FB TW PIN NWS
BioRank 4156

Oğuz Haksever

Doğum tarihi : 20.Mart.1957
Oğuz Haksever kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Spiker
Oğuz Haksever doğum yeri : Gaziantep

Oğuz Haksever Biyografisi

Haber Sunucusu, muhabir, editör, televizyon yapımcısı olarak tanınmıştır.

Oğuz Haksever, 20 Mart 1957 tarihinde Gaziantep’te doğmuştur. Annesinin adı Asiye, babasının adı Sabri'dir. Annesi Rize - Ardeşenli, babası Gaziantepli olan Oğuz Haksever’in Yıldız ve Cengiz adında iki kardeşi vardır. Ankara, Çankaya Lisesinden 1974 yılında mezun oldu. 1974-1979 yılları arasında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin (Gazi Üniversitesi) İşletme Fakültesi'nde okudu. Mezun olunca Amerika’da Texas A&M Üniversitesi’nde İngiliz Dili Enstitüsü'nde lisan öğrenimi gördü.

"Uluslararası Ticari Bilimler Ekonomi Öğrenciler Birliği" (AISEC) sınavlarını kazanarak bu kuruluş aracılığıyla Norveç’te bir petrokimya tesisinde 3 ay işletme stajı yaptı.

1979 yılında mezun olduktan sonra açılan sınavları kazanarak TRT Haber Dairesi Başkanlığı’nda muhabirliğe başladı. Irak’taki Körfez Savaşı’nı ve Yugoslavya İç Savaşı’nı izleyerek izleyicilere sundu.

1991 yılından sonra özel televizyonlarda; sırasıyla Show Tv, Kanal 6 ve ATV haber merkezlerinde muhabir, editör ve sunucu olarak çalıştı. Bu kanalların haber merkezlerinin kuruluşlarında görev aldı.

2000 yılında çalışmaya başladığı NTV’de Haber Müdürlüğü, Haber Koordinatörlüğü yaptı. Bu süre içinde Yakın Plan programlarını, çeşitli tartışma programlarını ve özel yayınları hazırlayıp sundu. İçeriğinde ‘O’ an başlığı altında haber fotoğraflarını yorumladığı ”Ve İnsan” programını 7 yıl boyunca; 2003-2010 yılları arasında aralıksız hazırlayıp ekrana getirdi. ’O’ an adıyla iki kitap yayımladı.

NTV’de hafta içi 16.00-18.59 arasındaki zaman diliminde editör ve anchor olarak çalıştı. Ayrıca “Son Söz” adlı tartışma programının moderatörlüğünü yaptı. “Gerçek Orada Bir Yerde” adlı 13 bölümlük bilim-kültür programının moderatörlüğünü de yaptı. Özel haber yayınların sunuculuklarını üstlendi.

NTV Radyo ve Kral FM’de de Gazeteci Mehmet Barlas’la birlikte “Makam Farkı “ adlı müzik programını hazırlayıp sundu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde uzu süre öğretim görevlisi olarak Televizyon Haberciliği ve Küreselleşmede Televizyon Haberciliği dersi verdi. Genç meslektaşları için televizyon haberciliği konusunda atölye çalışmaları yürüttü, Seminerler, konferanslar verdi.

Oğuz Haksever, evlidir ve bir çocuğu vardır.

Ödülleri:
- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Gazetecilik Başarı Ödül yarışmalarında 2 özel ödül, 1 mansiyon ödülü ve 1 En İyi Televizyon Programı dalında 1 Gazetecilik Başarı Ödülü
2004 - Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti tarafından Mahmut Tali Öngören Televizyon Programı Ödülü
2003 ve 2009 yıllarında Türk Dil Kurumu’nun ve Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun oluşturduğu jüriler tarafından “Türkçeyi En İyi Kullanan Yayıncı" olarak seçildi.

27 Mayıs 2019'da 13.00 bültenindeki Yassıada haberi esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yassıada'yı "yaslı ada" olarak tarif etmesi üzerine Haksever, açık kalan mikrofon nedeniyle yayına yansıyan "Ne yaslı ada be, canına okumuşsun" sözlerinin ardından bir açıklama yaparak, bu sözleriyle projeyi hazırlayanları kastettiğini belirtti ve talihsizlikten ötürü kamuoyundan özür diledi.

Oğuz Haksever, 30 Temmuz 2019 tarihinde 19 yıl 7 ay çalıştığı NTV'den ayrıldı. 23 Eylül 2019 tarihinde Haber Global ile anlaştı.

Sunduğu Programlar:
- Oğuz Haksever'le Show Haber (1991-1992)
- Oğuz Haksever'le Haftasonu Haberleri (atv, 1993-1997)
- Oğuz Haksever'le Yaz Haberleri (atv, 1993-1999)
- Oğuz Haksever'le atv Haber (1993-1994)
- Yakın Plan
- Ve İnsan (NTV, 2003-2010)
- Gerçek Orada Bir Yerde (NTV, 2010-2011)
- Son Söz
- Makam Farkı (Mehmet Barlas ile)


Kaynak:Biyografi.info

Oğuz Haksever kitapları

Tüm Oğuz Haksever kitapları

Oğuz Haksever için yapılan aramalar

Oğuz Haksever, Oğuz Haksever biyografi, Oğuz Haksever hayatı, Oğuz Haksever özgeçmişi, Oğuz Haksever hakkında, Oğuz Haksever doğum yeri, Oğuz Haksever fotoğraf, Oğuz Haksever video, Oğuz Haksever resim, Oğuz Haksever kimdir?, Oğuz Haksever kaç yaşında?, Oğuz Haksever nereli, Oğuz Haksever memleketi