu Ertuğrul Günay’ın yerine Kültür ve Turizm Bakanlığı'na atandı.

AK Parti'nin tüzüğünde yer alan 'AKP listelerinden aday gösterilip seçilmiş olan belediye başkanları ve milletvekilleri, kesintisiz en fazla üç dönem aynı görevi yürütebilir' maddesine istinaden Ömer Çelik, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlere katılamadı ve milletvekili olamadı. 28 Ağustos 2015 tarihinde göreve başlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı Geçici Bakanlar Kurulu'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine getirilen Yalçın Topçu'ya, görevini teslim etti.

Ömer Çelik, halen bekardır.

AKP 5’inci Olağan Genel Kongre’sinin ardından yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında 13 Eylül 2015 tarihi itibariyle Adalet ve Kalkınma Partisi'nin parti sözcüsü Ömer Çelik oldu.

1 Kasım 2015 genel seçimlerinde AK Parti Adana milletvekili olarak meclise tekrar girdi.

Ak Parti’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu'nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım'ın aynı gün 65. Hükümet’i kurma görevini alarak 27 kişilik kabinesini kurdu ve Ömer Çelik'i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Avrupa Birliği Bakanı olarak görevlendirdi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Ömer Çelik Avrupa Birliği Bakanı olarak görevlendirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Ömer Çelik hakkında haberler

Tüm Ömer Çelik haberleri

Ömer Çelik kitapları

Tüm Ömer Çelik kitapları

Ömer Çelik için yapılan aramalar

Ömer Çelik, Ömer Çelik biyografi, Ömer Çelik hayatı, Ömer Çelik özgeçmişi, Ömer Çelik hakkında, Ömer Çelik doğum yeri, Ömer Çelik fotoğraf, Ömer Çelik video, Ömer Çelik resim, Ömer Çelik kimdir?, Ömer Çelik kaç yaşında?, Ömer Çelik nereli, Ömer Çelik memleketi